Aviatia - Soft - Dimbovita - 2009 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Soft
  • Homepage:
  • Judetul: Dimbovita

Descriere

Acest proiect reprezinta o enciclopedie electronica despe aviatie. Aceasta tema este, in general, neglijata, deoarece foarte multe materiale se gasesc pe internet, dar pe site-uri diferite, separate. Rolul acestui proect este de a uni “piesele de puzzle” de pe internet si, astfel, de a ne oferi informatiile intr-un mod mai simplu si interactiv de cercetare, sau pur si simplu de divertisment.

Tehnologii

Microsoft Office PowerPoint, Windows Movie Maker, Paint si un soft pt screen recorder

Cerinte sistem

hardware:1,5 GHz, 1 Gb RAM, 2 Gb HDD, 512 Mb video
software: Microsoft Office PowerPoint

Realizatori

Serban Petrisor Catalin

  • Scoala: Colegiul National Constantin Carabella
  • Clasa: XII
  • Judet: Dimbovita

Screenshots



interesant soft facut in PowerPoint :smiley: :laughing:…acuma fara sa fiu rautacios totusi PowerPoint ?

pai softul eduational este o categorie foarte vasta, nu implica doar .exe si .swf exista o larga gama de tehnologii in care poti lucra, chiar si PowerPoint, diferenta va veni la jurizare…

Tehnologii:Microsoft Office PowerPoint, Windows Movie Maker, Paint si un soft pt screen recorder
Cerinte sistem: hardware:1,5 GHz, 1 Gb RAM, 2 Gb HDD, 512 Mb video
software: Microsoft Office PowerPoint[/quote:21lqx0pm]

OK, deci pe bune? :neutral_face:
PPT, WMM sa zicem... dar PAINT !?

Cerintele de sistem banuiesc ca nu prea stiu unii sa si le calculeze.

OMGWTFBBQ [quote:21lqx0pm]1 Gb RAM, 512 Mb video

aoleo

1 Gb RAM, 512 Mb video
zici ca e joc :laughing:

Salutari tuturor! Eu am creat acest proiect. Am observat ca sunteti suspiciosi in ceea ce priveste proiectul meu si configuratia calculatorului cerut.Haideti sa va lamuresc:
1) Softul meu are 1,2 Gb (contine peste 130 de fisiere .ppt , insumand peste 240 Mb, restul reprezinta coloana sonora - peste 2 ore + imagini).
2)Am ineput sa lucrez la el de 1 an si 3 luni; am lucrat aproape zilnic la acest proiect.
3)Contine tehnici si efecte inventate de mine pe parcursul a 4 ani de experienta in powerpoint.
4)Unele prezentari nu vor rula corespunzator daca voi avea un calculator de nivel mai scazut decat cel precizat de mine (framerate slab, ori inexistent, sau nesincronizare coloana sonora-efecte). Am avut pana acum 3 saptamani un calculator bunicel pe care nu ruleaza cum trebuie cateva prezentari. Si cand spun bunicel, ma refer la 1 Gb RAM DDR2, Intel Pentium 4, 2,1 GHz, 512 Mb video. Acum imi ruleaza perfect pe noul PC: Intel core 2 quad, 2.8 GHz, 4Gb RAM DDR3, video PNY 275 GTX cu 896 Mb DDR3, insa am zis sa nu scriu o configuratie de genul acesta…
Asadar, am fost rezonabil :wink:
Bafta multa tuturor! :smile:
Bafta tuturor! :smile:

petrisor


1) Softul meu are 1,2 Gb (contine peste 130 de fisiere .ppt , insumand peste 240 Mb, restul reprezinta coloana sonora - peste 2 ore + imagini).
2)Am ineput sa lucrez la el de 1 an si 3 luni; am lucrat aproape zilnic la acest proiect.
3)Contine tehnici si efecte inventate de mine pe parcursul a 4 ani de experienta in powerpoint.


