Steganography - Web - Mehedinti - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Mehedinti

Descriere

Aplicație pentru criptarea textelor în pixelii pozelor.

Tehnologii

php, mysql

Cerinte sistem

Server web cu php și mysql

Realizatori

Tutunaru Cosmin-Mihai

  • Scoala: Colegiul Național Traian
  • Clasa: 12
  • Judet: Mehedinti

Șoșu Cristian

  • Scoala: Colegiul Național Traian
  • Clasa: 12
  • Judet: Mehedinti

Screenshots

Salut. Interesant proiect :smile:
Ne poți da mai multe detalii despre cum criptezi textul în pixelii imaginilor?

E o diferenta intre “criptare” si “stocare” | “arhivare”.

Păi, se primește una bucată poză și una bucată text. Eventual și o parolă (care va deveni cheie).
Pe baza cheii se selectează ordinea pixelilor în care se vor salva biții textului.

Salut Cosmin! Este greu de zis daca programul are titlul bine pus, steganografie. Din cate am inteles tu si criptezi cu o anumita parola. Depinde foarte mult pe ce anume se bazeaza in principal algoritmul tau. Daca este vorba de criptare, atunci titlul nu este bine ales, totusi dai de inteles ca parola este optionala si ca baza consta in ascunderea “in pixeli”.
Personal, nu cred in siguranta oferita de steganografie DOAR DACA stiu SIGUR ca algoritmul se afla doar in posesia mea si a destinatarului. Ideea principala, din cauza careia nu prea exista programe care se ocupa cu acest domeniu, consta in faptul ca pana la urma nu exista nici macar un algoritm bine definit, ci mai degraba un limbaj ascuns care nu urmeaza o anumita regula.
In concluzie, existenta unui algoritm deviaza de la domeniul steganografiei indreptandu-te spre criptografie.

PS: Nu te baza pe siguranta oferita de serverul tau. Daca ne referim la criptografie, regula numarul unu afirma faptul ca nu trebuie sa te bazezi pe siguranta prin ascundere (security by obscurity). Deci, algoritmul tau, chiar daca este liber, ar trebui sa fie impenetrabil (vezi AES). Daca e steganografie si afirmatiile mele anterioare sunt total eronate, desi nu cred, atunci povestea se schimba.

Deci, Steganografia este o știință/artă de a scrie mesaje ascunse, în așa fel încât nimeni, în afară de emițător și receptor nu suspectează existența unui mesaj.
În cazul de față, mesajul este ascuns într-o poză … sau în mai multe …

De ce cripez cu o anumită parolă?
Păi destul de simplu. Dacă din întâmplare interceptează cineva o poză cu mesaj ascuns “în ea”, să fie practic foarte dificil (aproape imposibil, depinzând de șansele ca cineva să afle parola) să decripteze mesajul din interiorul ei.