O sugestie

As vrea sa propun ca anul acesta rezultatele finale sa contina punctajele fiecarui participant (separate pe diferitele domenii, ex: originalitate, realizare tehnica, complexitate,etc.). NU de alta dar ar fi pacat de premiile de peste 7000 de $ ca si concursul acesta (ca si cel de anul trecut :exclamation: ) sa nu fie transparent. Daca nu cer prea mult as dori un raspuns\reactie la aceasta sugestie din partea organizatorilor (in special a domnului Emil Onea).

Va multumesc.

da exemplu de un etalon pentru criteriul complexitate.Daca e mai complex ca … ii dam peste 50% si daca nu.Cat … trebuie sa aiba pt 75%.Cat de prapadit e programul ca sa ii dam 1%?.Nu cred ca poti puncta “nemteste” programele ci doar aproximativ mai bun sau mai slab decat altul…

Greu de jurizat in functie de complexitate , pentru ca lucrarile sunt pe diverse teme care necesita fiecare in parte criterii de jurizare specifice.

Oricum ar fi, este greu sa jurizezi doua proiecte cu subiecte diferite, indiferent de complexitate.

Desi in ultima instanta cred ca decizia este a comisiei de jurizare, nu vad de ce nu s-ar publica toate notele. Transparenta este un lucru bun si de dorit, nu are nimeni nimic de ascuns.

Eu voi insista ca anul acesta sa se faca asa.



Despre proiectele cu subiecte diferite: daca notarea se face raportat la scopul propus (vezi criteriile de anul trecut), atunci doua proiecte se pot compara.



Ca sa poti da o nota intre 1 si 100 unui proiect pe un anumit criteriu, trebuie sa ai o scara de valori pe care sa punctezi. Daca totul ar fi relativ la alte proiecte, ar trebui ca intai sa vezi toate proiectele si abia apoi sa dai toate notele.

N-am nimic impotriva sa se publice notele.

cat priveste obiectivitatea ideala si instrumentele precise de masura…Nu uitati ca suntem la munte si …sunt greu de adus ;-)

Fara gluma, eu nu cred ca putem avea instrumente de evaluare perfecte, dat fiind criteriile dar si diversitatea lucrarilor…

Totusi, cu putina bunavointa veti vedea ca juriul are tot interesul sa iasa in fata cei mai buni si sa evalueze cat se poate de obiectiv…

De acord cu publicarea notelor.



OFF-TOPIC : Vivi , purtator de cuvant , membru al juriului sau amandoua ? :smiley:

am scris acolo “complexitate” pentru ca alt criteriu nu-mi venea pe moment in minte…ideea principala era publicarea punctajelor…de modul cum se va face aceasta punctare se va ocupa evident juriul…