Mi-ai captat atentia :smile: abia astept sa vad ce poate face softul tau....
Multa bafta si ne vedem la Galaciuc.
petrisor

Salutari tuturor! Eu am creat acest proiect. Am observat ca sunteti suspiciosi in ceea ce priveste proiectul meu si configuratia calculatorului cerut.Haideti sa va lamuresc:
1) Softul meu are 1,2 Gb (contine peste 130 de fisiere .ppt , insumand peste 240 Mb, restul reprezinta coloana sonora - peste 2 ore + imagini).
2)Am ineput sa lucrez la el de 1 an si 3 luni; am lucrat aproape zilnic la acest proiect.
3)Contine tehnici si efecte inventate de mine pe parcursul a 4 ani de experienta in powerpoint.
4)Unele prezentari nu vor rula corespunzator daca voi avea un calculator de nivel mai scazut decat cel precizat de mine (framerate slab, ori inexistent, sau nesincronizare coloana sonora-efecte). Am avut pana acum 3 saptamani un calculator bunicel pe care nu ruleaza cum trebuie cateva prezentari. Si cand spun bunicel, ma refer la 1 Gb RAM DDR2, Intel Pentium 4, 2,1 GHz, 512 Mb video. Acum imi ruleaza perfect pe noul PC: Intel core 2 quad, 2.8 GHz, 4Gb RAM DDR3, video PNY 275 GTX cu 896 Mb DDR3, insa am zis sa nu scriu o configuratie de genul acesta...
Asadar, am fost rezonabil :wink:
Bafta multa tuturor! :smile:
Bafta tuturor! :smile:


Super tare:D Chiar astept sa vad ce efecte /tehnici ai folosit. Bafta

Nu inteleg de ce ai avea devoie de 1GB RAM, daca “softul” este facut in Paint, Power Point si un program de screen recording.


Cred ca nu stii ce inseamna System Requirements, si ti-ai pus pur si simplu configuratia sistemului tau, deoarece nu pot sa-mi dau seama de ce ar trbui sa ai 512 mb video.


Ma rog… Succes ! :smiley:

George

Nu inteleg de ce ai avea devoie de 1GB RAM, daca "softul" este facut in Paint, Power Point si un program de screen recording.
Cred ca nu stii ce inseamna System Requirements, si ti-ai pus pur si simplu configuratia sistemului tau, deoarece nu pot sa-mi dau seama de ce ar trbui sa ai 512 mb video.
Ma rog... Succes ! :smiley:



Desa autorul proiectului a precizat motivele pentru care a solicitat aceste cerinte de sistem:

petrisor

Salutari tuturor! Eu am creat acest proiect. Am observat ca sunteti suspiciosi in ceea ce priveste proiectul meu si configuratia calculatorului cerut.Haideti sa va lamuresc:
1) Softul meu are 1,2 Gb (contine peste 130 de fisiere .ppt , insumand peste 240 Mb, restul reprezinta coloana sonora - peste 2 ore + imagini).
2)Am ineput sa lucrez la el de 1 an si 3 luni; am lucrat aproape zilnic la acest proiect.
3)Contine tehnici si efecte inventate de mine pe parcursul a 4 ani de experienta in powerpoint.
4)Unele prezentari nu vor rula corespunzator daca voi avea un calculator de nivel mai scazut decat cel precizat de mine (framerate slab, ori inexistent, sau nesincronizare coloana sonora-efecte). Am avut pana acum 3 saptamani un calculator bunicel pe care nu ruleaza cum trebuie cateva prezentari. Si cand spun bunicel, ma refer la 1 Gb RAM DDR2, Intel Pentium 4, 2,1 GHz, 512 Mb video. Acum imi ruleaza perfect pe noul PC: Intel core 2 quad, 2.8 GHz, 4Gb RAM DDR3, video PNY 275 GTX cu 896 Mb DDR3, insa am zis sa nu scriu o configuratie de genul acesta...
Asadar, am fost rezonabil :wink:
Bafta multa tuturor! :smile:
Bafta tuturor! :smile:

George

Cred ca nu stii ce inseamna System Requirements, si ti-ai pus pur si simplu configuratia sistemului tau, deoarece nu pot sa-mi dau seama de ce ar trbui sa ai 512 mb video.


