Violenta in randul tinerilor - Web - Braila - 2008 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Braila

Descriere

Proiect dedicat elevilor de gimnaziu si liceu care are ca scop monitorizarea gradului de violenta din randul tinerilor prin realizarea unor chestionare aplicate cu ajutorul acestui program online

Tehnologii

Php; MySQL; Html

Cerinte sistem

Pentium II
450 MHz
128 MB RAM
Server Apache, PHP, MySQL

Realizatori

Sasu Andreea Daniela

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Munteanu Murgoci”
  • Clasa: XI G
  • Judet: Braila

Stefan Eduard Ionut

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Munteanu Murgoci”
  • Clasa: XI G
  • Judet: Braila

Screenshots

Nu era mai simplu sa faceti un chestionar mare pentru droguri si sa se raspunda treptat la intrebari? :fearful:

curios e ca la profesori indrumatori apare si un profesor de matematica. v-a ajutat cu calcularea procentelor la fiecare chestionar ? :smiley:

O campanie prin chestinare despre Droguri, Fumat,Hiv-Sida nu cred ca o sa.i faca mai mult/putin violenti pe elevi.Violenta nu tine doar de aceste probleme.
Trebuia scris mare: |Cei 7 ani de acasa| :unamused:

tebo

curios e ca la profesori indrumatori apare si un profesor de matematica. v-a ajutat cu calcularea procentelor la fiecare chestionar ? :smiley:

Proiectul nostru nu se rezuma la acest site. Este unul complex cu un portofoliu bogat Proiectul in sine a obtinut locul I la faza nationala la concursul "Non-violenta in mediul scolar". Am avut nevoie de un profesor de matematica pt ca noi am realizat un chestionar pe un esantion mare de elevi si am avut nevoie de matematica statistica pt calculare procentelor si altor scari. Dupa cum poti observa este si un profesor de pshihologie, el ne-a ajutat in interpretarea cat mai riguroasa a chestionarelor
DubluDi

O campanie prin chestinare despre Droguri, Fumat,Hiv-Sida nu cred ca o sa.i faca mai mult/putin violenti pe elevi.Violenta nu tine doar de aceste probleme.
Trebuia scris mare: |Cei 7 ani de acasa| :unamused:


Cei 7 ani de acasa nu sunt sufiecienti cand anturajul in care traiesti este unu nefavorabil. In campania asta am reusit sa ne facem auziti si poate .zicem noi, am schimbat ceva in bine. Daca taci si nu crezi in tine si in puterea ta nu are rost sa incepi o astfel de campanie. App dupa cum am mai spus campania asta nu se rezuma la niste chestionare implica multe multe ....

O ba da, educatia data de parinti este una foarte importanta si determinanta! In functie de educatia primita iti vei cauta grupul de prieteni potrivit, iti vei forma inteligenta si cultura. Daca nu ai o astfel de educatie abia atunci putem vorbi de violenta si de anturaje care duc la lucruri urate.

Pana la urma e vorba de anturaj nu? Cum ziceam, depinde de educatia data de parinti si de lucrurile cu care ai fost obisnuit cand erai mic copil modul in care iti alegi acest anturaj. Nu cred ca un copil care a fost educat in spiritul de a fi independent, ambitios si cu anumite perspective isi va alege un anturaj gresit! La inceput de drum parintii, cu un anumit tact, ii pot sugera copilului cu cine sa se imprieteneasca.

LE: In locul vostru as fi mers direct la sursa: educarea parintilor in spiritul de a avea un copil cat mai bun (din toate punctele de vedere). Nu poti reface modul de gandire al unui adolescent de 17-18 ani, sau mai mare. Degeaba faceti chestionare daca nu incercati sa educati, si v-am zis inainte CE anume trebuie educat. Generatiile deja formate sunt o cauza pierduta. Concentrati-va pe generatia care abia se naste si formarea parintilor pentru a da o lectie cat mai buna copiilor lor (si aici ma refer la generatia formata de copii de pana in 5-6 ani).
Parerea care mi-am format-o despre acest proiect (si din descrierea lui) este urmatoarea: voi incercati sa vedeti cata violenta exista in tara fara a face ceva concret.

dranaxum

O ba da, educatia data de parinti este una foarte importanta si determinanta! In functie de educatia primita iti vei cauta grupul de prieteni potrivit, iti vei forma inteligenta si cultura. Daca nu ai o astfel de educatie abia atunci putem vorbi de violenta si de anturaje care duc la lucruri urate.

Pana la urma e vorba de anturaj nu? Cum ziceam, depinde de educatia data de parinti si de lucrurile cu care ai fost obisnuit cand erai mic copil modul in care iti alegi acest anturaj. Nu cred ca un copil care a fost educat in spiritul de a fi independent, ambitios si cu anumite perspective isi va alege un anturaj gresit! La inceput de drum parintii, cu un anumit tact, ii pot sugera copilului cu cine sa se imprieteneasca.

