SellIT engine - Web - Brasov - 2006 Nationala

eu unul recunosc ca sunt dependent de telefonul mobil si de netul pe el. Orice interfata mobila, la orice site, orice ar face el este mai mult decat bine venita. Eu unul apreciez mai mult o interfata mobila care are un rol strict axat pe un domeniu(stie exact ce utilizatori tinteste), decat una web care nu are nici un dumnezeu:).

DeX

in SUA am facut o comanda completa de pe net cu mobilul si nu a fost deloc greu...


Ce ai comandat?
DeX

si btw.. n-am zapp.. am mob normal... SPV c500


zapp z510 pare mai mult a mobil normal in comparatie cu spv c500.

Sa stai sa cauti produse de pe mobil e destul de greu. Sunt multe pagini de navigat, dureaza mult sa introduci text (nu toata lumea are telefoane cu tastatura QWERTY).
Cronometrati:
1. Intrati pe un site complet nou si comandati niste produse gandite dinainte. Vedeti cat va ia pana terminati comanda. (Atentie, nu aveti cont pe acest site).
2. Sunati la un magazin si intrebati daca are x si y si ziceti ca vreti sa le comandati acum prin telefon. Spuneti-le sa va preia informatiile si comanda prin telefon.

Care e mai rapid ?

E mai rapid 2), dar nu poti sa zici ca e absud sa faci o comanda prin wap. Pentru viteza exista o chestie care se numeste “cautare”, si listeaza cam ceea ce vrei.De preferat ca rezultatele intoarse sa contina si o scurta descriere. La comandare se introduc datele personale(strict o adresa, un nume,un nr de tel si o serie ci) iar cei care au magazinul suna dupa confirmare si eventual alte date. Et voila: fix 5 minute pentru o comanda simpla si completa. Hai sa mai zicem ceva: comanda o fac noaptea la ora 2 si ma aflu in varful muntelui la o plimbare de seara:) Deci ?

yeu1

Hai sa mai zicem ceva: comanda o fac noaptea la ora 2 si ma aflu in varful muntelui la o plimbare de seara:) Deci ?



Cred ca [virgula] comanda online e ultima ta preocupare. Dar daca tot vrei sa-ti spun, la fel de bine poti suna a 2-a zi dimineata, ca si-asa ca nu se uita nimeni pe comenzi pe durata noptii :smile:

Daca faptul ca site-ul poate fi accesat de pe mobil este un strong selling point pentru proiectul tau atunci ai face bine sa vii cu ceva (emulator?) care sa demonstreze clar si simplu cat/ca e asa de accesibil.

wickedman asta nu-i problema am un MME emulator sau pot sa folosesc telefonul deci voi putea face o demonstratie

@Jay-C: n-am tastatura qwerty… tocmai asta imi comandasem prin mob… :stuck_out_tongue: ideea e ca SPV-ul e cel mai “mobil” dintre smartphone-uri… si a mers foarte bine… tot… de la cautare pe google “bluetooth smartphone keyboard” la introducerea contului de credit si adresei… deci se poate si chiar in timpi buni… Deci eu folosesc de multe ori mobilul si pentru chestii de genul dexonline.ro … si se poate cu usurinta… iar interfata de mobile e cea mai practica atunci cand esti admin de magazin… daca nu ai comp si ai de facut verificari… atunci mi se pare practic…

Jay-C
yeu1

Hai sa mai zicem ceva: comanda o fac noaptea la ora 2 si ma aflu in varful muntelui la o plimbare de seara:) Deci ?



Cred ca [virgula] comanda online e ultima ta preocupare. Dar daca tot vrei sa-ti spun, la fel de bine poti suna a 2-a zi dimineata, ca si-asa ca nu se uita nimeni pe comenzi pe durata noptii :smile:
Uoffff. Involuam sau evoluam mai lume. Eu unul incerc aici sa [tot virgula] subliniez faptul ca interfetele mobile isi au rostul lor si merita construit in jurul lor. Nu este foarte multa lume care foloseste internet mobil(asta stiu din ceea ce vad pe situl meu wap), dar este mult mai comod decat sa folosesti un calulator in unele situatii(ma refer aici la mobilitate). Ma dau batut la chestia cu datul comenzii prin telefon. Ai dreptate, nu contest, e mai rapid cum zici tu. Dar atunci de ce au facut aia de la openwave, opera si altii producatori browserele pt telefoane? Sa stea in buzunarele userilor si sa zica toti: am telefon cu gprs, dar habar nu am ce este ala. Deci raman la idea mea: merita sa dezvoltam pt telefoanele mobile, cat timp facem ceva pentru utilizatorii finali.

good point

Este un feature ca telefoanele mobile in ziua de azi au browsere xHTML mai toate dar nu pentru asta sunt facute ele. Ecranul, rezolutia, suportul slab pentru javascript si flash nu le face sa fie terminale web destul de utile.



