Care erau criteriile de punctare?

Sunt curios sa stiu care au fost anul acesta criteriile de punctare, pentru ca dupa parerea mea, au luat niste locuri foarte la inceput niste prostii de programe ( no offence ).

Deci as vrea sa stiu ce s-a punctat si ce nu, incat aceste programe au reusit sa invinga.

Multumesc anticipat.

Si la web … as vrea o explicatie pentru calificarea la open a site-ului “C.S.S.5 Baschet”



Autorii acelui site nu vreau sa o ia in nume de rau , dar ar trebui si ei sa constientizeze ca au fost site-uri mai bune in concurs decat ce au facut ei.

Criteriile sunt aici: http://www.infoeducatie.ro/criterii_infoedu_2004.doc

Alte decizii nu stiu daca pot fi comentate… asta a fost aprecierea juriului si chiar daca parerea ta personala este alta, ei au fost 5 care au deliberat.

calificarea CSS-ului a fost cea mai proasta “gluma” din toata tabara asta…

in seara in care s-au anuntat calificarile la open (interesant ca au fost 6 in loc de 5… hmm oare pt cine s-a suplimentat numerul de locuri? :unamused: :unamused: )

am povestit cu unul din membrii juriului… i-am pus intrebarea care a deschis acest thread si initial raspunsul a fost ca meniul original, bla-bla…

dupa ce am inceput sa critic site-ul, sa il desfiintez practic, nu a mai zis nimik… a evitat oarecum subiectul si gata…

Floppy

in seara in care s-au anuntat calificarile la open (interesant ca au fost 6 in loc de 5... hmm oare pt cine s-a suplimentat numerul de locuri? :unamused: :unamused: )
am povestit cu unul din membrii juriului... i-am pus intrebarea care a deschis acest thread si initial raspunsul a fost ca meniul original, bla-bla...
dupa ce am inceput sa critic site-ul, sa il desfiintez practic, nu a mai zis nimik... a evitat oarecum subiectul si gata...


Renuntati la teoria conspiratiei. Au fost 6 pentru ca se putea, pentru ca existau resurse (calculatoare pe care sa se lucreze).

Parerea unui singur membru al juriului poate diferi de parerea celorlalti si uneori sa nu fie reprezentativa. De aceea sunt mai multi, pentru a se ajunge la decizii cat mai corecte.

renunta la tot felul de scuze si explicatii aiurea… daca ar fi fost 6 lucrari de valori apropiate ar fi fost ok… din partea mea sa fie cat mai multe… dar cand 5 lucrari sunt tari si una e sub orice critica lucrurile se schimba…

nu stiu cu ce anume va deranjat siteul CSS! Intradevar nu este plin de facilitati de forum/email/administrare/suspendare… etc. pe care le-am vazut la mai toate siteurile inscrise anul asta la Galaciuc, dar eu nu consider ca web designul (parca asa se chema sectiunea) se restrange numai la tehnologii gen mySQL si la cat mai multe linii de cod scrise. Nu cred ca siteul CSS a fost cel mai prost inscris la Open si ca nu ar fi meritat sa ajunga acolo… prezinta o anumita originalitate de care majoritatea vad ca au uitat ca este necesara intr-un site de succes, altfel la fel de bine am putea sa luam cu totii un template si sa vedem cine il dezvolta mai mult… Nu va mai luati de un proiect doar pt k e diferit… sau pt k e din Bucuresti :question:

In alta ordine de idei… si pe mine m-au deranjat anumite decizii ale juriului cum ar fi siteul razboi.ro care, dupa parerea mea, nu ar fi meritat nici mentiune dar… premierea a avut loc, oamenii au plecat fericiti (sau nu) pe la casele lor si tot ce putem spera e k anul viitor sa fie mai bine… (a se citi cazare, mancare, calculatoare, juriu…)

De ce tocmai acel site care … nu demonstreaza nimic pe langa alte site-uri la care s-au scris mii de linii de cod , site-uri curate si fara bug-uri , si cu un aspect net superior fata de site-ul de baschet. In aceasta categorie intra si site-ul lui Floppy , care SURPRINZATOR nu a obtinut nici macar o mentiune.

NetStorm



...

si pe mine m-au deranjat anumite decizii ale juriului cum ar fi siteul razboi.ro care, dupa parerea mea, nu ar fi meritat nici mentiune

...



Nici macar mentiune ? Interesant ... cum ai ajuns la concluzia asta ?
...pe langa alte site-uri la care s-au scris mii de linii de cod ...

parerea mea... mult nu inseamna neaparat bine. Acum scuza-mi ignoranta dar nu stiu care e siteul lui Floppy... da-mi si mie un link sau macar numele siteului si o sa incerc sa rascolesc prin amintiri :smile:
Siteul razboi.ro fara suparare, nu aduce nimic nou... ideea de joc o gasesti p net, "in afara" in multe versiuni, de mult timp... astfel incat nu poti sa le acorzi meritele construirii unui joc multiplayer online; cat despre grafica... o poza, altceva nu prea am gasit...
Problema cu razboi.ro nu ma deranjeaza in mod special dar am mentionat-o pentru ca am mai vorbit cu mai multi participanti din diferite regiuni si am gasit ca nu sunt singurul de aceeasi parere...

Deci sa inteleg ca am spart serverul unui joc din afara , am furat sursele , si a iesit razboi.ro …





cat despre grafica… o poza, altceva nu prea am gasit…




Ce ai vrut sa zici aici ?

NetStorm vrei sa zic ce ma deranjeaza la site ? era site simplutz desi facut in flash grafica nu era surprinzatoare … era mare cat casa … simula ca sa zic asa o interfatza 3 D … eu unul nu ash intra pe un site full flash …numai k sa-i vad interfatza …si la site-ul CSS intru stau mult sa se incarce si apoi ma mai si dezamageste grafica … nu e site util …e destinat unui public f restrans. nu merita nici mentziune , mai mult nici sa intre in open . a fos pus cot la cot k site-uri net superioare din toate punctele de vedere … aia pe mine m-a deranjat enorm. Si site-ul nu era “special” si nici diferit si in nici un caz original si mai mult de cat atata am subliniat mai sus partea cu succesul lui. Ai dreptate ca la un site nu conteaza liniile de cod scrise si tehnologiile folosite . pentru ca o chestie faina poate fi scrisa in 3000 de linii sau in 10 000 depinde de programator.

Ok deci au intrat la open … site-ul de la prezenatre o fo dezastros …dar macar daca la open demontrau ceva. A iesit nasol … daca nu ma insel radea comisia de site-ul lor . Au facut akolo iara un flash cat casa …numai ca sa fie …securitate era la pamant (defapt nu era ) grafica ok …dar daca nu au auzit seminnarul tzinut de green pixel … in design nu trebuie sa`tzi aratzi muschii tot timpul … si ei asta au facut . de functionalitate sa nu mai zic … cred ca a fos la open cel mai prost site … asa ca nu si-a meritat locul la open , parerea mea si mai alea cel de la prezetrari.

O completare … Razboi.ro se axeaza pe un gen de gaming.



Ce zici tu e ceva de genu ca nu ar trebui sa existe o diversitate intre jocurile de strategie.

abia acum am vazut cine a facut razboi.ro si cu cine vorbesc :smile:

nu am zis ca ai spart sursele nici unui site, doar ca am mai vazut jocul in alte parti deci nu ai adus nimik nou…

cat despre grafica… o poza, altceva nu prea am gasit… [/quote:1pt9y53s]
toate paginile arata la fel… un meniu si o poza sus in colt, iar culorile lipsesc… dar aici intervine gustul fiecaruia care stim bine “nu se discuta” :smile:
[quote:1pt9y53s]Ce zici tu e ceva de genu ca nu ar trebui sa existe o diversitate intre jocurile de strategie.


Jocurile de strategii sunt de multe tipuri si cu povesti diferite, numai k aici “diversitatea” se restrange la diferenta dintre Warcraft RoC si Warcraft TFT, adica acelasi lucru dar cu cateva modificari (imbunatatiri)

Tu nu observi ironia … bine ca nu zici ca e facut cu Mambo.



Cat despre grafica … ce ai vrea sa vezi deosebit la un joc text-based ? Sa se incarce cate un layout diferit la fiecare refresh?



Si tie chiar nu ti se pare ca razboi.ro este diferit fata de celelalte jocuri de acelasi gen ?

mitza>> sper k esti d’acord cu mine k nu poti sa compari ce face un om in 2 zile si ce ar putea sa faca in 3 luni, poate unii lucreaza mai repede dar fara prea multa imaginatie iar altii au nevoie de timp ca sa isi puna in aplicare ideile; sa poti face si bine si repede este un lucru remarcabil de care putini sunt in stare.

…dar macar daca la open demontrau ceva


Nu am nici cea mai mica intentie sau interes sa ii apar pe creatorii siteului CSS dar nu e corect ce ai zis… Openul special pentru asta a fost facut sa se verifice si raportul calitate/timp dar asta nu are nici o legatura cu parcursul lor pana la intrarea in Open.

Cam aici ma opresc cu acest subiect deoarece nu am apucat sa vad nici un site facut la Open, deci nu ma pot pronunta mai departe…


imi pare rau dar nu sunt deloc de acord cu tine … openul este pentru acea categtorie de oameni care ai spus-o la sfarsit … sa faci repede si bine … si in conditzi de stres.

