Voi cu care votati?

dintre www.infoel.ro si www.flowingmist.ro/vilosophe voi cu care votati?

nu de alta dar primu a luat locu 1 la judeteana si al doilea locul 2, si mie personal chiar nu mi se pare normal…



Floppy

siteul cu grupul scolar e penibil. Sincer, nu vad nici o utilitate, nu gasesti nimic pe el si grafica lasa de dorit. Probabil ca are o perspectiva, ca se va adresa cuiva dar in prezent nu se adreseaza nimanui … nu are vizitatori (cel mai important lucru). Nu ar trebui sa conteze destinatia de viitor a siteului ci utilitatea in prezent, pentru ca nu se participa cu o idee de proiect, se participa cu un proiect terminat.



vilosophie nu vad cui se adreseaza. grafica e fainutza dar animatiile se sacadeaza si asta pe CaTV. Stirile sunt prezentate in asa fel incat sa nu le citesti, sa te doara ochii dupa primul rand. (no offence).



Eu vad cel mai important lucru la un site targetul. Daca sunt vizitatori inseamna ca oamenii aia intra sa vada ceva, inseamna ca e cautat.

MegaBytu: ai grija ca faci confuzie intre target-ul unui site, numarul lui de vizitatori si valoarea. Sunt trei lucruri complet diferite.



In alta ordine de idei, la prima vedere diferenta de valoare intre cele doua site-uri nu este atat de strigatoare la cer. In timp ce al tau este ceva mai bine realizat tehnic, cel al liceului are un continut mai vast (cel putin la prima vedere pentru ca la a doua toate paginile sunt ‘in curand’) si mai multe functionalitati.

O prezentare abila a primului si una nu atat de buna a celui de-al doilea poate influenta juriul.

vivi, cred ca m-am exprimat putin ambiguu :flushed: , mi-am recitit postul :flushed:



am vrut sa spun ca dupa parerea mea numarul de vizitatori este cel mai important. daca un site are vizitatori inseamna ca si-a atins targetul, nu? poti avea target dar sa nu ai vizitatori, asta in cazul in care nu este promovat siteul.



tot asa un site poate sa nu aiba target foarte mare, si cu toate ca siteul este interesant nu va avea un nr spectaculos vizitatori, si asta e rau. trebuie o promovare mai serioasa.



valoarea site-ului o spun utilizatorii, lor trebuie sa le placa, pana la urma tu incerci sa prezinti ceva pentru ei nu pentru tine, si incerci sa-i tii pe site facand acel site in mare masura dupa preferintele lor.



la al doilea site eu nu mi-am dat seama cui se adreseaza, deci care ar fi targetul.

Hai sa definim niste termeni



Targetul = categoria de public caruia te adresezi. Acestia pot fi barbatii intre 25 si 27 de ani, carora le plac tricourile negre si isi cumpara numai sapun Nivea.



Vizitatorii (si numarul acestora) = acei oameni care vin la tine pe site, din diverse motive. Vizitatorii nu sunt intotdeauna cei din targetul tau, ba uneori chiar dimpotriva.



Valoarea = cat de bun este produsul (in cazul acesta, site-ul).



1. target-ul != vizitatori. tu te poti adresa unei categorii de oameni, si totusi produsul prezentat sa fie agreat de alta categorie caruia ii place sa se identifice cu cei din target sau apreciaza produsul (exemplu concret: www.resursadefun.ro - umor de calitate pentru oameni inteligenti (target)… in timp ce sunt convins ca vizitatorii sunt din mult mai multe categorii).



2. asa cum spui si tu, lipsa vizitatorilor nu inseamna lipsa de valoare, ci poate si o lipsa de promovare.



3. valoarea site-ului nu o spun vizitatorii. exista site-uri slabe sau foarte slabe cu un numar mare de vizitatori, asa cum exista produse slabe sau foarte slabe cu un numar mare de consumatori doar pentru ca au o imagine buna, promovare buna, etc (vezi sucurile Frutti Fresh).



Din punctul meu de vedere, nr de vizitatori este ca pretul din magazine. Desi de multe ori calitate buna inseamna pret mare, exista si exceptii. Desi de multe ori pret mare inseamna calitate buna, exista si (din pacate multe) exceptii.

Din punctul meu de vedere, discutia se incheie aici.

Fiecare are dreptate dintr-o anumita persectiva. Dar nu sunt de acord cu ceva Vivi…de ce ai numerotat publicul tinta cu 1 , nr. de utilizatori cu 2…si asa mai departe?

