Smart Stint Generator + - Utilitar - Argeș - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Majoritatea persoanelor se gandesc la anvelope doar atunci cand setul curent este uzat si trebuie inlocuit. La ce nu se gândesc este o mașină GT3 care zboară în jurul Nurburgring cu o viteza medie de peste 200km/h ce supune setul de anvelope la conditi extreme o perioada indelungata de timp. Din acest motiv strategia este esentiala in majoritatea sporturilor cu motor. Doar o tura poate face diferenta dintre castig sau un loc inafara podiumului.
Procesul de determinare a strategiei perfecte este unul foarte complicat. Marile echipe au echipe de zeci, poate chiar sute de persoane, care anticipa mii de posibilitati inaintea unei etape. In ultimii ani programe de genul RaceWatch sau OptimumG au automatizat procesul insa acestea raman inaccesibile de catre majoritatea echipelor cu buget scazut sau a celor de motorsport virtual.
Misiunea proiectul Smart Stint Generator + (abreviat SSG+) este de a automatiza procesul de calcul al strategiei echipelor de motorsport si motorsport virtual (sim-racing) printr-o aplicatie usor de utilizat si cu un pret mult sub alternativele mentionate mai sus.

Tehnologii

După ce am cercetat cateva alternative, am decis sa folosim limbajul de programare Python 3 împreuna cu libraria Custom TKinter pentru crearea interfeței. De asemenea, am folosit programarea obiectuala împreuna cu cea funcțională. Printre lista de librării open source folosite se numara si : configparser (management fișiere de tip .ini), datetime (transformare timp) sau webbrowser (deschiderea aplicațiilor externe).

Cerinte sistem

Procesor: 1 GHz
RAM: 2 GB
ROM: 100 MB

Realizatori

Robert Cristian Paun

  • Scoala: Colegiul National “Zinca-Golescu” Pitesti
  • Clasa: 9
  • Judet: Argeș
  • Oras: Pitesti

Rares Zamfira

  • Scoala: Colegiul Național “Zincă Golescu”
  • Clasa: 9
  • Judet: Argeș
  • Oras: Mioveni

Screenshots