XFile - Hosting gratuit de fisiere - Web - Dimbovita - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Dimbovita

Descriere

XFile.ro este un serviciu de hosting profesional şi gratuit de fişiere, cu un mod simplu de file-sharing. Tot ce trebuie să faci este să uploadezi fişierul şi să îl distribui mai departe, nu există nici o limită de uploaduri sau downloaduri, în plus eşti şi plătit pentru descărcarile fişierelor tale!

Tehnologii

PHP, MySQL, XHTML, CSS, Javascript, mod_rewrite

Cerinte sistem

PHP >= 5.2 (cu safe mode DEZACTIVAT)
Mysql >= 5.0
Apache 2.x cu mod_rewrite activat (si htaccess permis).

Pentru a fi posibil upload-ul de fisiere mari (>=8M), trebuiesc marite din php.ini setarile post_max_size, upload_max_filesize si memory_limit.

Realizatori

Stancu Florin-Alexandru

  • Scoala: Colegiul National “Constantin Carabella”
  • Clasa: 12 A
  • Judet: Dimbovita

Sas Alin Emilian

  • Scoala: Grup Scolar “Constantin Brancoveanu”
  • Clasa: 12 D
  • Judet: Dimbovita

Screenshots

Este vreo posibilitate sa am:
- link direct
- cont in care sa am fisierele mele ( cu optiunea public/privat)
- posibilitate de stergere a unui fisier chiar daca nu am cont?

PS: in caz de stergere, cum “indexezi” fisierele? Dupa numele fisierului? Si cum faci stergerea?

Link-ul direct - nu, este imposibil sa accesezi fisierul direct, trece automat printr-un PHP care contorizeaza downloadurile, etc. Calea directa e ascunsa si protejata prin htaccess.
Cont poti sa-ti faci, dar toate fisierele sunt private, nu exista pagina in care sa vezi toate fisierele de pe site. Pentru a accesa un fisier, iti trebuie linku-ul generat (care contine numele si IDul in baza de date).
Stergerea fisierelor fara cont este implementata. Dupa ce uploadezi un fisier, primesti link de download si link de stergere. Linkul de stergere contine numele, IDul si o cheie generata (un hash MD5 random) stocat in baza de date, pentru a proteja impotriva stergerilor nedorite.

Te-ai gandit la cum ai putea optimiza/schimba procedura de upload de fisiere astfel incat sa nu depinzi direct de setarile de memorie din PHP ? Ma gandesc ca acum daca vrei sa uploadezi un fisier de 1 GB inseamna ca php-ul poate sa-ti consume 1 GB de memorie, iar asta ar insemna ca cineva poate sa-ti uploadeze fisiere mari si sa-ti lase serverul fara memorie :smile:

PHP-ul prin care trec toate download-urile stie de resume?(la nivelul request-urilor http de Range). Daca/cand vei trece la fisiere mai mari poate fi folositoare functionalitatea. Daca mi se intrerupe download-ul la jumatatea unui fisier de 1 GB si nu stie resume n-o sa ma simt prea bine.

Nu cred ca PHP necesita memorie in timpul upload-ului… Ma gandesc ca au optimizat si ei procesul astfel incat scrie pe disk cand se umple buffer-ul… Sa fac niste teste :smiley:
Acu imi dau seama, nici nu stiu de ce am pus memory_limit-ul la requirements… probabil ca sa fiu sigur ca merge :smile:
Cat despre resume: il am in lista de TODO :wink: