Sugestii pentru seminariile Infoeducatia?

Krueger


Altceva, foarte important, care cred ca ar fi de interes pentru toti softisti (nu ca pe astia cu web-ul nu v-ar interesa)... ar fi o solutie pentru problema "Am o idee pentru un soft. L-am realizat in mare parte. Poate sa faca asta, asta si asta. Cum pot profita material de realizarea asta (in sensul ca sa imi fac ideea cunoscuta la o firma care se ocupa cu ceva asemanator) ?" Sau altfel spus: Cum pot exploata o idee intrucatva buna fara sa-mi iau tzeapa? Asta cred ca ne-ar interesa pe toti.



Cred ca un raspuns simplu la problema ta ar fi un site pe care sa-ti pui programul. Numai asa poti testa cat de apreciata este ideea ta. Inscrie-l pe cateva site-uri de tip catalog software, anunta lumea pe forum-uri si asteapta sa vezi ce se intampla. Daca intr-adevar programul tau are succes (multe download-uri) , poti sa te gandesti ca ar putea fi cumparat de o anumita firma. Primul pas e sa testezi daca chiar e o idee care prinde iar Internetul e cel mai bun mod de a afla lucrul asta.

Nu secondez total această idee :smiley:.



Depinde foarte mult de natura produsului. Este evident ca piaţa sw se mişcă foarte rapid la toate nivelele. Totul este rapid filtrat şi asimilat de către competitori, începând cu aşa-zisele “distruptive technologies” şi până la cele mai mărunte inovaţii în materie de user experience.



Poţi să fii primul şi singurul cu o idee pe o piaţă şi tot să NU te impui ca lider din cauza unei strategii slabe.



La întrebarea ta ar putea răspunde cineva care a asistat la transformarea unei idei IT în bani - spre ex. anumiţi invitaţi la InfoEducaţie (SoftWin?, TotalSoft?), poate chiar în cadrul unui seminar cu această temă :smile:

E clar … TREBUIE un semninar pe tema strategiilor de transformare a ideilor in bani, cu randament maxim, mai ales in domeniul softului. Daca s-ar gasi niste oameni cu experienta in problema asta, care sa ne poata spune “Noi am facut asta si asta…”, ar fi ideal.

Krueger

E clar ..... TREBUIE un semninar pe tema strategiilor de transformare a ideilor in bani, cu randament maxim, mai ales in domeniul softului. Daca s-ar gasi niste oameni cu experienta in problema asta, care sa ne poata spune "Noi am facut asta si asta...", ar fi ideal.



Ar fi frumos daca viata ar fi asa de simpla....

Viata nu e simpla… de fapt e un haos, un sistem nelinear pe care niciodata nu-l poti controla sau intelege complet. Intr-un timp suficient de mare, orice estimare si orice model teoretic diverge iremediabil de la fapte. Nu exista solutii exacte pentru nimic. Nu exista retete, nimic nu e neconditionat sau invariabil.



Totusi intotdeauna prind bine niste sfaturi ale unora cu experienta :smiley:

Va rog sa nu deviati de la topic.



Despre alegerea intre seminarii la limita tehnologiei si seminarii formatoare, eu as alege categoria a doua. Nu cred ca s-a ajuns inca in liceu sa se dezvolte soft la nivel profesionist si sa nu fie nevoie de niste seminarii despre cum e bine sa se faca niste lucruri de baza.



Eu cred ca lucrarile de cercetare isi au locul la conferinte unde se considera ca participantii stiu sa dezvolte, sunt programatori maturi care acum au trecut la nivelul urmator. Nu neg ca ar fi interesante, dar ma intreb cat de utile v-ar fi.



Va rog sa ma contraziceti daca nu sunteti de acord. Cel putin la web, din calitatea lucrarilor de pana acum, stiu ca am dreptate. :smile:

De acord… seminariile de formare, in care eventual sa inveti lucruri concrete, sunt importante… dar parerea mea strict personala este ca n-ar strica sa fie un seminar despre ceva … altfel… mai shocant… mai cutting-edge… mai putin intalnit… care sa deschida perspective… (asta e probabil mai util la soft decat la web).

Ce parere aveti despre limbajul de asamblare si programarea sistemelor de operare ( sau drivere, optimizari de cod prin Assembly, etc. ) ? :stuck_out_tongue: Mi se pare o chestie destul de interesanta … Visual C++ si Delphi stiu ca au suport pentru inline Assembler…

Programarea sistemelor de operare ar fi interesant de discutat oricum sincer nu cred ca s-ar putea ai mult decat niste chestii generale, timpul fiind limitat iar cantitatea de informatie pentru un astfel de subiect cred eu e destul de mare.

Suna bine… nu m-ar deranja niste notiuni de Assembler si alte chestii asociate…

O alta idee legata de seminarii soft ar fi ceva despre diverse tehnologii de programare (in sensul de algoritmi mai interesanti).

Buna,



Grupind un pic, ar fi cam asa?



- security: web app security, client side security (signed scripts, applets, etc)

- accesibility: opaque objects (flash, applets, activeX), AJAX & unobtrusive scripting, semantic markup, WAI, SEO

- privacy: P3P, cookies

- mobility & portability: speed, compression, xhtml, CC/PP

- platform issues: sisteme de operare, servere de aplicatii (ASP.NET, Java servlet containers, Zope)

- XML-related: XSL, feeds (RSS, Atom), XML feeds vs RDF feeds

- tehnologii: VoIP, P2P, CGI+assembler (pt Krueger)

- near-future: xforms, semantic web, information extraction, AI, voice input & other human-computer interaction devices

XML: Adobe SVG

Eu am sa fac tot posibilul sa ajung pe 6 august, acum sint la o scoala de vara in Cluj ce se termina pe 5 seara tirziu…



E foarte greu sa aleg ceva, ce sa nu fie nici de nisa nici prea general. Pentru ca putem vorbi de chestii super teoretice, ce clarifica anumite aspecte; sau de chestii super practice ce au aplicabilitate intr-un domeniu f. ingust.



Asi vrea sa vorbesc pe 6 seara de XML si XML related tehnologies, nu ca sa prezint XML schema, sintaxa DTD, XSL hacking sau alte chestii ingrozitoare, ci:

- de ce si cind avem nevoie de XML

- cum modelezi o structura de date in XML

- cind alegi sa folosesti atribute in loc de alte elemente

- ce sint namespace-urile si cum ajuta ele in documente XML cu elemente din diverse scheme

- cum intelegi documentatia asociata unui vocabular specific.

- ce este XSL-ul si de ce e asa de urit :wink:

- cu ce editezi XML fara sa-l strici

- cum generezi XML fara sa scrii chestii de genul: “<tag>” + text + “</tag>”

- ce este RDF-ul si ce treaba are el cu XML-ul

astfel incit, orice documentatie, fie ea despre P3P, SVG, RSS, Atom, etc sa fie usor de inteles.



Aditional asi vrea sa discutam despre templating si model-view-controller.



Si eventual daca e cineva interesat, am putea discuta pe 7 seara despre semantic web si alte chestii legate de information extraction, etc… dupa cum spuneam sint la o scoala de vara super cool in cluj, Eurolan 2005 (editia 7) despre multilingual web, uitati-va pe programul ei:

http://www.cs.ubbcluj.ro/eurolan2005/index.php?r=Progr

si va pot povesti care sint problemele din domeniu, care sint directiile de research samd.

.NET :smile:

AI :smile: