Prezentare, configuratii sisteme 2009

este obligatoriu ca prezentarea lucrarii sa fie facuta in totalitate pe sistemele puse la dispozitie?

lucrarea mea foloseste algoritmi (shadere glsl, VBO, FBO, LOD, SSAO, parallax, etc.) care pot fi activati doar pe placi video de un nivel cel putin mediu (undeva dupa anul 2004-2005, relativ); bineinteles, proiectul poate rula si pe sisteme vechi, daca sunt dezactivate aceste optiuni, dar tot “deliciul” lucrarii sta in folosirea acestor shadere si tehnici de optimizare. (imaginati-va un joc in care se vede doar geometria, fara iluminare si niciun efect… urat, nu? :smile: )

macar pentru a evidentia aceste tehnici, as putea sa prezint lucrarea pe un sistem un pic mai “evoluat grafic”, a.k.a. placa video buna?

intrebarea a 2-a ar fi care e configuratia sistemelor de anul asta?

Eu cred ca, din moment ce ai cerut niste specificatii la proiectul tau, ar trebui sa-ti ofere acele specificatii pe calculatorul care preziniti. Cel putin asa mi se pare logic:)

Dacă crezi că ajută mult la prezentare, poți să arăți de pe un sistem mai bun, al tău. Probabil va trebui să demonstrezi că merge și pe un calculator „normal” (termen intenționat vag).


Cristian