Bestgames.ro

ce parere aveti despre www.bestgames.ro ?



Nu l-am inscris inca, urmeaza.

Gri-ul este o culoare extrem de neinspirata.

Sugereaza o atmosfera inchisa, stearsa, apasatoare… si lista poate continua.



Mozilla ioc.

800x600 ioc.

Grafica… nefinisata…

faza cu griul depinde si de gusturi, cel putin asa mi se pare. am aleso in ideea sa se poata citi bine de pe ea. ce culori sugerezi la background?



Mozilla, stiu … :disappointed: va fi dar nu versiunea asta

800x600, mi se pare deja prea de tot. nu prea mai foloseste nimeni asa ceva





in ce sens nefinisata?

Mega_Bytu

800x600, mi se pare deja prea de tot. nu prea mai foloseste nimeni asa ceva


30% din vizitatori.
http://stat2.trafic.ro/stat/dominokappa ... #rezolutie

Mega_Bytu

in ce sens nefinisata?


Nu iti pot da o argumentatie pertinenta. Este o impresie.

hmm, 30% mai foosesc 800x600. Nush cate din siteurile de gaming sunt compatibile cu 800x600 in afara de jucaushii.ro care merge super si la 640x480.



vivi


Nu iti pot da o argumentatie pertinenta. Este o impresie.





ok, got it :wink:

oameni buni, nu ma desconsiderati !!! :cry:

sunt un biet utilizator care foloseste 800x600 in mod curent din felurite motive! :cry:



:laughing:

sa incepem…

arata urat: griul ala e naspa… prea sters… poate folosit in unele locuri merge, dar nu peste tot, nu acelasi gri… butoanele sunt oribile… parca is din 199* bannerele sunt integrate f naspa in layout… mai ales cel de sus… parca ala e cel mai important element al site-ului… iese muuuuult prea mult in evidenta fata de restul de elemente care sunt cam sterse…

dupa ce ca nu merge in 800*600, care pt un site cu un asemenea target (ca tot iti place tie) e cam necesar, site-ul nici nu se centreaza…

header-ul e naspa… la fel si logo-ul… iar cel putin in firefox textele de la stiri se cam incaleca…

am vazut ca stii jucaushii… ma mir ca te-ai multumit cu atat din moment ce vezi ca se poate mult mai mult… site-ul lor actual e deja vechi… de mai bine de un an isi tot propun sa schimbe layout-ul…

bafta si spor la munca…

mda, parerea voastra, nu se pot impaca toate gusturile. sterse?! stergetzi monitorude praf. <br> <br>nu desconsider pe nimeni, dar rezolutia 800x600 e de mult depasita, iar daca placa ta nu suporta mai mult eu zic chai bai. <br> <br>probabil ca se interclaseaza, de vina sunt browserele care nu afiseaza corect layerele, Internet Explorer le afiseaza intr-un fel, Mozilla si Konqueror alt fel. <br> <br>Site-ul este in dezvoltare, dar nu versiunea asta. Versiunea de la anu.



Da, stiu site-ul. Pai BestGames.ro e vechi, de acum 1 an si ceva, pacat ca nu stii.



Thanks!

eu lucrez grafica, deci monitorul imi e curat, te asigur…

placa mea suporta muuuuuuuuuult mai mult decat 800*600 dar daca tu vrei sa ii pierzi pe acei 30% de care ti-o zis vivi, treaba ta… sa stii ca exact la fel gandeam eu acum 3 ani… si astazi de multe ori ma gandesc daca sa fac un site pt 800 sau 1024

poti incerca si tabele… nu stiu de ce vrei neaprat layere…

la cate site-uri de jocuri exista acum nu ma mir ca nu il stiu… am “lucrat” la jucaushii acum ceva timp (destul de putin) si acum vreo 3 ani am incercat si eu un astfel de site… e clar inferior best games, desi, din unele puncte de vedere arata mai bine… oricum, proiectul e de mult abandonat (uita-te la datele stirilor) www.readme.go.ro



si daca pastrezi culorile, schimba logo, schimba header, schimba butoane…

Mega_Bytu

probabil ca se interclaseaza, de vina sunt browserele care nu afiseaza corect layerele, Internet Explorer le afiseaza intr-un fel, Mozilla si Konqueror alt fel.