NetStorm
Acum scuza-mi ignoranta dar nu stiu care e siteul lui Floppy... da-mi si mie un link sau macar numele siteului si o sa incerc sa rascolesc prin amintiri :smile:



si site-ul meu intra la categoria flash... dar, spre deosebire de CSS al meu are 130KB si arata de 130 ori mai bine, e poate mai original decat CSS, are baza de date (simplutza, ca nu are nevoie de mai mult si inca nici nu imi permit cunostiintele de scripting nush ce chestii super complexe)... oricat de aroganta ar parea aceasta afirmatie dar eu consider ca am avut cel mai bun site flash din concurs... nu e perfect, are si el probleme, pe care o sa le rezolv in scurt timp, dar nu se compara cu site-ul mai sus mentionat... daca vrei pot sa dezvolt subiectul asta...

deocamdata nu e pe net in totalitate... nu am baza de date online... dar flash-ul il poti vedea la www.transcent.ro/vilosophe/portofoliu.htm

Hai ca voi va certati aici pe tema siturilor… dar ce sa spun… eu am deschis threadul si sunt nemultumit de alte lucruri…

1. Cat a putut sa ia la utilitate si la ingeniozitate programelul de programat memoriile nonvolatile ? Adica… nu-i gasesc utilitatea, ca pana acum nu mi-am facut niciodata upgrade de firmware la softul de schimbat programele de la televizor, si nici nu vad nimic nou in aceasta chestie. Adica cine face epromuri, le si programeaza singur, si cine cumpara ceva cu epromuri programate nu cred ca le scoate de acolo sa le reprogrameze.

2. Scan4Dots… si chestia asta a fost dragutita, atat ca nu vreau sa scanez printr-o interfata web, pentru ca s-au scris drivere.

Nu vreau sa atac pe nimeni, pentru ca nu programele sunt de vina, ci jurizarea.

Si la soft educational, sa fim serioshi merita mai mult Geografia Romaniei si Istoria Romanilor decat acel programel de experimente ? Aici jurizarea imi da de gandit, pentru ca acel programel avea un limbaj de scripting personal, necopiat, si se puteau crea orice experimente de oricine ar fi citit helpul. Aici programul mi se pare mult mai util in educatie decat restul. Si se compara fizica cu istoria si geografia ?

Acum, sa revenim si la zona de webdezign. Nu mi se pare corect ca au fost 6 in open, pentru ca 5 scrie in regulament si indiferent cate zeci de computere ar fi fost, tot 5 ar fi trebuit alesti, pentru ca astea sunt regulile. Si explicatia ta, Vivi, ca se putea si ca din cauza asta s-au ales mai multi, nu ma multumeste, pentru ca daca am continua in felul asta, am putea sa luam 7, 8, 9 si tot asa, pentru ca resurse erau gramada.

Dar totushi nu mi s-a raspuns la intrebare. Care erau adevaratele criterii de punctare, sau dupa ce criterii s-au luat cei din juriu ? Sau criteriile erau doar de ochii lumii pentru ca clasamentul s-a facut in jurul unei mese rotunde, fara nici un punctaj in fata ? Si parca anul acesta in comisie trebuiau sa fie programatori experimentati, nu copii care ciudat au luat de doua ori locul 1 si o data chiar 2. Si nu profesori, pentru ca majoritatea nu stiu ce-i aia o functzie de callback… asa ca, curatati bugurile Galaciucului pana la anul, si dati-mi si mie niste raspunsuri.

Dupa 14 ore de dormit ( si visat bine cu o fata pe care am vazut-o in transportul spre galati <<dirtykid stie>> :smile: ) ma simt foarte relaxat si am intrat pe forum asteptand niste scandaluri :smile:.



Am intrat pe :

http://www.css5basket.go.ro



Si inca din prima pagina vad o chestie care nu isi are rostul, un splash screen pseudo 3d cu “intra in site”.

Site-ul este facut 75% din JPG-uri (incarcare grea, inutila). Fiind un site Flash eu ma asteptam daca nu sa fie facut in mare parte vectorial, macar optimizate imaginile.

Site-ul nu are preloader ( cel care navigheaza vede un ecran alb si asteapta pana i-se incarca; prima pagina are 350kb ), nu se face redimensionare automata ( folosesc 1024 x 768 si vad scroll bar-uri, in special cel vertical care “scrolleaza” cam mult ), nu exista un “ajutor” pentru prima pagina care sa-mi arate ce face fiecare element din pagina.



Ideea este dragutza dar nu au stiut cum sa lucreze cu ea.