SocialAnts - Utilitar - Vâlcea - Lucrari 2022 Online

Informatii generale

Descriere

SocialAnts este o aplicație mobilă care oferă o listă de programe de voluntariat, activități extracurriculare, competiții, cursuri și tabere care le vor permite elevilor să-și descopere adevăratele pasiuni și să-și dezvolte abilitățile. Aplicația este structurată astfel încât să găsești ușor activități în apropierea ta, să descoperi comunitatea și să cunoști oameni noi. Organizațiile, în mod explicit directori generali și coordonatori, vor posta anunțuri cu privire la evenimentele viitoare. SocialAnts este o organizație nonprofit înființată în scopuri caritabile și educaționale. Adunarea nevoilor oamenilor într-un singur loc, cu o îmbunătățire a vieții studenților, civililor și refugiaților. La începutul anului 2022, după ce peste 600.000 de refugiați ucraineni au venit în România, ONG-urile, administrațiile locale și voluntarii au creat rapid o rețea extinsă pentru a-i hrăni, a-i adăposti și a le oferi îngrijiri medicale. Au experimentat o schimbare majoră în stilul lor de viață pe care acum încercăm să o îmbunătățim în cel mai bun mod posibil. Am analizat Obiectivele de Dezvoltare Durabilă (ODD) ale Națiunilor Unite din care am decis să combinăm 2 obiective pe care le-am considerat esențiale, nu doar în zona noastră, ci și în țara noastră, Quality Education și Reducerea Inegalităților. Inegalitatea persistă, fie în raport cu venitul, bogăția, oportunitatea sau alte aspecte.

Tehnologii

Am dezvoltat aplicația in Thunkable și am folosit Firebase, Cloudinary, Google Sheets si Airtable ca baze de date, in care stoican informația.

Cerinte sistem

Aplicația poate fi folosită pe iOS și Android.

Realizatori

Teodora Lacraru

  • Scoala: Colegiul National “Mircea cel Batran”
  • Clasa: 11
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Mihaesti

Beatrice Deaconu

  • Scoala: Colegiul Național Mircea cel Bătrân
  • Clasa: 11
  • Judet: Vâlcea
  • Oras: Râmnicu Vâlcea

Screenshots