Virtual Lessons - Soft - Suceava - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Judetul: Suceava

Descriere

Virtual Lessons este un soft ce vine în sprijinul elevilor, dar şi al profesorilor.
Aplicaţia oferă posibilitatea elevilor de a-si însuşi cunoştinţe noi într-un mod plăcut şi atractiv.
Pe lângă modul plăcut de învăţare elevul poate opta pentru o evaluare pe diferite nivele de dificultate, ce oferă o situaţie clară asupra materialului asimilat de elev în urma parcurgerii lecţiilor.
Toate informaţiile, rezultatele sunt salvate într-o bază de date, după prelucrările aferente. Aceste date pot fi vizualizate de profesori iar pe baza lor să delibereze în ceea ce priveşte notarea elevului.
Pentru ca softul să poată fi folosit cu usurinţă chiar şi de persoane ce sunt la început în desluşirea tainelor computerului, acesta deţine o interfaţa uşor de folosit şi explicită, ceea ce îi oferă un avantaj utilizatorului anume de a folosi aplicaţia intuitiv fără a avea nevoie de o instruire specială.

Tehnologii

Visual Basic 6.0, Adobe Photoshop CS3, Macromedia Flash, Pachetul Office 2003

Cerinte sistem

Windows XPVista, un proiector ce sa suporte rezolutii mai mari de 1024*768

Realizatori

Coman Florin Alexandru

  • Scoala: CN “Stefan cel Mare”
  • Clasa: aXa
  • Judet: Suceava

Gherasim Daniel

  • Scoala: CN de Informatica “Spiru Haret”
  • Clasa: aXIa
  • Judet: Suceava

Screenshots


Este foarte interesant proiectu, mai ales ca lectiile sunt interactive, facute in flash.
Oricum fata de prima versiune, a evoluat mult, proiectul. Sincer ai destule “chestii” care imi fac “cu ochiul”, si in decursul timpului, multe lucruri pe care le-am vazut in proiectele tale, le-am implementat si eu :d

Oricum, bafta la prezentare :wink:

@gigaevil Multumesc de feedback. Ma bucur ca dealungul timpului aplicatiile mele ti-au captat atentia, si ma bucur ca idei si elemente din ele te-au ajutat, ceea ce ma face mandru :smile:…Am preluat si eu dealulngul timpului multe elemente, cum ar fi: stiu ca tu de la un concrus la altul obisnuiesti sa rescriii aplicatiile… Astfel te asiguri ca aplicatia ta evoluiaza constant…
In alta ordine de idee, aceasta “versiune” mai pastreaza din Virtual Lessons doar numele si 10-15 % din codul sursa, restul a fost rescris… Am implementat o noua grafica, am schimbat integral sistemul de lectii si de notare si am adaugat cateva elemente pe care le voi dezvalui la prezentare…
Am incercat prin aceasta aplicatie sa creez un soft cat mai maleabil si cat mai “profesional”…Desigur in masura cunostiintelor si capacitatilor mele…
Mai nou colaborarea cu Daniel Gherasim aduce un plus de culoare aplicatie mele, adaugand o alta dimensiune si un alt aspect sistemului de lectii…

Intodeauna este loc de mai mult, iar pana la Galaciuc incerc sa aduc la viata cat mai multe dintre ideei si inovatii…

Astept in continuare feedbackurile voastre.

misto proiectu… multa bafta alex… fa-i praf pe toti…ah… si felicitari daniel pentru lectii :smiley: :smiley:

stix

misto proiectu... multa bafta alex.. fa-i praf pe toti...ah.. si felicitari daniel pentru lectii :smiley: :smiley:


:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: thx @stix oricum ideea concursului e sa inveti lucruri noi si sa faci schimb de idei cu oponentii nu "sa ii faci praf"....Galaciucul cultiva prietenie nici de cum razboi,invidie si discutii cu caracter nociv intre participanti.

