Situl Colegiului National Ferdinand I - Web - Bacau - 2007 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Bacau

Descriere

Situl nostru se doreste a fi un situl de informatii cu motor de generare situri pentru clase si cu un motor de generale de soft educational (GSEi). Situl a fost realizat in PHP pe baze de date Mysql(alternativa Oracle), Action Script 3.0, DHTML, JavaScript si foloseste ca suport Apache server, Php server, Mysql/Oracle server si Flash Media Server.

Tehnologii

PHP Mysql DHTML JavaScript Action Script 3.0 FMS 2

Cerinte sistem

P IV 2,8 Ghz,
512 mb ram
100 mb HDD
Windows ( orice verisune ) / Linux RED HAT Enterprise

Realizatori

Chitic Stefan

  • Scoala: Colegiul National Ferdinand I
  • Clasa: XII E
  • Judet: Bacau

Iancu Andrei

  • Scoala: Colegiul National Ferdinand I
  • Clasa: X D
  • Judet: Bacau

Tuglea Alexandra

  • Scoala: Colegiul National Ferdinand I
  • Clasa: XI E
  • Judet: Bacau

Screenshots

P IV 2,8 Ghz,

512 mb ram



asa mult?

Nu imi este foarte clar ce intelegeti prin “generare de soft educational”, in contextul proiectului vostru. Banuiesc ca aici este vorba de punerea la dispozitia elevilor a unor lectii virtuale si materiale, pe care sa le poate accesa online, eventual chiar in afara orelor de curs. In cazul acest, pot doar sa spun ca initiativa voastra e cel putin interesanta, intrucat asa ceva ar fi in mod direct util si atractiv pentru elevi.



Si profii de la liceul unde am terminat eu realizau ca e mai util sa ne distribuie in format electronic materiale, comentarii la romana, probleme la mate si asa mai departe. Din pacate, ei n-au beneficiat de un sistem/suport organizat pentru sarcina asta.



Numai bine si bafta multa :smile:

Nu imi este foarte clar ce intelegeti prin "generare de soft educational", in contextul proiectului vostru. Banuiesc ca aici este vorba de punerea la dispozitia elevilor a unor lectii virtuale si materiale, pe care sa le poate accesa online, eventual chiar in afara orelor de curs. In cazul acest, pot doar sa spun ca initiativa voastra e cel putin interesanta, intrucat asa ceva ar fi in mod direct util si atractiv pentru elevi.


GSEi este un generator de lectii virtuale. Are 2 parti. cea de vizualizare a lectiei de elev care da teste, invata, interactioneaza cu softul si cea de-a doua de creare/administrare a lectiiei. profesorul poate genera lectiie virtuale (asa numite in Romania "Lectii de AEL"). GSEi este o platforma care vine sa concureze AEL-ul doar ca aduce inplus si modul de creare a materialului didactic de catre profesor. GSEi poate rula si ca platforma independeta pentru un intranet, dar in cazul acesta a fost integrat in site. Tot noi 3 am facut si GSEi-ul.


Iar cu cerintele mari de sistem. GSEi are un modul de intregistrare/ redare de A/V si foloseste FLASH MEDIA SERVER si asta are cerinte mari de sitetm.

Practic, cerintele mari sunt pentru serverul care gazduieste pagina, nu pentru clientul care o vizualizeaza, ceea ce e ok.



Offtopic: La liceul asta ne-au cazat cand eram la nationala de engleza, intr-a 10-a. Si a fost foarte tare in camera 21; detaliile - nu pe forum :laughing: