Plateso - Soft - Vaslui - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Vaslui

Descriere

Plateso, Plagiarism Testing Software, a fost realizat pentru a detecta plagiarismul intre documente,
care odata cu evolutia tehnologiei si mai ales a internetului a devenit o problema majora mai ales in sistemul
educational. Plateso isi propune sa schimbe acest lucru, deoarece pentru noi mai intai de toate conteaza
munca proprie si originalitatea si credem ca numai prin inovatie si nu prin copiere se poate progresa.
Softul nostru depisteaza asemanarile dintre doua texte, oferind o catalogare Low,Medium sau
High Plagiarism intre textele propriu-zise in functie de numarul mai mare sau mai mic de fraze identice
descoperite, dispunand si de un raport separat al activitatii asupra textelor respective in urma rularii
programului.

Tehnologii

Visual Studio 2008 , Adobe Photoshop CS 2

Cerinte sistem

Procesor 1Ghz, 256 MB RAM, .NET Framework 3.5

Realizatori

Popoiu George

  • Scoala: Col. Nat. Gheorghe Rosca Codreanu
  • Clasa: IX
  • Judet: Vaslui

Popa Dragos

  • Scoala: Col. Nat. Gheorghe Rosca Codreanu
  • Clasa: IX
  • Judet: Vaslui

Screenshots


Arata destul de bine.
Deci daca am inteles bine, utilizatorul introduce 2 texte si apoi se afiseaza frazele comune din cele doua texte… Ca principiu e foarte draguta ideea, ca aplicatie nu stiu cat de usor poate fi aplicata…
De exemplu eu daca asi fi profesor, si asi da o tema la elevi, mi-ar place sa pot folosi aplicatia ta in felul urmator, adaug textul primit de la elev, iar aplicatia ta sa caute asemanari in N texte dintr-o baza de date, nu doar in unul dintre ele.
Si inca o intrebare aplicatia va gasi vro asemanare intre frazele:

In opera de arta, autorul , foloseste numeroase metode…

In opera autorul foloseste metode multiple.

Adica verificati eu stiu un numar de cuvinte dintre o fraza si alta sa fie la fel sau pur si simplu verificati (Text1.text=Text2.text ?)
Ar fi ok daca va axati mai mult pentru utilizarea de catre profesori, sa creati o baza de date cu cateva referate publicate pe internet, iar dupa scanare profesorul sa primeasca o statistica:
gen:

Am gasit X fraze plagiate.
Ele au fost preluate din x,y,z


Multa bafta in continuare cu proiectul.
angel

Arata destul de bine.
Deci daca am inteles bine, utilizatorul introduce 2 texte si apoi se afiseaza frazele comune din cele doua texte... Ca principiu e foarte draguta ideea, ca aplicatie nu stiu cat de usor poate fi aplicata...
De exemplu eu daca asi fi profesor, si asi da o tema la elevi, mi-ar place sa pot folosi aplicatia ta in felul urmator, adaug textul primit de la elev, iar aplicatia ta sa caute asemanari in N texte dintr-o baza de date, nu doar in unul dintre ele.
Si inca o intrebare aplicatia va gasi vro asemanare intre frazele:

In opera de arta, autorul , foloseste numeroase metode....

In opera autorul foloseste metode multiple.

Adica verificati eu stiu un numar de cuvinte dintre o fraza si alta sa fie la fel sau pur si simplu verificati (Text1.text=Text2.text ?)
Ar fi ok daca va axati mai mult pentru utilizarea de catre profesori, sa creati o baza de date cu cateva referate publicate pe internet, iar dupa scanare profesorul sa primeasca o statistica:
gen:

Am gasit X fraze plagiate.
Ele au fost preluate din x,y,z


Multa bafta in continuare cu proiectul.

In exemplul dat de tine, asemanarea gasita este "In opera".

Da, ne-am gandit la lucrul cu o baza de date, si pe viitor poate o vom introduce.

Va doresc multa bafta cu proiectul, si ar fi frumos daca veti avea acea baza de date la Galaciuc, chiar daca nu va avea foarte multe inregistrari zic eu ca va fi un + la punctaj.
Va doresc o zi frumoasa.

Multumim mult, bafta si tie, daca participi. :smiley:

George

Multumim mult, bafta si tie, daca participi. :smiley:


Am nevoie de multa bafta ca sa termin tot ce mi-am propus pana la Galaciuc.
Particip si eu la concurs dar la alta sectiune, mai exact Soft Educational.
Eu va doresc spor la lucru, in cele 2 saptamani ramase , se pot face enorm de multe schimbari :smile:

Multumim, Angel. Spor la treaba si tie! Sa vedem ce putem face pentru ca mai sunt niste lucruri care nu prea ne lasa sa putem lucra in toate zilele celor 2 saptamani ramase. :smiley:

Algortimul de “recunoastere” este creat de voi sau folosit ceva extern? Exista de exemplu: simian care face tot ceva de genu. Va puteti inspira de acolo pentru mai multe detalii. Bafta la proiect.

timotei21

Algortimul de "recunoastere" este creat de voi sau folosit ceva extern? Exista de exemplu: simian care face tot ceva de genu. Va puteti inspira de acolo pentru mai multe detalii. Bafta la proiect.



E un pic si creat de noi, si un pic si inspirat, da mai mult creat :laughing: Merci, succes si tie, daca participi, la noi e primul an si suntem curiosi cum e . :smiley:
George
timotei21

Algortimul de "recunoastere" este creat de voi sau folosit ceva extern? Exista de exemplu: simian care face tot ceva de genu. Va puteti inspira de acolo pentru mai multe detalii. Bafta la proiect.



E un pic si creat de noi, si un pic si inspirat, da mai mult creat :laughing: Merci, succes si tie, daca participi, la noi e primul an si suntem curiosi cum e . :smiley:

Nu o sa va para rau :smile:
De la Galciuc te intorci cu multe cunostiinte noi si cu foarte foarte multi prieteni noi:)
Pentru mine principalul obiectiv pe anul acesta a fost sa ajung la Galaciuc:)
George
timotei21

Algortimul de "recunoastere" este creat de voi sau folosit ceva extern? Exista de exemplu: simian care face tot ceva de genu. Va puteti inspira de acolo pentru mai multe detalii. Bafta la proiect.



E un pic si creat de noi, si un pic si inspirat, da mai mult creat :laughing: Merci, succes si tie, daca participi, la noi e primul an si suntem curiosi cum e . :smiley:
Si la mine e primul an stai flex. Deja simt ca o sa-mi fac foarte multi "prieteni" (dupa cum au sarit toti pe mine la threadul cu Suceava - dar o sa vada ca sunt un" catelus cuminte :smile:) ").

@angel
Si eu doar asta. Nu vreau "neaparat" sa castig. Dar e ok daca voi castiga :smiley:
timotei21
George
timotei21

Algortimul de "recunoastere" este creat de voi sau folosit ceva extern? Exista de exemplu: simian care face tot ceva de genu. Va puteti inspira de acolo pentru mai multe detalii. Bafta la proiect.



E un pic si creat de noi, si un pic si inspirat, da mai mult creat :laughing: Merci, succes si tie, daca participi, la noi e primul an si suntem curiosi cum e . :smiley:
Si la mine e primul an stai flex. Deja simt ca o sa-mi fac foarte multi "prieteni" (dupa cum au sarit toti pe mine la threadul cu Suceava - dar o sa vada ca sunt un" catelus cuminte :smile:) ").

@angel
Si eu doar asta. Nu vreau "neaparat" sa castig. Dar e ok daca voi castiga :smiley:

Sorry de off-topic
Stai linistit =)), nu vei gasi in tabara persoane razbunatoare, iar prieteni iti vei face foarte multi, la Galaciuc se leaga prietenii care tin mult timp...
E o atmosfera placuta, nu cred ca o sa fie cineva rautacios cu tine pentru ca "te-ai laut" de suceveni:)....
Si cred ca nu "au sarit pe tine", cred ca au fost un pic ironici, un pic mai mult :smile:)
Multa bafta si ne vedem acolo:)