Nexus_Can - Roboti - Suceava - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Device mobil de detectarea a parametrilor meteorologici fundamentali temperatură, presiune și umiditate, a intensității luminii și a calității aerului care dispune prin radio grafice în timp real și are ca analiză de date, capacitate predictivă a calității aerului și observarea semnalului fiecărui gaz prin decompoziție Fourier.

Tehnologii

Am ales senzorii astfel încât majoritatea dintre ei să comunice cu protocolul i2c pentru a reduce numărul de fire și pentru a face adăugarea de senzori mai simplă. Am proiectat schema electrica în mai multe secțiuni pentru ca aceasta sa fie cât mai ușoara de citit. Cu ajutorul schemei, am aranjat componentele pe 3 plăci de perf, astfel încât acestea să fie cât mai compacte, pentru a fi aproape de sursa lor de alimentare și pentru a pune senzorii ce comunica prin i2c împreuna. Comunicarea dintre plăci se face cu conectori XH 2.54mm cu 5 pini și 4 pini , realizând o conexiune bună care nu poate fi inversată. Ca microcontroller am folosit un esp32 pentru a putea transmite date în timp real prin ESP-NOW, care imită modulele radio 2.4 Ghz pentru a realiza o comunicare rapidă, cu consum mic și securizată (peer-to-peer). Iar pentru analiza datelor avem două soft-uri făcute în Python, unul efectuează transformata Fourier pe datele analogice de la Mq-135, iar celălalt compilează datele prin PCA și ne dă o funcție generală pe baza căreia face predicția cu ajutorul rețelelor neuronale asupra calițății aerului în zone nemăsurate.

Cerinte sistem

Windows 10 pentru software-uri, IDE de Python și librăriile aferente instalate

Realizatori

Tudor Dochia

  • Scoala: Colegiul National Petru Rares Suceava
  • Clasa: 9
  • Judet: Suceava
  • Oras: Suceava

Paul-Andrei Ungureanu

  • Scoala: Colegiul National “Petru Rares”
  • Clasa: 10
  • Judet: Suceava
  • Oras: Suceava

Screenshots