Proba OPEN

Ce este mai exact aceasta proba?

In etapa finala exista si un concurs open, pe echipe, pe parcursul a 24h. Concursul consta in realizarea unei lucrari software complexe pe o tema data. Lucrarea imbina elemente de proiectare, programare, design.

Cum se fac grupele?Toti participa la aceasta proba?

Se face concursul propriu-zis cu lucrarile inscrise pe site si primii 5 clasati de la fiecare sectiune participa in concursul OPEN care va reprezenta 50% din punctajul final pentru primii 5 clasati. Cred ca fost 30% intr-un an.

Open-ul este organizat dupa ce fiecare participant isi prezinta lucrarea si rezultatele sunt afisate. Pentru primii 5 participa punctajele nu se publica.
Se stabileste o tema pentru fiecare sectiune si se comunica participantilor.

Acestia au, de obicei, 24 de ore sa termine aplicatia si nu au voie cu “elemente” facute de acasa sau preluate din aplicatia ta ci doar cu librarii si chestii standard.

Exista posibilitatea ca structura open-ului sa varieze. In 2007, s-au format grupe de 3 (cate un participant de la fiecare sectiune) si s-a dat o tema ce implica si lucrul in echipa - fiecare avand de realizat partea ce tinea de sectiunea lui.

mai am o intrebare…nu mai vreau sa deschid un topic nou.Are rost sa imi aduc laptopu am ce face cu el?imi foloseste la ceva?

da… te poti distra cu el:P

Pai e indicat sa vii cu el, sunt cateva workshop care iti recomanda sa ai un laptop, de exemplul workshopul de la Adobe si cel cu arta fotografica.

Offtopic:
Ce workshop adobe? Ala de anu trecut sau e anuntat si unu anu asta vreo unu.
De arta fotografica am auzit si eu.

ma refeream de cel de anul trecut, dar din cate am inteles a mai fost si in alti ani , asa ca am presupus ca va fi si anul acesta…
l-am folosit doar ca exemplu:)

Depinde… oricum e bine daca ai laptop sa ti-l aduci, sa nu depinzi de altcineva.:wink:

Proba OPEN mi se pare cea mai cool activitate din cadrul concursului :smiley: