The story of an artist - Multimedia - Hunedoara - Lucrari 2016 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Multimedia
  • Judetul: Hunedoara
  • Surse: - YouTube

Descriere

Fiecare dintre noi avem acel prieten “artist” în preajma căruia avem impresia că noi nu suntem deloc creativi. Ei bine, cuvintele unui mare filozof, Osho, ne deschid orizontul gândirii: “When I say be creative I don’t mean that you should all go and become great painters and great poets. I simply mean let your life be a painting, let your life be a poem“.
De această dată vom analiza câteva dintre momentele cele mai importante din viața unui artist, pentru înțelege mai bine cum e viața unei persoane plină de creativitate.

Tehnologii

"The story of an artist" este o animație 2D realizată cu ajutorul mai multor programe, cadru cu cadru, asemenea serialului de desene animate Naruto. În FlipaClip sunt realizate părțile de început și final, cele alb-negru. Am folosit SketchBook for Galaxy pentru a crea personajele și câteva dintre desenele pe care le realizează artistul din poveste, restul desenelor fiind realizate în Adobe Photoshop CS 6.     Realizarea animației finale a fost făcută cu ajutorul programului Sony Vegas 12, unde am adăugat și fundalul sonor.

Sunetele bătăilor inimii sunt descărcate de pe soundjay.com, iar melodiile de pe fundal sunt descărcate de pe jamendo.com .
Am folosit un laptop Acer Aspire 5724G (pentru Photoshop și Sony Vegas) împreună cu o tabletă grafică Wacom BambooFun Pen&Touch și un telefon Samsung Galaxy Note4 (pentru FlipaClip și SketchBook).

Cerinte sistem

Orice player video.

Realizatori

Paula Roxana Popa

  • Scoala: Colegiul Național “Aurel Vlaicu” Orăștie
  • Clasa: 11
  • Judet: Hunedoara
  • Oras: Turdaș

Screenshots