Zvon beton - open la soft. :-)

Acum voi merge si eu pentru prima data la Galaciuc. Si am si eu cateva inrebari:

- Acest Open va fi punctat (pentru a demanstra ca avem programe originale)? sau va fii doar asa ca un concurs? oricum e o idee buna.

- Se da o tema anume?

- Aveti Windows XP recomandat cu Service Pack 1?

- Cat este timpul de prezentare a aplicatiei (numai 15 min)?

- Se pot deschide calculatoarele? (am o componenta hardware facuta de mine).

tividan

Acum voi merge si eu pentru prima data la Galaciuc. Si am si eu cateva inrebari:
- Acest Open va fi punctat (pentru a demanstra ca avem programe originale)? sau va fii doar asa ca un concurs? oricum e o idee buna.
- Se da o tema anume?
- Aveti Windows XP recomandat cu Service Pack 1?
- Cat este timpul de prezentare a aplicatiei (numai 15 min)?
- Se pot deschide calculatoarele? (am o componenta hardware facuta de mine).



1) Este concurs separat de cel de prezentari. Rezultatul final pentru primele 3-5 locuri este cel de la open.
2) Da
3) Parerea mea este ca evident da. De ce nu?
4) Da... desi la unii se scurteaza si la altii se mai lungeste :smile:
5) Cred ca pentru asta ar trebui sa vii cu calculatorul de acasa. Asteapta un raspuns oficial.
Jay-C


1) Este concurs separat de cel de prezentari. Rezultatul final pentru primele 3-5 locuri este cel de la open.



Rezultatul final pentru primele locuri nu este neaparat cel de la open. Criteriile vor fi anuntate de comisie inainte de inceperea concursului de open.

chiar va rog sa nu mai dati nici un detaliu, doar cu 5 minute inaintea inceperii open-ului! Sa fie mai palpitant! :laughing:

BlackKiss

chiar va rog sa nu mai dati nici un detaliu, doar cu 5 minute inaintea inceperii open-ului! Sa fie mai palpitant! :laughing:



Poate vei avea o supriza neplacuta :laughing:

e super ideea…



72 de ore 1 om 1 platforma 1 soft …



(ar fi ideal ca fiecare concurent sa isi aleaga platforma. in categoria “i’m dreaming” : super ar fi daca nu ar avea documentatie decat ceea ce vine cu platforma … no MSDN no INTERNET, nothing + no food, trapped in an empty room :smiling_imp:: … o mica provocare … <cel putin cu internetul nu sunt de acord pentru ca este atat de vast incat gasesti de toate…>)



(… si totusi 72 de ore fara mancare stai daca ai de munca… ar trebui mai mult… si sa fie intuneric bezna… doar tu cei 4 pereti si un laptop … sper ca ma intelegeti … :smiling_imp:: :smiling_imp:: :smiling_imp::slight_smile:

eeeh … nu cred ca o sa fie chiar 72 de ore … poate 48, da’ nu cred ca mai mult.

De ce sa nu avem documentatie la dispozitie?! Atata timp cat o punem la dispozitia tuturor nu vad de ce sa nu o avem la indemana … mai ales cand trebe sa-ti faci drum prin jungla Microsoft. Trust me!

Fara mancare si suc ?! Pai io vin cu baxu de Cola (am calcat pe urmele lui Vucomir) si lada de chipsuri. Internet oricum nu avem asa ca dejaba. Oricum daca tu vrei conditii de genu ala … vorbim cu organizatorii si poate gasesc ei ceva camara … beciu’ de la openu’ de anu trecut arata primitor. :laughing:

ca si internetul libraria MSDN de exemplu contine foarte multe exemple de cod sursa… intradevar o pui la dispozitia tuturor dar apoi totul se reduce la gasirea codului/instructiunilor de care ai nevoie… stiu si eu cum este “jungla microsoft” dar … serios ar fi mult mai bine doar cu help-ul “default” cu care vine platforma …



iar conditiile de care am pomenit erau doar niste idei pentru a face concursul mai “picant” … si totusi sa fim serios cred ca ai stat si tu macar 24 de ore inchis in camera fara altceva decat niste cola sau cafea … (poate si seminte … :smile:) ) … anyhow sper sa ajung acolo…

libraria MSDN e esentiala pentru un programmer de windows. Eu lucrez sub VB, sa zicem ca am uitat denumirea unei constante, nu mai bine apas F1 si dau search ?! vad cum ii spune la constanta si hop inapoi la lucru. Eu cred ca finalul e mult mai picant in acest mod.

24 de ore ?! … am codat non-stop doua zile (48 de ore). o experienta placuta.

si eu sper sa vi … cu cat mai multi cu atat mai bine!

Documentatia este permisa si este necesara oricarui programator.

Nu are nimeni pretentia de la nimeni sa retina metode sau clase pe de rost.



Puteti sa fiti linistiti, nu exista in documentatie bucati semnificative de cod care sa poata fi folosite. :smile: Relaxati-va si concentrati-va sa ajungeti la Open. :smile:

Cum zicea un alt forumist… anul trecut am fost invidios, ca softist, pentru ca doar cei de la web aveau OPEN. Deci ideea e super…

Acum daca sunt 24,36,48,72 ore nu conteaza prea mult… La fel cum nu sunt esentiale nici conditii impuse pentru platforme, documentatii si alte chestii - atat timp cat sunt aceleasi conditii pentru toata lumea…



Ceea ce mi se pare insa mult mai interesant este subiectul propus… adica la web nu era o problema sa se dea aceeasi tema la toata lumea… in timp ce la soft asta e o provocare pentru comisie… adica:

1) ori se gaseste o tema simpla care sa fie realizabila de catre toti participantii

2) ori se gaseste o tema larga care sa permita participantilor sa creeze o mare diversitate de “softuletze”, fundamental diferite prin scopul/utilitatea lor.



Evident, prefer a doua varianta. In orice caz, abia astept.

Zvonul este acum oficial, se va organiza open la soft, un concurs la fata locului de programare intre cele mai bine clasate echipe (se va da un task care va trebui implementat cat mai bine intr-un timp limitat).



Clasamentul realizat in urma acestui open se va combina cu clasamentul rezultat in urma prezentarilor si se va obtine clasamentul final.



Detaliile (timpul, taskul, felul in care cele doua clasamente vor fi combinate) vor fi anuntate in tabara.

Foarte buna ideea … Dar nu zice nimeni nimic daca vin cu mediul meu si nu am licenta ?

poti veni cu ce vrei alexqball … nu tre sa ai licente.

numai cu calculatoru de acasa nu :smile:

[mesaj editat de moderator: offtopic]



Jay-C: Scuze, won’t happen again.

Va fi open si la soft educational? ar fi misto

BBBluEEE

Va fi open si la soft educational? ar fi misto


Chiar e necesar sa postezi acelasi lucru de 3 ori??? Mai bine deschideai un now topic!

Sorry. Won`t happen again. Erau deja doua topicuri despre open.