ei bine, George, am rulat proiectul acesta pe mai multe calculatoare si a mers prost la cele sub configuratia asta. Incep sa ma intreb... stii ce inseamna powerpoint? L-ai deschis vreodata?
Poti sa experimentezi tu singur acasa, astfel: creeaza un dreptunghi in powerpoint si atasaza-i efectul de miscare; apoi, multiplica dreptunghiul, cu tot cu efect de vreo...10 ori,astfel incat miscarile sa ruleze concomitent, dupa care creeaza un drepthunghi transparent de dimensiunea prezentarii. Fa-l si pe el sa se miste, multiplica-l de 5 ori, cu tot cu efect. toate efectele vor rula concomitent. Rezultatul: framerate SLAB.
hint: e suficient sa iei de pe net o imagine foarte mare si sa faci smecheria asta de mai sus, punand in locul dreptunghiurilor aceasta imagine. sincer, nici mie nu-mi merge cu PC-ul asta nou...
Bafta! :wink:

cand am sa aud un client zicand : “trebuie sa-mi cumpar un calculator foarte performant pentru a rula soft-ul acesta” (pentru ca ‘programatorul’ nu a fost in stare sa optimizeze aplicatia), atunci am sa consider justificata utilizarea de catre tine a powerPoint-ului pentru crearea de softuri ce consuma enorm de multe resurse.

iar daca avem nevoie de procesoare cu mai multe nuclee pentru un ‘soft’ care nu face mare lucru, atunci inseamna ca suntem pe drumul cel bun :smiley: ( nu stiu de ce, dar am impresia ca tu esti genul de persoana care’si cumpara cel mai performant calculator doar ca deseneze in paint si eventual sa mai citeasca niste forumuri)

petrisor
George

Cred ca nu stii ce inseamna System Requirements, si ti-ai pus pur si simplu configuratia sistemului tau, deoarece nu pot sa-mi dau seama de ce ar trbui sa ai 512 mb video.


ei bine, George, am rulat proiectul acesta pe mai multe calculatoare si a mers prost la cele sub configuratia asta. Incep sa ma intreb... stii ce inseamna powerpoint? L-ai deschis vreodata?
Poti sa experimentezi tu singur acasa, astfel: creeaza un dreptunghi in powerpoint si atasaza-i efectul de miscare; apoi, multiplica dreptunghiul, cu tot cu efect de vreo...10 ori,astfel incat miscarile sa ruleze concomitent, dupa care creeaza un drepthunghi transparent de dimensiunea prezentarii. Fa-l si pe el sa se miste, multiplica-l de 5 ori, cu tot cu efect. toate efectele vor rula concomitent. Rezultatul: framerate SLAB.
hint: e suficient sa iei de pe net o imagine foarte mare si sa faci smecheria asta de mai sus, punand in locul dreptunghiurilor aceasta imagine. sincer, nici mie nu-mi merge cu PC-ul asta nou...
Bafta! :wink:

Ok, explicatia e rezonabila, abea astept sa-l vedem la Galaciuc, Succes !
tebo

cand am sa aud un client zicand : "trebuie sa-mi cumpar un calculator foarte performant pentru a rula soft-ul acesta" (pentru ca 'programatorul' nu a fost in stare sa optimizeze aplicatia), atunci am sa consider justificata utilizarea de catre tine a powerPoint-ului pentru crearea de softuri ce consuma enorm de multe resurse.

iar daca avem nevoie de procesoare cu mai multe nuclee pentru un 'soft' care nu face mare lucru, atunci inseamna ca suntem pe drumul cel bun :smiley: ( nu stiu de ce, dar am impresia ca tu esti genul de persoana care'si cumpara cel mai performant calculator doar ca deseneze in paint si eventual sa mai citeasca niste forumuri)


Nu stiu de ce, Tebo, am impresia ca nu poti face cu mijloace de programare pe care le stii proiectul acesta intr-un an... plus ca nu se poate optimiza nimic in ppt.
Ce parere ai despre windows vista? Eu am o parere foarte proasta: consuma mult din procesor, doar pentru grafica, asadar, am de unde sa ma inspir...
acum hai sa-ti pun niste intrebari: de ce apar calculatoare mai bune? de ce nu ruleaza Tom Clancy's H.A.W.X. pe orice platforma, de exemplu?
Eu consider ca asta e cauza pt care apar calculatoare mai performante: pentru a permite graficii sa se dezvolte.
petrisor
tebo

cand am sa aud un client zicand : "trebuie sa-mi cumpar un calculator foarte performant pentru a rula soft-ul acesta" (pentru ca 'programatorul' nu a fost in stare sa optimizeze aplicatia), atunci am sa consider justificata utilizarea de catre tine a powerPoint-ului pentru crearea de softuri ce consuma enorm de multe resurse.

iar daca avem nevoie de procesoare cu mai multe nuclee pentru un 'soft' care nu face mare lucru, atunci inseamna ca suntem pe drumul cel bun :smiley: ( nu stiu de ce, dar am impresia ca tu esti genul de persoana care'si cumpara cel mai performant calculator doar ca deseneze in paint si eventual sa mai citeasca niste forumuri)


Nu stiu de ce, Tebo, am impresia ca nu poti face cu mijloace de programare pe care le stii proiectul acesta intr-un an... plus ca nu se poate optimiza nimic in ppt.
Ce parere ai despre windows vista? Eu am o parere foarte proasta: consuma mult din procesor, doar pentru grafica, asadar, am de unde sa ma inspir...
acum hai sa-ti pun niste intrebari: de ce apar calculatoare mai bune? de ce nu ruleaza Tom Clancy's H.A.W.X. pe orice platforma, de exemplu?
Eu consider ca asta e cauza pt care apar calculatoare mai performante: pentru a permite graficii sa se dezvolte.

Sunt absolur deacord cu tebo.
Eu personal nici macar nu m-as uita la un soft practic inutil cu cerinte de sistem enorme.

sa inteleg ca util inseamna jocuri, despartiri in silabe etc? Sa inteleg ca eu nu ma incadrez bine la sectiunea soft educational cu enciclopedia mea “inutila”? Asadar, ne cufundam intr-un abis continuu: nimeni nu mai vrea sa invete, doar sa se distreze si sa intretina “masinaria” cu care se distreaza. Calculator nu se poate numi in cazul acesta…

petrisor

sa inteleg ca util inseamna jocuri, despartiri in silabe etc? Sa inteleg ca eu nu ma incadrez bine la sectiunea soft educational cu enciclopedia mea "inutila"? Asadar, ne cufundam intr-un abis continuu: nimeni nu mai vrea sa invete, doar sa se distreze si sa intretina "masinaria" cu care se distreaza. Calculator nu se poate numi in cazul acesta...



dude, nu a zis nimeni ca nu se mai vrea invatarea, insa cred ca a urmari diferite filmulete si imagini tine de secolul trecut. lucrurile astea pot sa le vad si la tv, mai ales ca acum sunt o puzderie de canale specializate pe acest lucru.
lucrarea ta o vad mai mult ca pe o prezentare interactiva (cel mult) si fata de alte softuri cu interactivitate ridicata este inutila intr-o anumita masura.
spre exemplu, eu as dori sa aleg un anumit tip de aeronava, sa o intorc pe toate partile posibile, sa aflu ce face fiecare parte componenta. apoi eventual as dori sa studiez traiectoria ei de zbor, la anumite manevre si in anumite conditii atmosferie. in concluzie, mi-as dori sa pot interveni in soft si sa experimentez multe situatii pentru a putea invata. sa stii ca mai multe inveti experimentand, decat privind pasiv niste imagini.

si nu ma refeream la optimizare in powerpoint pentru ca nu stiu daca si cum ar fi posibila, ci la schimbarea mediului de dezvoltare spre unul de programare, care sa foloseasca in mod direct resursele hardware, iar cerintele sa fie mai scazute.
si acum o intrebare : tu preferi un soft care are o interfata nemaipomenita, la care s-a lucrat un an si care sa aiba un continut banal ori un soft cu o interfata cat de cat decenta, dar care are un continut ce te da pe spate?

cat despre vista, eu mi-am cumparat laptop cu vista preinstalat si mi-am pus xp, ca sa intelegi cat de mult apreciez 'calitatile' windows vista
tebo
petrisor

sa inteleg ca util inseamna jocuri, despartiri in silabe etc? Sa inteleg ca eu nu ma incadrez bine la sectiunea soft educational cu enciclopedia mea "inutila"? Asadar, ne cufundam intr-un abis continuu: nimeni nu mai vrea sa invete, doar sa se distreze si sa intretina "masinaria" cu care se distreaza. Calculator nu se poate numi in cazul acesta...



dude, nu a zis nimeni ca nu se mai vrea invatarea, insa cred ca a urmari diferite filmulete si imagini tine de secolul trecut. lucrurile astea pot sa le vad si la tv, mai ales ca acum sunt o puzderie de canale specializate pe acest lucru.
lucrarea ta o vad mai mult ca pe o prezentare interactiva (cel mult) si fata de alte softuri cu interactivitate ridicata este inutila intr-o anumita masura.
spre exemplu, eu as dori sa aleg un anumit tip de aeronava, sa o intorc pe toate partile posibile, sa aflu ce face fiecare parte componenta. apoi eventual as dori sa studiez traiectoria ei de zbor, la anumite manevre si in anumite conditii atmosferie. in concluzie, mi-as dori sa pot interveni in soft si sa experimentez multe situatii pentru a putea invata. sa stii ca mai multe inveti experimentand, decat privind pasiv niste imagini.

si nu ma refeream la optimizare in powerpoint pentru ca nu stiu daca si cum ar fi posibila, ci la schimbarea mediului de dezvoltare spre unul de programare, care sa foloseasca in mod direct resursele hardware, iar cerintele sa fie mai scazute.
si acum o intrebare : tu preferi un soft care are o interfata nemaipomenita, la care s-a lucrat un an si care sa aiba un continut banal ori un soft cu o interfata cat de cat decenta, dar care are un continut ce te da pe spate?

@tedo: pentru tine am Microsoft Fligh Simulator X. Tot ce-ti trebuie. Poti intoarce si rastoarce acele nave pe toate partile>:D
timotei21

@tedo: pentru tine am Microsoft Fligh Simulator X. Tot ce-ti trebuie. Poti intoarce si rastoarce acele nave pe toate partile>:D



:smile:) as putea sa folosesc acel joc, insa atunci ce rost ar mai avea concursurile de soft?
eu am vrut sa spun ca e necesar ca un soft sa aiba si o parte interactiva. bineinteles ca poti castiga concursuri si cu aplicatii care au doar text, imagini si filmulete, insa consider ca scopul concursurilor de gen este sa evoluam si sa ne depasim limitele. (un soft cu teste si imagini iti poate implementa si un copil de 10 ani :smiley:)

aici sunt de acord cu tine. Un text simplu, alaturi de niste imagini, pana la urma este banal, chiar daca imaginile sunt mai deosebite. Dar eu nu am facut genul acela de prezentare ppt pe care o vezi peste tot. O prezentare de acel gen poate avea intre 0 si 100 de efecte. Ansamblul meu are 11.300 de efecte. E o diferenta ca de la cer la pamant. La mine aproape fiecare prezentare are inainte un intro care are rolul de a capta atentia, si un astfel de intro se face destul de greu… Cu siguranta mi-am depasit limitele mele, si pe cele ale powerpointului…
App, textele sunt luate de pe wikipedia (ca si majoritatea imaginilor), si astfel ma vei intreba de ce m-am mai muncit atat cand cei pasionati vor cauta pe wikipedia direct textele. Dar acest proiect este destinat si pentru a atrage oamenii spre aviatie, sa stie si ei despre ce e vorba, care sunt aparatele de zbor renumite, ce caracteristici au etc. Plus ca lumea nu mai are rabdare sa caute pe wiki informatii, trebuie o sinteza si o interfata mai atractiva.
Cui i-am aratat acest proiect a fost impresionat de la ‘foarte mult’ in sus. Si spuneai ceva despre 3 D. Ei bine, intr-adevar, inca nu am ajuns la aparatele de zbor rusesti, unde mi-am propus sa folosesc 3D, asa ca sunt slabe sansele sa vezi 3D la prezentarea mea, dar se poate realiza in ppt un fel de 3D.