Regatul meu pentru un cal! - Web - Prahova - Lucrari 2022 Online

Informatii generale

Descriere

Pasiunile noastre: istoria și echitația ne-au ghidat în procesul realizării acestei pagini web. În cadrul paginii Povestea cailor Huțuli, textul este însoțit de imagini cu exemplare ale singurei rase de cabaline arhaice ce a supravieţuit până azi pe meleagurile noastre. Povestea impresionantă, tulburătoare a sportivului român Henri Rang vă este prezentată în cadrul paginii Vremurile de aur ale echitaţiei româneşti. În cadrul paginii Cavaleria română am punctat doar câteva dintre momentele, evenimentele istorice în cadrul cărora, alături de călăreţul său, calul a devenit erou. În cadrul paginii Caii în istorie am realizat o galerie foto, cu imagini, pe care le considerăm reprezentative, ale rolului calului în istorie. Pe următoarea pagină, se regăsește un quiz, iar pe ultima pagină, căteva poze și un film de la antrenamente.

Tehnologii

Am realizat un site, cu șapte pagini, în crearea cărora am integrat tehnologii HTML și CSS. Pentru realizarea și formatarea elementelor de conținut am folosit aplicațiile: Windows Video Editor, Photoshop și Canva. Navigarea între pagini se poate face nu doar din meniu, ci și din butoanele de navigare situate la finalul textului.

Cerinte sistem

Windows

Realizatori

Daria Gabriela Dicu

  • Scoala: Colegiul Național ”Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiești

Rares-Gabriel Anghel

  • Scoala: Colegiul National “Mihai Viteazul”
  • Clasa: 10
  • Judet: Prahova
  • Oras: Ploiești

Screenshots