TimeTraveler - Software Utilitar - Hunedoara - Lucrari 2015 Online

Informatii generale

Descriere

Program de recuperare a datelor pentru sistemele de operare GNU/Linux

Tehnologii

Java,Bash,JavaFX

Cerinte sistem

Sistem de operare: Linux 3.16 (sau mai mare)
Memorie RAM: 2GB (sau mai mult)
Sațiu de stocare disponibil: 500 MB
Programe: Openjdk-8-jre (sau mai mare), openjfx, rsync, bash, btrf-tools.

Realizatori

Stoian Dan

  • Scoala: Colegiul Nationla “Aurel Vlaicu” Orastie
  • Clasa: 12
  • Judet: Hunedoara
  • Oras: Orastie

Rujoiu Claudia

  • Scoala: Colegiul Nationla “Aurel Vlaicu” Orastie
  • Clasa: 12
  • Judet: Hunedoara
  • Oras: Orastie

Screenshots

Video demonstrativ pentru program(limba engleza): https://vimeo.com/119344057

Ce aduce in plus aplicatia ta pe langa un simplu restore si ce o difera fata de “TimeShift”?

Raspund cu placere.

  1. Nu aș spune “un simplu restore” partea de restore are loc in timp real ceea ce este un mare avantaj, spre deosebire de majoritatea metodelor care sunt mai greu de implementat si necesita un restart.
    Aduce in plus:
  • Centralizarea punctelor de restaurare(ceea ce le face mai usor de restaurat,sters,comparat)
  • Automatizarea procesului de snapshot la un interval regulat te timp
  • O interfata prietenoasa
    Nu am auzit de “TimeShift” dar dupa cautri am gasit programul. As raspunde in felul urmator:
    TimeTraveler este scris de la 0 in Java ceea il face portabil si pentru alte sisteme precum BSD sau OS X in cazul in care aceste sisteme de operare se decid sa adopte btrfs. TimeTraveler are și opțiunea de restaurare parțială ceea ce nu am observat la TimeShift.
  1. Nu stiu daca ai instalat TimeShift sau daca l-ai incercat, acum ca am aflat de el, eu l-am incercat. TimeShift foloseste “incremental snapshots” , “colac peste pupăză” face backup.
    Îți recomand să citești acest articol pentru a vedea diferența dinte un snapshot și backup. Și ca să iti demonstrez asta arunca o privire aici vei vedea că peroana care face demonstrația pentru TimeShift foloseste ext4 si nu btrfs sau zfs ceea ce demonstrează clar ca nu poate folosi abilitatea de snapshot. Sau in alte cuvinte TimeShift foloseste rsync pentru a face backup, TimeTraveler folosete rsync pentru a compara si restaura un snapshot, e o mare diferență.Încă ceva, nu e numai aplicatia mea :slight_smile:
    Mulțumesc pentru atenție.

Legat de BTRFS, nu cred ca ai facut un research suficient:

1
“BTRFS volumes must have an Ubuntu-type”, Totusi, faza cu “incremental snapshots”, nu o pot contrazice. :joy:
Dar aici se vad diferentele clare…
Cat despre OS X, chiar crezi ca vor avea nevoie de asa ceva?

Overview-ul acesta m-a trimis cu gandul catre: Snapper si Rsnapshot,

PS: Legat de GUI pentru Snapper exista 2-3 variante, aceasta este doar una dintre ele.
PS2: Imi place ideea de “restaurare parțială” + UX-ul.

Aha, pai, ai dreptate, ce mă calcă pe nervi este ca până și numele seamnă
TimeTraveler - TimeShit, cum spuneam nu am auzit de el… de snapper am
auzit dar nu stiam ca cineva a facut si un GUI altul fata de cel din yast
care… Îmi retrag cuvintele, ești bine informat. Lucrezi cumva ca și
programator? Întreb pentru că mă tot framantă o întrebare. Care sunt
limbajele cele mai cerute pe piața din România?

Salut, sunt elev in clasa a XI la LIIS.

In mare in Romania se face outsourcing, deci totul in mare depinde de proiectele din exterior, la momentul actual pe piata din romania: C#, C++, Java, JavaScript, Objective C, PHP, JavaScript, Python sunt la “moda”, Aici poti gasi mai multe informatii … ( oricum in opinia mea C# / C++ / Java vor ramane ceva vreme sigur, doar ca idee majoritatea firmelor din Iasi care au >50 angajati au posturi libere pentru cel putin 2 din cele 3 ). Eu spre exemplu pariez pe zona .Net si consider ca are un potential mult mai mare de dezvoltare. ( poate si din cauza ca sunt MS fan ) Dar de asemenea e posibil ca pe viitor Dart sa ajunga si pe la noi.

Oricum in opinia mea nu conteaza ce se cauta, conteaza cat de bun esti. ( automat daca nu iti place cea ce faci, e aproape imposibil sa fii bun. )
Poti gasi mult mai multe date aici

Daca te hotarasti sa te apuci sa inveti ceva nou, iti pot recomanda:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Si multe altele, daca primele 4 variante nu ti se potrivesc.