Rondo - Web - Vaslui - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Vaslui

Descriere

Proiectul Rondo este o platforma de magazine virtuale, care se adreseaza producatorilor mici si mijlocii care doresc o solutie simpla si rapida pentru a-si comercializa produsele in mediul virtual. Utilizatorii pot alege unul din cele patru pachete de servicii (inclusiv un pachet complet gratuit) care le ofera acces posibilitatea de a-si crea si personaliza rapid propriul lor magazin virtual, in care isi vor “expune” apoi produsele, oferind clientilor toate informatiile de care au nevoie pentru a opta pentru un anumit produs (inclusiv imagini).
Rondo pune la dispozitia producatorilor o serie de instrumente pentru monitorizarea rapida si eficace a produselor aflate in stoc, precum si a volumului cererii venite din partea cumparatorilor. Rondo este o solutie simpla si accesibila pentru un contact de calitate intre producatori si clienti.

Tehnologii

xHTML 1.0; CSS; Ruby On Rails 2; MySql 5; JavaScript; Ajax; RSS 2

Cerinte sistem

Client: Browser cu JavaScript activat care suporta CSS si poate afisa elemente grafice.

Server: Server Web(nginx/apache cu mod_passenger), Ruby On Rails 2.1.0, Mongrel 1.5.0, MySql 5.05

Realizatori

Gâza Bogdan

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Rosca Codreanu” Barlad
  • Clasa: XII-a
  • Judet: Vaslui

Screenshots


reaaally good-looking :wink: si imi pare functional…
mult succes… cheers!

Ati folositg moduri pearl nu?

N-am folosit moduri perl ca nu am unde(si nici nu stiu ce sunt alea).
Am folosit Ruby on Rails ca framework si ca server web mongrel(un server de http scris tot in ruby). Pentru ca un singur thread de mongrel nu face prea multe req/sec folosesc mai multe threaduri in functie de cata memorie RAM si cata putere de procesare am (de la 3 in sus) si folosesc nginx pentru a face load balancing.
Solutia care am folosit eu este putin invechita pentru ca apache si cu mod_passenger da rezultate mult mai bune si este si mai usor de folosit.

PS: poate te refereai la mod_perl dar nu prea am unde si de ce sa-l folosesc