Soft Utilitar difera de Jocuri pe PC

Tinand cont ca postez postu asta dupa 13 ore de munca (sau nu :smile:), is relativ obosit si n-am chef sa rup firu-n patru si sa disec tot ce s-a zis.

Ideea ii asta: Trebuie sectiune jocuri. Asta doar ca sa se aprecieze mai mult faptul ca am stat 2 ore sa fac un particle system beton si alte 30 minute sa fac un foc . Apoi alte 30 ca sa integrez sistemele de particule in joc ca lumea (optimizari).

Si bloodpath, scuze ca te citez: “la alte concursuri jocurile erau impreuna cu soft-urile si cu site-urile”. Acolo-i beton si distractie cat cuprinde . Chiar te distrezi doar tragand cu urechea la cum departajeaza juriul concurentii :smile:.

Iar daca nu se face sectiune de jocuri, asta este… Eu m-am resemnat. :smile:

Nu vreau sa fiu off topic dar … de soft utilitar atzi uitat ??

Voi va scoatetzi ochii cu web shi jocuri shi bietul soft utlitar sta intr-un colt shi geme :angry:>.

Eu nu cred ca organizatorii, chiar daca le-am propus cu atata “foc”, o sa faca alte sectziuni, deci … va batetzi tastatura degeaba. Parerea mea! :fearful:

le iau pe rand ahs aca s-ar putea sa fie posturi una dupa alta, scuzatzi :stuck_out_tongue:



cavendish

restul categoriilor sa ramana cu buza umflata shi cu 10 Euro in mana (pt. premiul I).

Eu vad totul foarte clar. Avem suma S de fonduri & 4 categorii(la infoeducatie 3) => Premiile la o categorie = S/4(sau 3 la…). Daca nu-i asa, nici nu vreau sa aflu… NU vreau sa aflu iar ca la saituri se dau premii mai mari. :fearful: Chiar toata lumea crede ca e mai mare efortul sa faci un sait decat un joc sau ca e mai mare efortul sa faci un soft decat un sait? Pana la urma se evalueaza calitate & efort, nu?




depinde de site sau aplicatie, cat de complex e depinde de programator sau ma rog … de ala care face aplicatia pe site-ul respectiv …

n-am mai gasit la cine sa bag raspunsuri individuale asha ca o sa imi dau si eu cu parerea. categoriile de la infoeducatie sunt cam varza (e doar o parere) - atat la web (unde ii doar una) cat si la soft (unde is mai multe dar in mare parte ok).

de ce? Pai in primul rand eu zic asha, la web pentru ca acolo am mai multa experienta si pot sa ma pronunt pentru ca nu se stiu clar criteriile de selectie a locurilor 1 2 3. Ar trebui la categoria web sa fie: 1. portaluri (functionabilitate, aspect, facilitati etc) 2. site-uri de prezentare (atractivitate, prezentarea ofertei), 3. aplicatii web (si aici ma refer strict la aplicatiile de gen webnuke, unde ar trebui luate in calcul functionabilitatea si portabilitatea).

acum atzi zice de ce aplicatii web aka webnuke, forumuri nu merge cu portal (pt ca webnukeul tot un portal incearca sa faca … doar ca pentru toata lumea care vrea sa aiba un site) … poi eu sunt de parere ca un portal (care nu se bazeaza pe nici un nuke) trebuie sa fie unic prin modalitatea de prezentare a informatiei si functionabilitate si e diferit de un web nuke pentru ca aparea acele criterii - portabilitate si extensibilitate (customizabilitate), un portal facut nu va fi customizabil dupa cum doreste fiecare pentru ca designerul initial a avut o idee si l-a facut dupa acea idee.

de ce sa fie si site-uri de prezentare? pentru ca la alea conteaza mai mult aspectul si cum prezinta oferta acelei firme, site-ul nu se bazeaza pe cat de aproape sa-l tina pe utilizator si nu cauta vizitatori zilnici decat cei interesati de acel ceva, care stiu si vor intra cand vor vrea sa vada oferta sa citeasca despre firma bla bla.