LE: In locul vostru as fi mers direct la sursa: educarea parintilor in spiritul de a avea un copil cat mai bun (din toate punctele de vedere). Nu poti reface modul de gandire al unui adolescent de 17-18 ani, sau mai mare. Degeaba faceti chestionare daca nu incercati sa educati, si v-am zis inainte CE anume trebuie educat. Generatiile deja formate sunt o cauza pierduta. Concentrati-va pe generatia care abia se naste si formarea parintilor pentru a da o lectie cat mai buna copiilor lor (si aici ma refer la generatia formata de copii de pana in 5-6 ani).
Parerea care mi-am format-o despre acest proiect (si din descrierea lui) este urmatoarea: voi incercati sa vedeti cata violenta exista in tara fara a face ceva concret.

Cu riscul de a ma repeta zic : "Proiectul nostru nu consta numai in niste chestionare" Noi avem parteneriate cu diferite institutii de ex. : Protectia Copilului,Politie, Penitenciarul de Minori, A.N.A, diferite scoli si licee etc. De ex. noi mergem prin scoli si tinem "cursuri" despre droguri, violenta. Am facut doua filme de scurt metraj pe tema violentei si altu pe cea a drogurilor si efectelor lor. Ultima actiune a nostra a fost deplasarea de Penitenciarul de minori Tichilesti unde am avut diferite discutii cu cei de acolo (discutii ce vizeaza reintegrarea lor in societate) si mai multe , nu am timp sa le zic pe toate. Asea ca daca nu stii, nu vb. In orce caz asta e un concurs de info, si nu cred ca intereseaza prea mult proiectul mare ci numai site-ul.
Asea ca daca nu stii, nu vb.[/quote:3b4gcttc]

corectura: Asa ca daca nu stii, nu vorbi.

Revenind ontopic:
[quote:3b4gcttc]Ultima actiune a nostra a fost deplasarea de Penitenciarul de minori Tichilesti unde am avut diferite discutii cu cei de acolo (discutii ce vizeaza reintegrarea lor in societate)


Ca sa ce? Ca sa reintegrezi rebuturi? Dupa parerea mea nu ai vreo sansa de a face ceva. Nu te gandi ca esti in filme unde deodata toti criminalii mici si mari vor avea o revelatie si isi vor da seama cat de rau au facut si acum vor deveni buni. Ei, ori sunt bolnavi psihic ori pur si simplu asa e comportamentul lor, plin de violenta.
In lume sunt multe astfel de proiecte si organizatii care nu pot reusi sa faca multe lucruri. Da-mi si mie vreun exemplu de vreun hot/ucigas care a revenit in lume si a devenit deodata un suflet marinimos. Sunt cazuri foarte foarte putine, aproape inexistente deoarece ei vor reveni in acelasi anturaj vicios.

PS: Desi ar fi trebuit sa ma obisnuiesc cu comportamentul in comunitatea asta, nu pot, deoarece multi iau totul ca fiind un atac personal. Nu va mai enervati fratilor, fiti calmi! Eu inteleg ca ati muncit dar va puteti comporta poate mai mult decat ca un adolescent in plina pubertate.

Va rog sa ramaneti on-topic - adica sa discutati despre lucrare si atat.
Pentru alte chestiuni folositi sectiunea “Cafenea” a forumului.

1.Profesorii coordonatori nu sunt pentru acest concurs. Continutul si informatiile nu au fost scrise pentru info-educatie.
2.Site-ul este in constructie si sugestiile va rog sa ni le dati dupa ce il vom termina/daca il vom termina, deoarece nu vrem ca apoi sa ni se spuna ca plagiem sau lucruri de genul.
3.In ceea ce priveste violenta si cei 7 ani de acasa, imi cer scuze dar nu ai dreptate. Intr-adevar educatia parentala este foarte importanta dar nu este determinanta pentru evolutia unui tanar, a unui copil. Daca vrei vom discauta mai multe, dar din proprie experienta, atat eu cat si colegul meu iti putem garanta ca sunt multe alte lucruri/situatii ce duc la o conduita dezirabila/indezirabila. Sa nu crezi ca am dezvoltat un proiect,ce mie personal imi place sa cred ca va lua o amploare mult mai mare, fara a sti ce este violenta si cum o putem cel putin diminua.Avand in vedere sustenabilitatea proiectului nostru cred ca este inutil sa ne plafonam la aceste conceptii, mai ales in societatea de astazi.

In primul rand a fost greseala colegului meu pentru ca ti-a raspuns. Nu stiu de ce ar trebui discutate astfel de subiecte. Fiecare poate opina parerea, dar din punct de vedere tehnic. Ti-as multumi daca ti-ai pastra parerile, in legatura cu proiectul nostru, deoarece nu are nicio legatura cu concursul acesta.
Multumesc!