Scoala viitorului - Educational - Galați - Lucrari 2018 Nationala

Informatii generale

Descriere

Software educațional destinat profesorilor si elevilor de liceu. Platforma este un instrument util la clasa, permite interactiunea profesorului cu elevii intr-un mediu online accesibil si placut.
Aplicatia este alcatuita din trei parti.Prima parte prezinta tipurile de miscari din mecanica clasica ,avand un laborator virtual ce cuprinde cateva experimente realizate in flash.
A doua parte este o platforma dedicata atat profesorilor cat si elevilor de liceu,in care profesorii pot adauga lecti,aplicatii sau teste,iar elevii pot vedea lectia si pot rezolva aplicatiile si testele.
A treia parte este dedicata aniversarii celor 100 de ani de la Marea Unire,unde puteti raspunde la intrebari despre Romania,vocal,iar la final poti vedea cate stii despre Romania , raportandu-te la alte persoane.

Tehnologii

In realizarea aplicatiei am folosit HTML5,CSS3.Pentru front-end am folosit JavaScript,jQuery,AJAX,BS4,Google charts si JavaScript,Speechrecognition .Pe partea de back-end am folosit PHP7 si ca baza de date am folosit MySQL.Iar pentru realizarea experimentelor am folosit flash.

Cerinte sistem

Conexiune la internet,browser cu flash si acces la microfon.

Realizatori

Alexandra Nitu

  • Scoala: Colegiul National “Calistrat Hogas”
  • Clasa: 11
  • Judet: Galați
  • Oras: Tecuci

cosmin ciolacu

  • Scoala: Colegiul National “Calistrat Hogas”
  • Clasa: 11
  • Judet: Galați
  • Oras: Tecuci

Screenshots