… si s-ar gasi concurenti suficienti la toate categoriile …



e bun si modul actual dar sunt curios care ar fi claritatea criteriilor de jurizare.



notice:

http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?t=318 poza: http://www.infoeducatie.ro/lucrari2004/172poza1.png - asta e site, nu soft si vad ca e inscris la soft. ce cisco.netacad.net e soft ? :stuck_out_tongue:



c-am atat am avut de spus si repet e doar o perere dar ar fi bine sa o cititzi.

Mda…ce pot sa spun…in proportie de 90% are dreptate…s-ar putea face mai multe categorii…si la soft si la web design , in acest fel toti ar fi multumiti si nu ne-am mai calca atata in picioare…dar acest concurs a prins viata acu ceva ani…iar daca aceste categorii nu s-au creat…exista un motiv anume’…

Cam atat ar fi de zis…

Mega_Bytu

poza: http://www.infoeducatie.ro/lucrari2004/172poza1.png - asta e site, nu soft si vad ca e inscris la soft. ce cisco.netacad.net e soft ? :stuck_out_tongue:



Dupa cum spui tu.. si AEL-ul e site... :unamused:

Dupa cum spui tu nu cred ca faci bine diferenta intre un site si un soft. Site e tot ceea ce ruleaza intr-un browser si soft e ceva compilat, deaia script != program pentru ca scriptul e interpretat, programul e compilat.

Ala vad ca ruleaza intr-un browser, deci e site, nu ma intereseaza ce functii are, e site! Programele nu se fac in limbaje de programare pt web html, php, asp. De ce? Pentru ca badea ion nu are php inslalat pe 486… si si daca ar avea ala nu s-ar numi program s-a rumi site availabile offline sau prezentare html offline, vezi cursurile cisco. :smile:

Site e tot ceea ce ruleaza intr-un browser si soft e ceva compilat, deaia script != program



deci scuza-ma daca itzi zic dar cam vorbestio prostii … site e tot ceea ce rulezi in browser …ok aia e partea de client si pe partea de server?

eu unul lucrez in php , am lucrat in java sai visual c si daca faci aplicatii mari in php se aproprie de un program , de structura lui , limbajele de programare …pt web (server side logic ) …si la asta defapt ma refer la php … sunt mult mia flexibile … au si librarii grafice … pot lucra k mult baze de date k socketuri k pdf-uri …poti face efectiv aplicatii care ruleaza pe server numai ca interfatza e aratata prin browser odata la un refresh … si apropo … php suporta oop …bine inca … si in php 5 e f f aproape de java oop-ul asa ca soft != site …prin modul de prezentare … prin view portul care il vezi …

cum am zis un site web dinamic e un program (un soft) care trimite interfatza browserului … la soft totul se ruleaza pe client … si de aia cred ca web -ul e viitorul netului in ceea ce priveste aplicatiile client server





aaa si era sa uit …si badea ion nu tresa aiba php instalat pe client ... tre sa aiba net si browser si mouse … o pagina dinamica e tot o aplicatie atat ca interfat ruleaza pe client si restul pe server

asa ca nici tu nu prea faci diferenta intre un site si un soft

tu nai intzeles nimc…




deci scuza-ma daca itzi zic dar cam vorbestio prostii … site e tot ceea ce rulezi in browser …ok aia e partea de client si pe partea de server?
[/quote:23g2bv34]
in cazul php partea de server este interpretata de php-ul care il ai instalat si ruleaza sub forma de proces. care-i problema? tot nu-i program.


daca faci aplicatii mari in php se aproprie de un program
[/quote:23g2bv34]
program este ceva compilat, oricat de complex ai scrie tu ceva intr-un limbaj de programare care nu poate fi compilat se cheam script, pt ca scriptul e ceva interpretat. uitate care sunt principiile unui program, vezi wikipedia


php suporta oop

da si care-i problema aici? foarte bine ca suporta, ii primul limbaj de scripting care suporta asa ceva.

[quote:23g2bv34]
cum am zis un site web dinamic e un program

tu poti sa-i zici cum vrei, poti sa-i zici si sistem de operare, un site web dinamic e un site web dinamic.

