SellIT engine - Web - Brasov - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Brasov

Descriere

Software-ul necesar deschiderii unui mall virtual

Tehnologii

CGI, MySQL, JavaScript, HTML, CSS

Cerinte sistem

Server: Apache,MySQL / Linux
Client: Browser Firefox, IE, Opera etc. sau Browser pentru telefon mobil compatibil HTML

Realizatori

Udroiu Alina

  • Scoala: Colegiul National de Informatica “Grigore Moisil” Brasov
  • Clasa: XI-B
  • Judet: Brasov

Tanvuia Victor

  • Scoala: Colegiul National de Informatica “Grigore Moisil” Brasov
  • Clasa: XI-B
  • Judet: Brasov

Screenshots

mda foarte interesant, sunt la mare cautare astfel de site-uri

klumea :smile:

grafica lasa de dorit

Ce stie sa faca?

f dragutz, abia astept sa vad proiectele d la sectiunea web…in alta ordine d idei: anticipez o competitie dura din partea Brasovului anul asta… :smile:

bineinteles ca va fi :smile: hehe…

P.S. Victor… fa-i o interfata mai buna… asta e cam… dreptunghiulara… :smile:

Deci tot ce-i acolo ii CGI nu ? no php no asp nu nothing…?

Si de ce neaparat Apache/Linux ?

Si grafica interfata aia … puteai sa amani putin inregistarea ca sa faci ceva mai solid in privinta aia :smiley: !

HurrycanE

Deci tot ce-i acolo ii CGI nu ? no php no asp nu nothing...?
Si de ce neaparat Apache/Linux ?



Programele CGI or fi compilate pentru linux.

Tehnic:



Da. Totu-i CGI. Si aplicatia e facuta in Free Pascal (nu ma intrebati de ce am facut-o in free pascal, oricum nu prea conteaza :smiley: ) si este compilata pentru linux. Normal ar trebui sa se compileze si pe windows (desi nu pot sa-mi imaginez de ce ar vrea cineva sa faca asa ceva :smiley: ) doar ca trebuie niste mici morificari.



Grafica:

Intr-adevar interfata e simpla dar ffffff rapida. (si mai rapida decat crezi). Oricum ideea a fost sa functioneze si pe terminale mobile care nu o duk prea bine la capitolul grafica deocamdata. Oricum noua versiune include o interfata oprimizata pentru browserele mobile. Pana la momentul 0 o sa se se mai schimbe putintel interfata. Asteptati doar :wink:



Ce stie sa faca:

Ideea de baza e ca gazduieste magazine virtuale. Multe, Multe, Multe. Iti faci cumparaturile si dai comanda. Persoana care se ocupa de intretinerea magazinului virtual vede comanda si ti-o livreaza (dak vrea :smiley: ). Pe scurt asta e.



Km atat pentru azi. Mai revin. See Ya!

Vic

Normal ar trebui sa se compileze si pe windows (desi nu pot sa-mi imaginez de ce ar vrea cineva sa faca asa ceva :smiley: ) doar ca trebuie niste mici morificari.



Pentru ca, simplu, se numeste portabilitate. Iar aplicatia ta duce lipsa de asta.

O sugestie: Nu face interfata hard-coded ci in schimb fa o template based. E un dezastru daca cel care foloseste aplicatia ta trebuie sa stie programare si apoi sa recompileze programul daca vrea ca magazinul (sau mall-ul) sau sa arate altfel.
Vic


Intr-adevar interfata e simpla dar ffffff rapida. (si mai rapida decat crezi). Oricum ideea a fost sa functioneze si pe terminale mobile care nu o duk prea bine la capitolul grafica deocamdata. Oricum noua versiune include o interfata oprimizata pentru browserele mobile. Pana la momentul 0 o sa se se mai schimbe putintel interfata. Asteptati doar :wink:


Normal ca e super rapida, pt ca tu acolo ai o singura poza. Oricum se poate alege un design mai fericit fara a face rabat de poze/culori ca sa arate totusi in spiritul paginilor de acum.
Iar din punctul de vedere al terminalelor mobile, telefoanele actuale(si chiar mai vechi) o duc binisor la afisarea paginilor, mai ales daca au si un opera mini pe ele. Oricum grafica se poate face pe css care are fallback pe html structural la o adica.
Pentru ca, simplu, se numeste portabilitate. Iar aplicatia ta duce lipsa de asta.[/quote:1isgep3u]

Nu prea inteleg cum ti-ai dat seama ca aplicatia nu este portabila fara sa-i vezi sursele :smile:. Din cate tin eu minte in am spus ca ar trebui sa se compileze doar ca trebuie facute cateva modificari. Ei bine modiifcarile tin doar de path-uri atata tot. In rest codul ramane acelasi. In plus doar un singur fisier trebuie modificat. Asa ca zic eu portabilitatea este destul de buna :smiley: (A si... a fost doar o gluma. S-ar putea sa trebuie sa il compilez pt windows la un moment dat )

[quote:1isgep3u]O sugestie: Nu face interfata hard-coded ci in schimb fa o template based. E un dezastru daca cel care foloseste aplicatia ta trebuie sa stie programare si apoi sa recompileze programul daca vrea ca magazinul (sau mall-ul) sau sa arate altfel.


