TehnoCad - Soft - Bistrita - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Bistrita

Descriere

Programul se doreste a fi un instrument pentru realizarea de proiecte tehnice de catre arhitecti, proiectanti, ingineri dar si pentru lucrari artistice sau educationale.
Posibilitati de utilizare:
*crearea de schite desene pentru mecanici sau instalatori
*crearea de desene artistice color
*crearea de scheme electrice pentru electricieni sau electronisti
Programul contine un set de instrumente pe care utilizatorul le poate folosi in mod interactiv la crearea proiectului. Acestea sunt prezentate in jurul “ plansetei “ de lucru sub o forma intuitiva.
De asemenea, programul mai poate fi folosit pentru a crea desene educationale.

Tehnologii

C#,netFramework,Flash 8 profesional(actionscript cs2),shockwave,flash player 10,html

Cerinte sistem

Windows xp,sp2,procesor 1Ghz 512Mb Ram

Realizatori

Muresan Mircea

  • Scoala: Colegiul National “Liviu Rebreanu”
  • Clasa: XI
  • Judet: Bistrita

Screenshots


DIn cate vad ai “embedded” un swf intr-un tab control?:smiley:

Nu inteleg nici eu dece tehnologia alesea pentru desenare este Flash?

Cred ca a ales Flash pentru ca asta stie si pentru ca ActionScript este un limbaj destul de puternic, desi desconsiderat de multi. Mai ales acum cu versiunea 3.0 in care poti programa orientat obiect. Se pot face softuri foarte frumoasa in el (flash+actionscript) atat utilitare cat si educationale care pot chiar sa concureze cu softuri facute in C++, C#, Delphi etc. Intr-adevar din cate stiu nu te poti juca cu WinApi dar pentru ce ai avea nevoie in softul prezentat in acest topic?

Chiar ma bucur sa vad ca s-a incumetat cineva sa scoata ce e mai bun din ActionScript si Flash. :smile:

Totusi, poate mai bine renunti la swf embedded intr-o aplicatie c# si faci totul in flash ca se poate (din cate vad in screenshoturi nu ai avansat foarte mult cu aplicatia c#). De asemenea ai putea sa mai lucrezi la design.

Bravo, imi place ideea softului! :smile:

Chiar daca este un soft utilitar (clar), aplicatia ta ar arata foarte bine pe web - ar deschide calea catre editarea colaborativa de scheme sau spre sharing intre utilizatori.
Daca ai lucrat in Flash/AS, nu e asa greu :smile: