Trani-Pizzerie-Simigerie - Web - Vrancea - Lucrari 2022 Nationala

Informatii generale

Descriere

Acest site, pentru comenzi de pizza, a fost facut cu scopul de a-mi ajuta parintii sa-si renoveze covrigaria, care a devenit o pizzerie simegerie.

Tehnologii

In primul rand, trebuie sa mentionez faptul ca, majoritatea imaginilor sunt facute 100% de catre mine si voi incepe cu logo-ul site-ului. Am folosit programul photoshop, pentru a decupa capul meu si dupa am folosit setarile de la optiunea Blending Options. Am adaugat o culoare aurie pe poza si am modificat conturul acesteia pentru a da un efect stralucitor placut.
Textul este construit sa fie compatibil cu acest logo, iar pentru acest design, am mai adaugat si un covrig pentru punctul de la i, care contine aproximativ aceleasi setari.
Am reorganizat aceasta creatie pentru a face un banner, adaugand sloganul: produse pline de viata.
Acum intorcandu-ne la site-ul meu, am folosit programul Adobe XD pe care l-am invatat destul de usor.
Din cate putem observa, banner-ul este putin modificat. Apare un personaj popular, modificat de mine, care contine niste setari asemanatoare cu cele din logo, diferenta, facand-o conturul.
Mai jos, putem observa 3 butoane care duc la diferite pagini. Cu ajutorul setarilor de la prototype am reusit sa creez o animatie interesanta, atunci cand uitilizatorul trece cu mouse-ul pe buton, respectiv cand trece la urmatoarea fila de tip fade-in, fade-out.
Pe prima pagina, am ales sa scriu despre originea localului, pentru curiosi, totodata, adaugand si celelalte doua butoane.
Urmatoarea pagina, insa, reprezinta meniul, care a fost structurat pentru intelesul tuturor, cu un design unic, de unde utilizatorul decide ce marime si ce tip de pizza sa-si comande.
La contact, utilizatorul decide daca doreste sa-si comande o pizza sau sa ne trimita un e-mail.
Aplicatia adobe XD ofera posibilitatea unui preview public. Tot ce trebuie sa faceti, este sa selectati optiunea de zoom 100. Nu arata 100% placut ca in preview-ul original din aplicatie, deoarece e doar un preview public
Timp de lucru, aproximativ peste 20 de ore, acumulate in decursul a 3 saptamani.
Proiectul inca este in lucru pentru imbunatatiri. Vreau sa adaug: +o optiune de bauturi
+o optiune pentru selectarea ingredientelor dintr-un meniu specific
+modificarea designului pe parte de fundal si text

Cerinte sistem

Adobe Photoshop
Adobe XD
Visual Studio Code
Vegas pro 18

Realizatori

Andrei Gabriel Tranulea

  • Scoala: Colegiul National Unirea
  • Clasa: 10
  • Judet: Vrancea
  • Oras: FocÈ™ani

Screenshots