Toate ar trebui sa fie in aceeasi oala…fiecare reprezentand un element important pentru a tine “sus” un site. Cu cat aceste elemente sunt mai putine, cu atat “oala” este mai goala…site-ul scade ca valoare.

Pe de alta parte, mega_byte … de ce nr. de utilizatori este cel mai important? daca eu fac un site faca este dedicat unei elite de oameni…poate doar acea elita va vizita site-ul…asta inseamna ca site-ul este aiurea si nu merita sa fie vizitat?

Ee ma refeream la siteuri din punct de vedere comercial, daca nai vizitatori, nu prea are cum sa aduca bani, pana la urma si webdesignul si administrarea sunt un business. nu?





exista exceptii, siteurile exemplificate de tine, cele care se adreseaza unei elite.

vilosophe

dintre www.infoel.ro si www.flowingmist.ro/vilosophe voi cu care votati?
nu de alta dar primu a luat locu 1 la judeteana si al doilea locul 2, si mie personal chiar nu mi se pare normal...

Floppy


Frumos.
Se vede ca nu ai citit regulamentul!!!!
Dar cred ca ai ramas cu un gust amar de la Arbanas si vrei sa te razbuni!!
Si eu, dar regulamentul nu ne lasa sa venim cu aceleasi lucrari.

PS. Ziceai ca trimiti si mie un cd!Da un CW pls.
Bafta!!!

[moderator: sper sa nu deviem in discutii personale. va rog pastrati discutia (cat de cat) pe subiect. multumesc]

megabytule… imi pare rau ca nu iti dai seama cui se adreseaza… fiind site de portofoliu de fotograf si designer, se adreseaza celor interesati/pasionati de fotografie si design si potentialilor clienti…



animatiile nu tin cont de conexiunea ta la net ci de configuratia computerului, in principal procesor si ram… e drept, cea mai mare problema a site-ului sunt aniamtiile lente, da chiar nu conteaza daca ai cablu sau dial-up…

si la textul de la stiri ai dreptate… e o problame minora, pe care o sa o rezolv…



vivi… totusi diferenta mi se pare mare… sau cel putin suficient de mare incat sa stabilesti alt clasament… s-a muncit probabil destul de mult si la celalalt, dar nu are deloc finalitate, arata oribil, nu are continut… si in plus scripturi de php gasesti mai usor pe net decat layout-uri, idei etc. cum am eu…

prezentarea te asigur ca a fost abila… problema e ca in juriu au fost unii care cam desconsidera flash-ul pt ca nu prea vad script… si nu inteleg ce vad…



nenea ticlea… sincer, nu am vazut nicaieri in regulament ceva care sa imi interzica participarea cu lucrarea cu care am fost la CIA… am ramas cu un oarecare gust amar de la arabanasi… dupa parerea mea, acolo au fost la pagini web 3 castigatori care meritau locul I in egala masura… nenea din medgidia cu www.nicolae-balcescu.ro nenea din craiova cu intranet-extranet si cu mine…

Floppy, got it. Sincer nu mi-am dat seama din prima.



animatiile … hmm poi ce cerinte de sistem au? celeron la 800 MHz, 512 SDRAM, Radeon 9600 cu 128 DDR

procu e de vina… ram ajunge 128, sau, preferabil 256, da procu nu e suficient…



inca o chestie… m-am mai uitat odata si nu am inteles prea bine ce nu e bine la textul de la news… mi se pare naspa ca nu sunt despartite de cate un rand gol, da nu mi se par greoi si obositor de citit…

n-am cum satzi spun de ce nu-mi place, pur si simplu nu-mi place, la fel cum nici tu nu-mi poti spune clar de ce griul ti se pare nashpa. :sunglasses:



Hmm, pai daca tu faci site-ul cu cerinte de sistem pentru jocuri nush ce vizitatori vrei sa ai. Optimizeaza flashul ala, am vazut animatii mult mai complexe care se comporta super pe configuratii mmuuuuuullttt mai slabe, si animati excelente.

sincer nu inteleg de ce merg asa de greu animatiile… stiu ca sunt site-uri mai misto care merg mai bine… aciionscriptul pe care se bazeaza animatiile e destul de simplu si am urmat sfaturi de pe visualart, kirupa si wow-factor…

tocmai mi-am dat seama de ce imi mergeau greu animatiile… prea tarziu pt internetics :cry: :cry: :cry: dar mai am timp pt infoeducatie… :smiling_imp:: :smiling_imp:: :smiling_imp::

bafta! :smiley: