Gatesc Bine - Web - Vaslui - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Vaslui

Descriere

Gatesc Bine ofera utilizatorilor acces rapid la o gama variata de informatii din domeniul culinar. Fie ca va aflati in tara sau in strainatate, ca aveti nevoie de o litsa de ingrediente, de o reteta noua pentru a va impresiona prietenii la o cina festiva sau pur si simplu doriti sa aflati unde si cum se prepara ciocotala, Gatesc Bine este o intalnire plina de culoare cu bucataria romaneasca, cu traditiile si secretele ei. Spiritul unei comunitati traieste in arta culinara care-i da mereu savoare si noutate, iar Gatesc Bine este un portal spre o lume de delicii si noutati mereu condimentate.

Tehnologii

xHTML 1.0; CSS; PHP 5 cu GD2; MySql 4; JavaScript; AJAX; RSS2

Cerinte sistem

Client: Browser cu JavaScript activat care suporta CSS si poate afisa elemente grafice.

Server: Server Web(Apache/IIS) cu PHP 5 cu extensia GD 2.0, MySql 4.01, CronJob.

Realizatori

Gâza Bogdan

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Rosca Codreanu” Barlad
  • Clasa: X-a
  • Judet: Vaslui

Screenshots


Looking good :smiley:

Am uitat la tehnologii inca vreo 2 … Flash si sIFR :smiley: !

Pe cand sa ne asteptam la un preview online? :smile:

Deci va place :smiley: ?



Pai luni imi vine domeniul…mai am niste chestii de finisat deci soon :smile: !

Din imagini nu am ce reprosa. Astept ceva click-uibil.

Ca sidenote, asa, iconita aia de RSS apartine fundatiei Mozilla. Sa precizezi asta undeva ar fi fair.

Iconita de la RSS este una dintre renumitele famfamfam silk icons care sunt moka pe net (just google it) sau daca vreai neaparat ca ti se pare ca seamana cu aia de la mozila o schimba cu cea de la feedicons.com (moka de asemenea) !

Vreau sa te intreb o kestie… De unde ti-a venit ideea cu situ asta? Chiar exista asa o nevoie acuta de a exista pe net o carte de bucate? Nu zic ca nu e realizat bine. Designul e ireprosabil, cel putin din poze, structura sitului e buna, dar chiar are asa mare aplicabilitate? Cum te gandesti sa promovezi / sustii (chiar si financiar) situ pe viitor?

Jay-C

Ca sidenote, asa, iconita aia de RSS apartine fundatiei Mozilla. Sa precizezi asta undeva ar fi fair.


Iconul ala vrea sa se ajunga drept un standard si va fi folosit si de IE de acum in colo.
citeste aici pt mai multe chestii, precum si la http://www.feedicons.com/
liquidsnake
Jay-C

Ca sidenote, asa, iconita aia de RSS apartine fundatiei Mozilla. Sa precizezi asta undeva ar fi fair.


Iconul ala vrea sa se ajunga drept un standard si va fi folosit si de IE de acum in colo.
citeste aici pt mai multe chestii, precum si la http://www.feedicons.com/

Microsoft au cerut acordul Mozilla pentru a folosi acel icon.

Precum am zis si in descriere ne adresam 75% romanilor din afara tari !

Restul de 25% romanilor din tara care au nevoie de o reteta de un sfat de o noutate culinare … finantare o putem obtine pentru prezervarea traditilor romanesti (adica mancare 100% romaneasca) .



Tu gandestete ca 90% din locuitorii UE mananca junk food si mancare semi preparata … aproape toti nu stau sa-ti gateasca mancarea cum fac romanii !



Daca inspiram comunitatea de romani pe zi ce trece poate putem face mancarea noastra, care este de 1000 de ori mai sanatoasa decat ca prostii mananca ceilalti, sa fie mai populara :smiley: !

Tot n-ai prins ideea, citeste mai ales aici[/url:2bd2j9nn] dar si [ur=http://www.hecker.org/mozilla/feed-icon-as-community-markl]aici

(Frank Hecker = Executive Director of the Mozilla Foundation)

PS: pentru detalii http://blogs.msdn.com/rssteam/archive/2 … 78505.aspx

si poate faceti un thread despre acest subiect pun pariu cu foarte multi concurenti o sa foloseasca iconita daca nu au folosit-o deja !



Si da e vechi dar lamureste treaba … zice fix despre ce s-a referit Jay-C!

Si primul guest eu eram :stuck_out_tongue:

beah, eu eram ultimul guest, iar acum nici nu mai pot sa editez… oricum, gata cu offtopic-ul.

Iar postul ala al tau e mai mult decat vechi.

Prea tare. Voi putea invata cum sa gatesc. Imi place ideea…foarte dragut :smiley:…I can hardly wait 2 c it :smiley:

Anonymous

Precum am zis si in descriere ne adresam 75% romanilor din afara tari !
Restul de 25% romanilor din tara care au nevoie de o reteta de un sfat de o noutate culinare ...



Romanii din afara tarii deja stiu sa gateasca, daca sunt deja romani :stuck_out_tongue:

Si partea cu finantarea
Anonymous

finantare o putem obtine pentru prezervarea traditilor romanesti (adica mancare 100% romaneasca)


nu am inteles-o. Te rog reformuleaza :stuck_out_tongue: Cum adica obtii bani din prezentarea traditiilor?..... ca vreau si eu asa :smile:

Romani din afara stiu sa gateasca dar nu bine :laughing: !



Iar partea cu finantarea … o lamurim in tabara :stuck_out_tongue: !

Foarte dragut :smile: … imi place… singura chestie care imi zgarie principiile e faptul ca ai folosit imagini de stock care nu cred ca iti apartin… sper sa ma insel …

Si da… ma asteptam si la imaginea asta ! Sunt imagini de stock dar sunt moka pe net … o sa fie o pagina dedicata referintelor legale dar oricum stock photos free (sxc.hu)