Teste de cultura generala - Soft - Bucuresti - 2010 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Homepage:
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

Proiectul este o lecţie interactivă de cultură generală, care are ca subiect ţările şi capitalele europene. Prin acest proiect, am urmărit să relizez o aplicaţie atractivă, ce îl va determina pe utilizator să-şi tersteze într-un mod plăcut cunoştiinţele despre ţările si capitalele europene.
Din fereastra principală a programului putem alege una dintre cele doua module cu teste grilă: Recunoaştere ţară din Europa sau Capitale Europene. Cele două conţin 10 întrebări. Daca am greşit la vreo intrebare putem verifica, aflănd de asemenea si ce întrebări am greşit şi care era răspunsul corect.

Tehnologii

Borland C++ Builder 6.0.

Cerinte sistem

Windows 2000, XP, Vista

Realizatori

Şorop Ina Flavia

  • Scoala: Colegiul Naţional Octav Onicescu
  • Clasa: Bacalaurea
  • Judet: Bucuresti

Screenshots



Bun venit la InfoEducatie.

Imi place ideea, ar fi interesant daca ai avea:
Eu in loc sa introduc Ucraina, introduc din greseala Uxcraina, si ar fi interesant daca ai face o distanta metrica, precum Hamming, Levenshtein, intre cele 2 stringuri, iar daca distanta dintre cele 2 este foarte mica(sunt foarte apropriate, de raspunsul corect, si foarte departat de celelalte raspunsuri[ca ar putea fi tari cu nume foarte apropriat, dar incorecte]) atunci sa il consider raspuns corect, dar sa depunctezi la punctele pentru gramatica.

Iti doresc success la prezentare!

gigaevil

Bun venit la InfoEducatie.

Imi place ideea, ar fi interesant daca ai avea:
Eu in loc sa introduc Ucraina, introduc din greseala Uxcraina, si ar fi interesant daca ai face o distanta metrica, precum Hamming, Levenshtein, intre cele 2 stringuri, iar daca distanta dintre cele 2 este foarte mica(sunt foarte apropriate, de raspunsul corect, si foarte departat de celelalte raspunsuri[ca ar putea fi tari cu nume foarte apropriat, dar incorecte]) atunci sa il consider raspuns corect, dar sa depunctezi la punctele pentru gramatica.

Iti doresc success la prezentare!



Daca e vorba de distanta dintre 2 stringuri, eu recomand sa folosesti un Damerau-Levenshtein fiindca are grija si de interschimbarea a doua caractere intr'un cuvant si poti afla cuvantul corect cu o mai mare precizie.

As mai avea o idee, deoarece este facut in tehnologii Borland :smile:
Ai putea face un Runtime Form Designer Component, cu cateva obiecte clasice(TButton, TLabel, TEdit, TImage) astfel incat profesorul sa isi poata crea proprile lui intrebari dupa cum vrea in aplicatia ta. Un parser care sa interpreteze un fisier cu obiecte si sa le aloce dinamic, cum fac RAD-urile de la Delphi(precum fisiere *dfm este foarte usor de scris cu Run-Time Type Information), plus ca are un unit special “TypInfo” care iti permite la executie sa iti afiseze proprietatile si methodele unui obiect alocat dinamic, putand astfel sa creezi usor un ObjectInspector. Practic la fiecare executie in functie de utilizator la executie softul va arata altfel. Programul nu va mai fi static, si se va putea modifica in functie de utilizator.