O intrebare

Buna ziua. As dori sa stiu daca pot veni cu un site care are continutul in limba engleza; sau voi fi depunctat pentru asta ?

Poți să vii (dacă ai fost selectat la faza pe județ) și nu vei fi depunctat din cauza aceasta.

Ai grijă totuși să fii consecvent la traducere. „Romgleza” se depunctează.


Cristian

Eu personal, nu prea vad de ce s-ar depuncta Romgleza. Cum am putea sa spunem la:

Update, Sniffer[chiar este un proiect, interceptor?], Web[nu ar fi tot engleza], website, Scheduled, si sunt alte sute de alte exemple.

Dupa cate stiu, la scoala, engleza este obligatoriu.

De exemplu: Daca intram pe google.ro, o sa vedem:

Google.com în English

Exemplu de romgleza. La asta se referea lumea:


I love you atat de tare
incat I believe ca mor
you are so incantatoare
oh, my dear, cat te ador.

When I go la brat cu tine
ma simt very magulit
caci are looking toti la mine
oh, I am so, so fericit.

All ar fi atat de bine…
but you see, nu-i chiar asa
caci I tell ce simt în mine
dar tu smile si smile într-una

And I think ca spun traznai.
Please don’t face pe nebuna
si mai look în ochii mei.

Understand? I love you draga
cum vrei sa-ti mai vorbesc
you are totul pentru mine
and I want sa te-ntalnesc.

But is dificult, vezi bine
caci your mother e pe faza
si din five în five minute
carefully ne controleaza

Maybe sa ajung la tine
ca in Shakespeare, “Juliet”
I “Romeo” love pe tine
give me scara din boschet.


Textul nu-mi apartine, este doar un exemplu.

Aceasta este altcumva. :smile: M-am gandit, ca daca folosesc 5-6 cuvinte. Inseamna ca ma depuncteaza. Deci Va rog scuzati-ma :hankey:

Normal ca nu te depuncteaza pentru asa ceva. In fond si la urma urmei sunt termeni care CHIAR nu ai cum sa-i traduci ((JOYSTICK = batul bucuriei?:)) )

de depunctat din cate stiu eu se depuncteaza… eu am patit-o rau anul trecut cu “threshold efect de glow” :smiley: ziceti-mi si mie cum traduc “bloom” (efectul grafic)? :laughing: “a inflori” chiar nu merge deloc…

blue_veek

de depunctat din cate stiu eu se depuncteaza.. eu am patit-o rau anul trecut cu "threshold efect de glow" :smiley: ziceti-mi si mie cum traduc "bloom" (efectul grafic)? :laughing: "a inflori" chiar nu merge deloc..


Ok.. sczue:P Daca tu zici te cred:D