De vina e cel care a scris codul pentru ca nu stie html standard... si face greseli grave de tot (mai multe tag-uri <html> ??? :fearful: )
Mozilla este considerat browserul care respecta cel mai bine standardele... Eu in locul tau as incerca sa invat si un pic de html/css si nu sa fac totul din Dreamweaver cu click click...

BestGames.ro este pentru mine o zona de testare. acolo aplic in general orice mi se pare util si invatz. taguri html nu cred ca sunt mai multe, probabil sunt pagini incluse si am uitat sa le scot :smiley:, se mai intampla, nu au fost de la inceput toate chestiile.



te asigur ca nu fac TOTUL in dreamweaver. :smile: html si css stiu, chiar nu ma tenteaza sa scriu codul de la 0 pentru ca ia mult mai mult timp. cu toate ca nu e chiar asa de curat.



am intrat pe Readme. nu prea are grafica in afara de fazele alea in flash si de butoane, care nu sunt animate cu toate ca-s in flash. puteai sa le faci gif or jpeg daca nu le animai. nu mi se pare un site cine stie ce, font clasic, Times New Roman la stiri, destul de mare scrisul anyway nu mai comentez pt ca am inteles ca proiectul e abandonat.



vivi


Mozilla este considerat browserul care respecta cel mai bine standardele…



la vremea cand am facut siteul (versiunea actuala) nu stiam, cat am facut din versiunea noua (va fi pusa pe net dupa concurs) este 100% compatibil Mozilla si Opera.



culorile au ramas, mult mai stilizate insa, logoul a fost in mare parte schimbat, headerul e altfel si butoanele complet diferite. imaginea siteului e totat diferita si informatia e altfel sortata.



BestGames.ro versiunea asta e de acum 1 an si ceva, siteul in sine a aparut prin 2001, cam deodata cu Readme :stuck_out_tongue:.

:unamused:

readme e primul site facut de mine… si asta se cam vede… am zis ca a tau e mai tare, doar unele aspecte grafice sunt mai bune la al meu… oricum, exista multe altele mult mai tari din care te poti inspira

normal ca exista siteuri mult mai tari care au in spate o multime de oameni, nici n-am spus ca nu exista.

pfuai…sunteit depasiti…daca voi nu ati auzit de gri la viata voastra nu e treaba celor care doresc sa-l foloseasca!

E prea sters griul…!? cred ca praful pe care l-ai sters de pe ecran ti-a intrat in ochi! E adevarat…cand folosesti gri trebuie “linistit” cu alte culori care sa se potriveasca…sa nu intre in contrast (albastru, eu stiu…)



cat despre rezolutie…e adevarat ca putini mai folosesc 800x600 dar un web designer care se respecta ar trebui sa faca un site care sa poata fi vazut de tot poporu…1024x768 si 800x600…cel putin la mine in oras toate cluburile de internet folosesc rezolutia 800x600…si poate nu e singurul… :exclamation: :question:

Cat despre compatibilitate…ei bine…e greu sa faci un site compatibil cu tot si cu toate…dar e posibil…oricum…daca ai facut ceva ce nu e compatibil cu un browser…cred ca ar trebui sa informezi utilizatorul…nu stiu, parerea mea…

Si cred totusi ca ai fi putut sa-l faci bun pentru ambele rezolutii fara probleme…dar un ai folosit un layout bun…bafta!

Exemplu de site in care gri-ul este bine folosit ?



Te uiti acum la el.



Vivi stie. :laughing:

Cred ca ar trebui sa compari cele doua site-uri…sa vezi si tu pentru ce este folosit griul intr-o parte si pentru ce este folosit in cealalalta parte…

In fine…griul desi pare o culoare “palida” este o culoare foarte “rpofunda”…depinde cu ce alte culori sau nuante este folosit,si in ce scop…daca nu este folosit cum trebuie, poate irita…

depinde de preferinte. gri-ul e o culoare palida dar mi se pare optima pentru scris, mai ales ca nu-mi place sa scriu pe alb.

La scoala scrii pe caiete colorate ? :laughing:

poate ca scriu :stuck_out_tongue:



ii aiurea sa faci un site de jocuri si sa scrii pe alb … fi serios mha