RoboArmcar - Roboti - Suceava - Lucrari 2018 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Roboti
  • Judetul: Suceava

Descriere

Ideea inițială a acestui proiect a fost de a construi un braț robotic care să fie comandat pentru a realiza diverse operații de manipulare a obiectelor. În prima versiune a robotului, mișcările acestuia era comandate prin intermediul a 4 rezistoare reglabile (potențiometre). Apoi, pentru a da o utilitate sporită robotului, ca totul să fie mai interesant și mai complex, am dorit ca brațul să fie comandat de la distanță și eventual să pătrundă în medii greu accesibile operatorului uman (medii cu temperaturi ridicate sau care conțin gaze toxice, peșteri, locuri accidentate, încăperi afectate de cutremur unde s-ar putea să fie persoane prizoniere, medii incendiate) pentru a recolta diferite probe sau pentru a salva vieți omenești. Așadar, am construit și o mașină comandată de la distanță cu ajutorul unui telefon mobil, pe care am montat brațul robotic. Astfel s-a născut RoboArmcar, o mașină cu braț robotic, cu multiple utilizări.
RoboArmcar este dotat cu diferiți senzori (pentru preluarea informațiilor din mediul în care se află – temperatură, umiditate, concentrație de gaz, lumină) și cu o cameră video care transmite live pe un telefon, informații audio/video din locul unde se află. De asemenea, Roboarmcar este ghidat tot prin intermediul unei aplicații de pe telefonul mobil, aplicație realizată integral de noi.

Tehnologii

RoboArmcar folosește tehnologia Arduino iar pentru ghidarea sa cu telefonul mobil am implementat aplicația în AppInventor.
Componente folosite:

  • placa de dezvoltare Arduino UNO R3 – creierul robotului
  • 4 servomotoare pentru brațul robotic
  • Senzori de lumină, temperatură și umiditate, senzor de mediu, senzor cu ultrasunete,
  • Modul Bluetooth pentru comunicare cu telefonul
  • Ecran LCD 2x20, pentru afișare informații
  • 2 motoare DC pentru deplasare
  • Leduri pentru iluminare
  • Camera video
  • 2 telefoane cu Android
  • Baterii(2 seturi) reîncărcabile

Cerinte sistem

IDE Arduino
Android

Realizatori

Ioan-Razvan Sacaliuc

  • Scoala: C. N. “Nicu Gane” Fălticeni
  • Clasa: 11
  • Judet: Suceava
  • Oras: Fălticeni

Grigore-Flavian Amariei

  • Scoala: C.N. “Nicu Gane” Fălticeni
  • Clasa: 12
  • Judet: Suceava
  • Oras: Rădășeni

Screenshots