PicPin - Rețea de socializare bazată pe locație - Web - Bihor - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

PicPin este o rețea de socializare în care utilizatorii pot vedea doar postările create pe o rază de 5km. După 24 de ore, postările se șterg automat.

O postare poate conține atât text (limită de 300 de caractere) cât și o imagine.

Tehnologii

Proiectul e format din 3 părți:

  • O aplicație mobilă (un client) realizată folosind framework-ul React Native
  • Un server API realizat folosind Node.js + Express.js
  • O bază de date MySQL cu două tabele: users și posts

Atât Serverul API cât și baza de date rulează sub formă de containere Docker pe un server self-hosted de Ubuntu. Făcând astfel scalarea orizontală foarte simplă. (Scalare orizontală = există mai multe servere/mașini care rulează în paralel, de obicei în locații diferite)

Mai există o a patra parte, un Admin Dashboard rudimentar realizat folosind React.

Cerinte sistem

  1. Aplicația mobilă:
  • Fișierul APK aprox. 65MB
  • Aplicația instalată (pe Android) aprox. 132MB
  1. Serverul API + baza de date:
  • Minim 4GB RAM
  • 1GB Stocare (Recomandat 16GB+)
  1. Orice server capabil să ruleze containere Docker

Realizatori

Paul Tal

  • Scoala: Colegiul Național “Samuil Vulcan”
  • Clasa: 9
  • Judet: Bihor
  • Oras: Beiuș

Screenshots

1 Like

Salutari,

Te rog sa postezi in comentarii un link catre GIT-ul cu proiectul.

Spor,
RV

In formularul de inscriere am ales opțiunea de a păstra codul privat. Am trimis un email către contact@infoeducatie.ro cu un link de descărcare, asa cum scria in formular.

Deployment-ul proiectului se face folosind serviciul CI/CD Github Actions împreună cu Docker. Proiectul e format din mai multe părți, fiecare parte (mai puțin aplicația mobilă) funcționează sub formă de container Docker pe un server self-hosted de Ubuntu, fiind orchestrate de un fisier docker-compose.yml

(Se poate face deployment la fel de usor si către servicii precum AWS sau Google Cloud), am testat deployment-ul si pe un Raspberry Pi 4.