Lucrarea este foarte promitatoare, as avea eu cateva noi ideei:

- Un calendar, pentru fiecare utilizator [personalizat] si un scheduled
- Foarte multe cursuri, si notite sunt in .txt, .rtf, ar fi o idee, sa implementati un search.
- Mini messenger, cu colegii, si cu domni profesori. Astfel cand se adauga un elev, automat in buddy list-ul tuturor, elevilor/profesorilor, sa apara elevul nou.

Dupa descriere, reiese ca platforma[sper sa nu gresesc] are si cateva lectii interactive? In ce sunt realizate?

Mult success, pacat ca nu voi fi prezent la InfoEducatie 09

popovici


- Mini messenger, cu colegii, si cu domni profesori. Astfel cand se adauga un elev, automat in buddy list-ul tuturor, elevilor/profesorilor, sa apara elevul nou.


Am implementat un mic chatroom, ca programare nu este cine stie ce( un server ce accepta mai multe conexiuni pe un singur port, si un client).
Astfel elevul poate vorbi cu restul elevilor online, sau chiar cu profesorul.

popovici


Dupa descriere, reiese ca platforma[sper sa nu gresesc] are si cateva lectii interactive? In ce sunt realizate?


Aceste lectii interactive sunt realizate in Flash. Ni s-a parut cea mai buna alegere, flashul ofera o oarecare interactivitate aplicatie-elev, plus ca este foarte estetic.
Fata de un plain text si 2,3 imagini o lectie in flash consideram ca este net superioara.

popovici


- Un calendar, pentru fiecare utilizator [personalizat] si un scheduled


Calendarul la ce sa foloseasca ?

popovici


- Foarte multe cursuri...


Daca prin curs te referi la materialul de studiu(Lectii), nu stiu cat de multe vor fi, incercam sa facem un numar modest de lectii dar care sa fie foarte bine puse la punct... Cu alte cuvinte inclinam spre calitativ nu spre cantitativ.

popovici

Lucrarea este foarte promitatoare, as avea eu cateva noi ideei:


Multumesc frumos pentru feedback si pentru idei, in masura in care timpul va fi de partea mea le voi adauga. Se pare ca lucrarea mea nu prea a starnit interes, dar sper ca pasajele noi adaugate in aplicatie, vor starni interesul celor ce vor veni la prezentare.
popovici


Mult success, pacat ca nu voi fi prezent la InfoEducatie 09



Multumesc mult pentru aprecieri. Intradevar pacat ca nu vei fi, se anunta un an promitator sau cel putin captivant si interesant.
Incepe sa lucrezi de acum pentru editia urmatoare, ca la InfoEducatie 10 sa ne lasi pe toti :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful:

O zi buna

Vad ca ai implementat destule la proiect.

Ideea cu calendarul: Elevul sau profesorul sa isi lase o anumita notita. De exemplu profesorul.Setezi data si ora Samabata 23 ianuarie la ora 12:00: Am de dat un test la clasa a 11B, din HTML :smile:

Prin curs, ma refeream la niste .txt, .rtf, .doc-uri sa faci un search, dupa stringuri.

popovici

Vad ca ai implementat destule la proiect.


Pai 80% din cod l-am rescris :smile:) si mai am inca 5% :smile:
Am lucrat destul de mult la client, sper sa se vada la Galaciuc.

popovici


Ideea cu calendarul: Elevul sau profesorul sa isi lase o anumita notita. De exemplu profesorul.Setezi data si ora Samabata 23 ianuarie la ora 12:00: Am de dat un test la clasa a 11B, din HTML :smile:


E destul de buna ideea, dar am vazut-o in majoritatea sufturilor, daca imi vine vro idee mai originala de a prezenta un sistem de notite(Memento), in voi adauga.
Nu vreau ca softul meu sa fie un conglomerat de idei desa aplicate....
Dar ideea e foarte buna am sa vad cum o voi aplica.

popovici


Prin curs, ma refeream la niste .txt, .rtf, .doc-uri sa faci un search, dupa stringuri.


Suna bine :smile:


Multumesc din nou de feedback:)