Nu mai e nevoie. Am facut-o deja. Toate paginile sun template-uri.

Parse-ezi singur cererile HTTP, atasamentele MIME (multipart/form-data) sau folosesti unit-uri specializate de CGI?

Iti sugerez sa iti compilezi aplicatia pentru Windows cand vii la concurs.



De obicei, lucrarile se instaleaza pe sisteme Windows. Se poate asigura si un Linux dar e bataie de cap si mult mai riscant pentru tine. Imagineaza-ti ca iti lipseste o dependinta si n-ai internet sa o instalezi :cry:

wickedman

Parse-ezi singur cererile HTTP, atasamentele MIME (multipart/form-data) sau folosesti unit-uri specializate de CGI?



De cereri ma ocup singur :smiley: doar atasamente am avut nevoie de un unit.


Am sa-l compilez si pentru windows better safe than sorry.

am vazut ca era vorba ca interfata aia sa mearga si pe telefoanele mobile. Avand in vedere ca am lucrat cu asa ceva, situl tau nu o sa ruleze pe toate modelele de telefon mobil care stiu wap(mai exista gprs si pe telefoane fara ecran color, si exista si telefoane color care stiu strict wap/text/jpg/gif si… atat, plus ca mai e problema ca unele telefoare nu incarca mai mult de 20-30kb/pagina afisata). Prea mare lucru nu castigi din html decat timpi destul de indelungati de asteptare la incarcare(probabil pe la un 20 sec cu opera mini, si ceva mai mult cu browserele integrate in softurile telefoanelor). Asa ca incearca sa ii faci o interfata wap si o sa ai mult mai mult de castigat(vezi ca tre sa fie perfect compatibila cu standardele, ca altfel nu trece se serverele providerilor de servicii mobile). Nu iti ia mai mult de cateva zile :wink:

Nu faci un magazin online compatibil cu telefoanele mobile (in Romania nu, cel putin) fiindca si-asa nu poti cumpara prin ele, sau daca chiar vrei o sa te apuce dracii pana trimiti o comanda.

Oricum, nu vad de ce ar face cineva asa ceva.

Interfata pentru telefon am incercat-o pe un terminal zapp z510 si nu pot sa spun ca a mers rau. Ba din contra a mers ff repede si am putut finaliza comanda in 2-3 minute (adevaru e ca stiam si ce voiam sa cumpar). Cat despre telefoanele mai vechi nu pot sa spun prea multe pentru ca nu am apucat sa incerc. Oricum o in terfata WML nu cred ca isi mai are rostu tinand cont ca cei care ar fi amatori sa faca achizitii cu telefonul mobil au un telefon destul de bun.



Nu faci un magazin online compatibil cu telefoanele mobile (in Romania nu, cel putin) fiindca si-asa nu poti cumpara prin ele, sau daca chiar vrei o sa te apuce dracii pana trimiti o comanda. [/quote:2j1wo7b8]

De ce nu as face? E bine sa fie acolo. Eu as fi unul din cei mai fideli clienti ai unui astfel de magazin :smiley: ce poate fi mai fain decat sa iti faci cumparaturile in troleibuz. De ce sa nu pot cumpara prin el? Doar are browser si tastatura si interfata e destul de simpa sa nu iti dea batai de cap.

[quote:2j1wo7b8]Oricum, nu vad de ce ar face cineva asa ceva.




In primu rand ca poate sa isi faca cumparaturile de oriunde (parc,troleu,in drum spre casa -dak nu conduce :smiley:). In al doile rand pentru ca nu mai pierde timpu sa stea in fata unui PC sa cumpere una si alta ci poate sa faca asta oricand nu are altceva de facut.

de acord cu el… in SUA am facut o comanda completa de pe net cu mobilul si nu a fost deloc greu… sa nu mai zic ca interfata nu era optimizata pentru asa ceva… s-ar folosi … nu atat de mult in RO dar s-ar folosi… si btw… n-am zapp… am mob normal… SPV c500

sau esti intr-o vacanta, si iti vine chefu sa-ti upgradezi calculatorul cand esti la cota 2000 :smiley: e foarte folositoare varianta mobile