[quote:23g2bv34]
aaa si era sa uit …si badea ion nu tresa aiba php instalat pe client ... tre sa aiba net si browser si mouse … o pagina dinamica e tot o aplicatie atat ca interfat ruleaza pe client si restul pe server
asa ca nici tu nu prea faci diferenta intre un site si un soft


wow, mai scos la lumina, poi eu ce am zis … nici nu mam legat de client side. citeste mai atent





tu potzi sai zici cum vrei, chiar nu ma intereseaza, dar aberezi. in al doilea rand siteul tau / programul tau ce face?

PHP este un limbaj de programare, nu numai un limbaj de programare web. In PHP poti creea aplicatii si le poti rula in 2 moduri: printr-un browser sau din consola.

Daca tu imi spui ca un server web creat in php este un site, eu ma fac preot.

Mega_Bytu iarasi tzin sa te contrazic … php-ul poate fi compilat :stuck_out_tongue:

1 la mana …dupa cum a zis Jay-C e si limbaj de programare.

si explicami mie cu e mai complex un program …? aaa ca folosesti niste clase / functii are defapt in interior nu sti ce fac , ca si cod si concept , nu e f greu sa faci un program … asta daca lucrezi intr-un limbaj hight level … sau u esti hard core si codezi in asm … daca da la calaciuc o sa mai vb ca am niste intrebari :stuck_out_tongue:



Daca tu imi spui ca un server web creat in php este un site, eu ma fac preot.

nu spune asta e si site pe partea de client … defapt un site dinamic in php e o aplicatie care … “scuipa” afara html/css/js … adica interfatza (asta daca nu e facut in xml si xslt …un ii mai complicat)



si Mega_Bytu nu mi se pare ca aberez … php-ul din moment ce suporta oop nu prea poate fi interpretat nu ? http://php.net

aa si ce face “aplicatia” mea ? ma neka special …ia informatzii de la client print-o interfatza le trimite la serv ala le baga in baza de date … si apoi tot printr-o interfatza “scuipa” datele cerute de client afara .

dar aplicatia ta ce face ? de o deosebeste asa de mult… :smile:

Backing up mitza! Are dreptate. :smiley:

1) PHP emuleaza comportamentul oricarei aplicatii CGI. Dinamicitatea data de PHP rules the most (compatibilitate, functionalitate, optimizare etc). Dar scripturile server-side nu sunt singura intrebuintare.

2) PHP e la fel de meserias pe client-side. Pt aplicatii GUI, e adevarat ca PHP-GTK e mai usor de folosit. Dar e cu totul altceva. PHP poate “inghite” si transforma Java, poate genera XML, si chiar Flash (Ming) de unul singur.

3) Credeti sau nu, PHP e megautil si in programare “d-aia pura”. Comand-line scripting? Nu prea stiu cum merge asta, dar am auzit de lume care face programe pt task scheduling cum facem noi in C++ (noi invatam asta la liceu?).

In caz ca nu ma credeti, cautati in vreun manual de PHP (eu nu-l am, mitza sigur are “dovada”).

So… PHP face tot. Nu numai web. :sunglasses:

definitia software e: “A computer program, which provides the instructions which enable the computer hardware to work”.



un website e un software, dar face parte dintr-o sfera semantica si il poti numi program doar server side, client side e doar html interpretat.



scripturile php nu pot fi compilate, ele sunt doar interpretate TOATE incluzand cel orientat pe obiecte. php-ul tehnic NU poate fi compilat orice ai spune insa exista asa numitele makeshift compilers si ar trebui sa stii ca majoritatea sunt pentru windows. dupa cum ii spune si numele PHP este un limbaj de scripting si NU un limbaj de programare si asa ruleaza, trebuie sa treaca prin acel php instalat. iar cu scriptul este ceva interpretat php e un limbaj interpretat.



scriptul este un software conform definitiei softwareului dar rezuultatul lui este incadrat in anumite arii in fuctie de specificatiile in care se incadreaza. nu vad de ce sa-l inscrii la programe * cand cea ce vede utilizatorul este html interpretat de un browser si mai ales ca eu ca utilizatro il voi accesa pe www.domain.tld. tinand cont de faptul ca il accesez prin www pentru mine va fi un site, el nu imi poate lucra cu hardwareul de la mine, asta o face browserul care interpreteaza codul html. pentru server insa ar putea fi numit program ca orice alt script care lucreaza direct sau indirect cu hardwareul existent.