Eu am un PSP care in comparatie cu orice telefon mobil, al sau browser web are suport mai bun javascript, css 2.0, flash si rezolutie mai mare dar tot nu-mi convine sa navighez pe el mai mult de … 10 minute sa zicem (cat citesc emailul sau mai vad niste stiri) dar apoi sa dau comenzi online.

Jay-C

Eu am un PSP care in comparatie cu orice telefon mobil, al sau browser web are suport mai bun javascript, css 2.0, flash si rezolutie mai mare dar tot nu-mi convine sa navighez pe el mai mult de .. 10 minute sa zicem (cat citesc emailul sau mai vad niste stiri) dar apoi sa dau comenzi online.


spre diferenta de tine eu folosesc telefonul mobil cam 1-2 ore pe zi pentru nevigat pe net. Dimineata la scoala(acu nu mai fac asta) pierdeam cam o ora sa citesc mailulrile, stirile, sa arunc un ochi pe cateva forumuri si eventual sa mai vad ce mai e nou pt telefon(sunet/imagine). In rest cand am telefonul prefer sa dau un mail sa un buzz pe messneger, decat un mesaj. E mult mai ieftin asa(nu ca ma fac 7c, dar cat timp am si alternativa wap, de ce sa nu o folosesc). Plus ca e super util in momentul in care nu am net undeva si am nevoie. Telefonul are modem=>am net oriunde. E drept ca numa cu 2.4Kb/s :stuck_out_tongue:

Va rog sa reveniti on-topic!

Discutii despre mobile si web mobil in general puteti purta la cafenea.

fie ca este pentru dispozitive mobile fie ca nu, nu este un site exclusiv pentru ele si in plus cu zicea si Jay-C telefoanele pot fi capabile de mai mult. site-ul nu are o interfata intuitiva, concept de navigare, structura informationala si cred ca cel mai important nu prea prezinta incredere.

Mega_Bytu nu prea iti inteleg post-ul :smiley:

Programele CGI or fi compilate pentru linux.


Aha. Pigs fly. La ce proiect aveti acolo chiar nu e nevoie de CGI. Iar din cate stiu programele trebuie facute de voi.

Astept sa vad un CGI facut de voi ... [oh ya].
Antauri
Programele CGI or fi compilate pentru linux.

Aha. Pigs fly. La ce proiect aveti acolo chiar nu e nevoie de CGI. Iar din cate stiu programele trebuie facute de voi.

Astept sa vad un CGI facut de voi ... [oh ya].


Nu prea inteleg ideea post-ului da oriucm probabil ca m-am exprimat eu gresit. Proabil ca vrei sa spui ca nu pot fi CGI pentru ca este doar un standard. Adevarat. Sunt aplicatii compilate care se folosesc de standardul CGI.

PS: Pigs don't fly. They just oyk a whole lot :smiley:

Doodes,

Ideea site-ului este alta decat cea de a demonstra ca se poate sau nu comanda ceva de pe mobil. Eu cred ca 90% dintre gigeii care vor folosi Sell IT o vor face de pe un PC. Partea cu Mobilul este pentru cazuri exceptionale, in care chiar nu ai calculator la indemana.

In cazul asta, veti spune, atunci de ce sa faci interfata grafica minimala, daca tot ai un calculator tare si o conexiune de Doamne-ajuta? Ei bine tocmai ca sa nu pierzi din vedere padurea de copaci. Aici faci comenzi, nu admiri designul paginii. In plus, fiecare vanzator/magazin din mall isi va face el spatiul proipriu cu roz, verde-menta sau ce culoare va vrea el…

Eu zic sa ne uitam intai la utilitate, apoi la zorzoane!

Chestia e ca la nici un site nu admiri designul, dar SellIT nu are un design capabil sa prezinte incredere. Ai acolo o imagine, sigla made in paint si atat. Nici la Vodafone nu admiri design-ul daca e sa o luam asa.

nu cred ca mai e cazul sa admirati prea mult designul dupa imaginea existenta. Cat de curand am sa pun pe un server noua versiune mult imbunatatita.

Eu personal nu cred ca e cazul sa schimbi ceva la grafica (las-o asa inexistenta :smile:)

SellIT nu e un “site” in esenta. E practic o colectie de site-uri (cel putin asa am inteles eu). Si atunci fiecare user in parte (magazin, vanzator ce-o fi) isi face spatiul lui cum vrea. Produsele sunt importante.

Dupa cum vad eu lucrurile, a te lega de grafica SellIT e ca si cum te-ai lega de chenarul de la brosura METRO!



P.S. eu sunt curios doar in legatura cu un aspect: Cat de usor, si ce nivel de cunostinte de programare HTML, PHP etc trebuie sa am eu, ca utilizator pentru a-mi face magazin virtual in acest mall virtual :smile: .