Php

am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la php. cand trimit un header de redirect browserului cu

header( “Location: $bla\r\n” );


acel $bla trebuie sa fie un url complet? adica “http://www.ana.are.mere.ro/index.htm” sau pot sa-i dau si cai relative de genul “/index.htm” (daca e apelat din acelasi domeniu). pt ca am observat ca la mine merge cu un
header( “Location: $_SERVER[‘PHP_SELF’].”?".$_SERVER[‘QUERY_STRING’]\r\n");


care de fapt imi da un “/index.php?var=unu”. e normal sa mearga? si daca nu, atunci cum fac sa aflu url-ul COMPLET al paginii curente (de pe care se executa scriptul) cu php?

url complet …

pai ceva gen asta

function return_get() <br> { <br> $url=$_SERVER['PHP_SELF'].; <br> $i=0; <br> if(count($_GET)) <br> foreach($_GET as $g=&gt;$value) <br> { if($i==0)$url.='?'.$g.'='.$value; <br> else $url.='?'.$.'='.$value; <br> $i++; <br> } <br>return $url; <br> }



cred … e unu noaptea …nu am mai deschis editorul k sa dau copy paste …

dar asa am facut eu … k plajere

haha pai mitza tu faci exact acelasi lucru ca si mine. si daca o sa incerci sa dai un echo $_SERVER[‘PHP_SELF’] o sa vezi ca incepe cu /. singura diferenta e ca tu faci forul ala degeaba. ce ai tu nevoie se afla in $_SERVER[‘QUERY_STRING’]. ia incearca sa vezi…

dap, merge si cu cai relative, dar cred ca te poti lipsi ce \r\n de la capat ca nu mai scrii nimic dupa aia.

thanks dude

esti welcome