daca faci un script care stie sa ia din baza de date ceva, sal afiseze utilizatorului, sa-l scrie si intr-un fisier (unde are permisiuni de scriere) - exemplu banal - ii poti incadra la soft utilitar si daca il folosesti cu altceva scris in alt limbaj care chiar are nevoie de acel script in php ii spui modul. daca rezultatul este afisat intr-un browser atunci e website. ceea ce ai tu acolo nu e un program e un website util. infoeducatie.ro ce este? program sau website, pentru ca uite, stie sa lucreze cu baze de date, poate chiar stie sa trimita mailuri folosind cateva functii. e un software dar e un website nu un program utilitar.



daca faci o aplicatie in linie de comanda in php atunci rezultatul e e un program penttru ca ceea ce interpreteza php acele calcule au nevoie de suport cpu deci e un program. dar aici cazul e altul.



parerea mai multor oameni care lucreaza domeniu si cu care am discutat e ca ceea ce ai tu este website si au ramas masca atunci cand au vazut ca e inscris ca programe.



inca ceva, acolo scrie ca Scan for dots was developed by ‘Unicity Developments’. cine-s aia ?

ok deci in cocnluczie amandoi avem dreptate

in concluzie un soft se aseamana cu un dite dinamic numai pe partea de server …pt ca pe parea de server lucreaza ca un soft.

[quote] daca faci o aplicatie in linie de comanda in php atunci rezultatul e e un program penttru ca ceea ce interpreteza php acele calcule au nevoie de suport cpu deci e un program. dar aici cazul e altul. [/quote]

ca il faci in linie de comanda hm … mai corect spus e ca scriptul il interpretezi cu php-ul fara ca php-ul sa ruleze ca modul prin servu web …

deci in ambele cazuri pe partea de client e o aplicatie. si pe partea de client …e put si simplu o interfatza …care zic eu ca e mult mult mia usor de facut si de intretzinut ca una in MFC …(bleah) sau in swing (desi arata tzapan)

[quote]inca ceva, acolo scrie ca Scan for dots was developed by ‘Unicity Developments’. cine-s aia ?[/quote]

hm … cine sunt aia ? ce au facut ? aa …si cel mai important …de unde ai auzit de iei

relativ, mi somn sa raspund detaliat acuma :stuck_out_tongue:.



p.s dupa quote lasa un space :stuck_out_tongue:




hm … cine sunt aia ? ce au facut ? aa …si cel mai important …de unde ai auzit de iei




de pe siteu ala mha, sau program cum vrea sa-i spuna.

pe bune ca nu stiu despre ce vb

da-mi un link eventual

uite ma ca m-am lamurit



ma scan 4 dots … vad ca is niste moldoveni …din iasi :smile:)

descrierea e super high tech …desi dupa screenshot … nu prea arata a ceva complex… zice acolo e dupa ultimele standarde css 2 si xhtml …nah akuma … brave de iei … parerea nea este ca nu o sa faca impresie la juriu k chestia asta .,arata doar k au rabdare si ca au citit xhtml 1.0 referece.

si ziceam de descriere … super aburita …putea sa zica k e ceva gen oniby net …concurs online … ca asta e si pagina noastra

si ca e facut de iei si au un logo …brave de iei …si noi ne numim NeuroDev si (cred) ca avem si logo.

ei zic k is soft … ma rog … e soft doar pe partea de server … va ca ei or nu au urmarit threadul asta … ori au niste idei mai deplasate



oricum bine ca is la soft …1 la mana …sigur nu castiga … ca la o adica si razboi.ro … daca ii sa il luam dupa alte criterii il putem baga la jocuri

2 la mana … noi suntem singuri la web cu ideea de concurs online … la sesiune asta (sper ca nu se mai inscrie nimeni)

mitza iti spun ca nu esti singurul cu concurs online. Probabil ca nu si-a inscris respectivul lucrarea inca :stuck_out_tongue:.


ei zic k is soft ... ma rog ... e soft doar pe partea de server ... va ca ei or nu au urmarit threadul asta ... ori au niste idei mai deplasate


pai io ce incercam sa-ti zic de la inceput. :smile:

ma nu chiar asta …pt ca pe threadul asta am despicat firul in 4 :smile: