Sustinerea proiectelor sa se faca pe acelasi sistem

eu propun sa se testeze programele pe 3 sisteme:unul low low low end:pentium I 32mbram 1 gb hdd;unul medium:pentium 3 500mhz;128 ram 10gb hdd;si unul high end(pt jocurile mai complexe):p4 2,8 ghz radeon9800XT 1gb ram

si cred ca rezolvam toate problemele nu? :smile:

  • care e scopul de a testa programele pe pentium I (pe ala abia mere word-ul deodata cu excel-ul) ??

    - un pentium 3 la 500 Mhz nu mai este considerat un calc mediu in ziua de azi (cred yo) !!

    - daca ai testa programele pe un calc la fel de puternic precum ultimul, kiar nu s-ar mai vedea aproape nimik in legatura cu tehnica de programare (orice are sintaxa corecta si e bine compilat, ruleaza excelent) !!



    …nu mai bine folosim o config. medie buna pt toata lumea ?? (acceptabila si pt. organizatori)

Raspunsul la discutia de aici este la:

http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?t=330

pentium 2,66 nu cred ca este medium.pt un program micut e chiar super rapid si cred ca nu o sa se vada cat de bun este un anumit algoritm.deaceea cred eu ca un calculator de 500Mhz este medium.ganditi-va ce puteti sa faceti cu un 500mhz+vodoo3 .un astfel de sistem este prea bun pentru un program de administrare icafe sau un player multimedia(orice care este utilitar).la jocuri ar fi problema.acolo intradevar trebuie un computer mai performant.

program de administrare icafe sau un player multimedia


nu ti-ai pus niciodata problema ca s-ar putea sa fie si alte programe utilitare decat cele descrise mai sus (programe cu cerinte mai mari, apropiate de cele ale jocurilor) ??

Sa va spun urmatoarea situatie de “absolut necesar” pt acerea calculatorului de acasa … daca faci sa zicem o aplicatie care interactioneaza direct cu sistemul de operare … si l-ar putea distruge in cazul unei erori marunte de programare … ce faci … risti la concurs sau anunti ca vii cu calculatorul … eu zic ca in acest caz concurentul respectiv nu trebuie depunctat sau privit mai prost decat altii … si sunt si alte cazuri … a fost un caz acu’ doi ani cand un soft tot asa a stricat un director … si cine repara “oalele sparte” … nu cred ca voi scrieti programe foarte bune incat a bagati mana in foc ca nu pot sa faca nici un rau … oricine face mici erori de programare … asa ca eu zic sa luati in calcul si aceste aspecte … desigur un soft prost se vede de la distanta indiferent ca ruleaza pe un calculator ultimul model sau pe unul slab … daca vreti performantele softului nu aveti decat sa- rulai pe toate calculatoarele din tabara dar eu spun ca in primul rand ideea conteaza , realizarea si apoi urmeaza partea cu abuzatul de resurse … nu suntem in masura sa lovim in altii pentru partea de resurse…

Si apropo de resurse eu mi-am inceput proiectul pe un calculator pe care acum nici nu stiu daca mai ruleaza k lumea … asa ca va rog …

sunt de acord cu tine infinit.exista riscuri la unele programe si asa ca mai bine vii cu unitatea de acasa decat sa faci vreo prostie.nu stiu de ce unii considera ca daca vii cu unitatea ta inseamna ca programul este prost facut .si oricum un program aiurea facut se vede.doar avem experienta.suntem peste 100 de programatori ce draq…

… nu vreau sa fiu rau dar voi ce programe facetzi ?? Programe de inscriptat Bios-ul ?? Oricum daca sa zicem ca facetzi praf registriul windows-ului … fratzilor … exista restore … nu vad care ar fi problema.

Singura chestie de care va este frica se numeshte PORTABILITATE … adiq shtitzi sigur ca pe compul vostru merge softul dar nu suntetzi sigur ca daca il mutatzi pe alt comp mai functzioneaza. Legat de performantza computerelor … la web nu se discuta iar la soft … in general la jocuri va asigur ca placa video pe care o are IBM-ul respectiv duce DirectX8.1 (chiar daca mai emuleaza nishte chestii) shi eu nu cred ca voi deja lucratzi cu PixelShader 3.0 sau alte tehnologii din DirectX9.0. Daca vretzi aducetzi unu un ATI Radeon 9800 Pro sau un nVIDIA FX 5900 shi le montatzi pe un PC pe care o sa se testeze numai jocrui shi gata (cazul acesta intra la “nevoi speciale”).

BlackKiss

Legat de performantza computerelor .... la web nu se discuta



iti spun din propria experienta (nu tocmai placuta) ca de multe ori un site flash neoptimizat poate avea cerinte mai mari decat unele jocuri actuale...
si eu am patit sa mi se tarasca chiar si pe un XP2600 cu 512DDR
Floppy

un site flash neoptimizat



bine ai spus "neoptimizat" dar io nu cred ca ala se mai poate numi site ... ce prezinta ? simulari de rachete nucleare ? :laughing:

nu… e vorba de vechiul meu site de portfoliu, cu care am luat premiu 3 la CIA…