PretControl - Web - Bucuresti - 2005 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

Site de comparare a ofertelor distribuitorilor de pe piata IT

Tehnologii

PHP, JavaScript, HTML, MySQL, VB, MyODBC, MDAC

Cerinte sistem

Pentium 133
128MB RAM
4 GB HDD

Realizatori

Spatarel Dan Constantin

  • Scoala: Liceul Teoretic “Grigore Moisil”
  • Clasa: XI
  • Judet: Bucuresti

Screenshots



In primul rand, imi cer scuze ca nu am raspuns mai deveme la intrebarile voastre! Dar, nu am mai intrat pe site-ul concursului in ultima saptamana, deoarece am avut mult de lucru la site :stuck_out_tongue:.



Intrebarea lui Mega_Bytu este cea mai buna, si rasunsul comple la aceasta intrebare se gaseste la http://www.pretcontrol.ro/statistics.php . Pe scurt, raspunsul este cel dat de Alex (varianta a doua). Intradevar, initial am facut exact asa cum ai spus tu, si ne-am izbit de problema schimbarilor care apar pe site-uri, dar de curand, am rezolvat destul de elegant aceasta problema (poate o sa aflii cum la Galaciuc :stuck_out_tongue:)



Datorita naturii tehnice a sistemului nostru, exista cateva avantaje si dezavantaje fata de price.ro:

avantaj: preturile sunt zi, in conformitate cu ceea ce se afla pe site-ul distribuitorului, si nu depindem de momentul si calitatea datelor pe care ni le-ar trimite noua, in mod special

avantaj: distribuitorii care vor sa beneficieze de sistemul nostru nu trebuie sa se complice special pentru noi, sa ne furnizeze periodic date la zi, pentru ca le luam noi de la ei

dezavandaj: in cazul schimbarii structurii site-urilor, exista cateva probleme, care nu se pot elimina, desi au fost simplificate foarte mult

dezavantaj: traficul pe care il face serverul nostru, care se ocupa de sicronizare este de ~100MB/site/zi



Cat despre acorduri…

Noi nu am cerut INCA acordul nimanui, pentru ca am considerat ca nu avem suficenti vizitatori, ca sa facem impresie in fata celor de la Best Computers sau Flamingo.

Desigur, vor face acest lucru din momentul in care vom deveni mai cunoscuti, si vom putea sa prejudiciem imaginea de marketing a unor distribuitori care practica preturi mult prea mari.



In final, vreau sa spun ca atunci cand am inceput lucrul la acest site, nici unul din noi nu stia de existenta price.ro, si speram ca vor realiza ceva nou! Din acest motiv, negam orice legatura sau colaborare cu price.ro, tehnologia noastra fiind dezvoltata independent de a lor.