Care erau criteriile de punctare?

Am dat si eu, inevitabil, de un mic scandal de care am dat si in tabara, mi pare ca este chiar cu aceeasi persoana.



Cat a putut sa ia la utilitate si la ingeniozitate programelul de programat memoriile nonvolatile ? Adica… nu-i gasesc utilitatea, ca pana acum nu mi-am facut niciodata upgrade de firmware la softul de schimbat programele de la televizor, si nici nu vad nimic nou in aceasta chestie. Adica cine face epromuri, le si programeaza singur, si cine cumpara ceva cu epromuri programate nu cred ca le scoate de acolo sa le reprogrameze.
[/quote:1twugwhq]

daca asistai la prezentarea baiatului, ii gaseai utilitatea. El chiar foloseste programul + montajul la depanare. Pe langa asta, juriul de la soft utilitar stie foarte bine ce si cum, asa ca…

Si la soft educational, sa fim serioshi merita mai mult Geografia Romaniei si Istoria Romanilor decat acel programel de experimente ?[/quote:1twugwhq]

Da.

Aici jurizarea imi da de gandit, pentru ca acel programel avea un limbaj de scripting personal, necopiat, si se puteau crea orice experimente


Ei si ce? ti se pare asa de greu sau asa de original un limbaj de scripting? Eu am facut anul trecut pentru proiectul meu un limbaj de scripting pe care am si uitat sa-l prezint. Asa mi s-a parut de neimportant, pe langa multe, multe alte chestii pe care il avea proiectul. Baietii erau dezamagitii cu locul III pe care l-au luat, deoarece toata lumea era pe spate cand au prezentat, dar cand s-a analizat la rece, probabil, s-a ajuns la concluzia ca proiectul lor avea mai putine lucruri/facilitati/continuturi/etc decat al altora. Si pe deasupra, nici nu prea era asa de performant limbajul, din cate am auzit de la alti concurenti.

[quote:1twugwhq]Si se compara fizica cu istoria si geografia ?


Aici nu se compara discipline intre ele, ci proiecte. Vrei subsectiuni? cum ar suna “cel maibun soft de fizica” sau “cel mai bun soft de chimie” cand este un singur soft de fizica sau chimie in concurs?

[quote:1twugwhq] Si parca anul acesta in comisie trebuiau sa fie programatori experimentati, nu copii care ciudat au luat de doua ori locul 1 si o data chiar 2




Acei "copii"despre care tu mananci acolo stiu mai mult decat vei sti tu vreodata si au o vasta experienta in domeniu. (mai multa decat vei avea tu vreodata)

Da chiar , portabilitatea nu era un criteriu ?



Off-topic : Numai la gagici iti e gandu … lasa ca te zic denisei :laughing:

2. Scan4Dots... si chestia asta a fost dragutita, atat ca nu vreau sa scanez printr-o interfata web, pentru ca s-au scris drivere.


Nu cred ca ai urmarit prezentarea...scanarea nu se face prin interfata web, pentru ca ar fi culmea...imaginea se scana normal, folosind driverele si soft-ul scannerului...server-side se face doar prelucrarea imaginii, recunoasterea user-ului, id-ului, raspunsurilor, etc...

Incubus baiete… tu probabil le iei apararea fratilor, pentru ca-i cunosti, dar nu uita ca despre mine nu stii absolut nimic. Nu ai de unde sa stii ce si cat stiu eu. Si drept sa-ti spun, daca te interesai de acel limbaj de scripting mai mult decat la prezentare, vei vedea ca nu-i chiar asa simplut. Probabil ca n-ai vazut programul, nu stii ce face. Informeaza-te si apoi fa atacuri la persoana. Si drept sa-ti spun, un desteptutz dintre fratii aia vine cu cd boot-abil si hackeste orice program de securizare, dar se pare ca, cunostiintele lui nu includ ceva si despre bios (parca se poate seta ordinea de boot, sau driveurile de boot, si se poate parola biosul, nu?) Dar sa revenim la ale noastre, nu vreau nici sa copiez vreo prostie printr-o interfata web. Tot nu-i gasesc utilitatea. Pentru ca nici nu vreau sa import ce scanez pe site… sec…

Na hai mai comentati-mi… ca vreau sa vad ce gaseati voi util acolo si ce nu, sa va pot lasa masca anul viitor.



P.S. Incubus, u suck.

tu probabil le iei apararea fratilor[/quote:3dtp7a5j]
Mda, dar am citit acolo si ceva despre mine. Eu am luat locul I la educational.

Informeaza-te si apoi fa atacuri la persoana. (...) P.S. Incubus, u suck. [/quote:3dtp7a5j]

:laughing: depinde unde ma mirosi.

[quote:3dtp7a5j]Si drept sa-ti spun, daca te interesai de acel limbaj de scripting mai mult decat la prezentare, vei vedea ca nu-i chiar asa simplut.


Ba da. este. am vb cu ei dupa prezentare. si chiar daca n-ar fi simplut. cu un limbaj de scripting nu iei locul I.

[quote:3dtp7a5j]Tot nu-i gasesc utilitatea.


Problema ta. Pacat ca nu ai fost in comisie, sa te bage cineva in seama.

Cat despre cei doi frati, tot ce mai pot sa-ti spun este ca ei au premii, tu n-ai, ei erau in comisie, tu nu. Asa ca stai si mananca frate, ca ramai tot cu mancatul.

mda… ma intreb de ce tocmai acum incepeti sa faceti acest scandal? de ce in tabara n-am auzit nimic? eu inteleg ca din pricina faptului ca css baschet s-a calificat la open v-a uimit…si ca acolo au fost varza… (exprimare nasoala rau . baietii au calcat si in rahat inainte sa intre si miroasea de te lua mama draqu`…implementari care mergeau pe pacura si asa mai departe) dar asta nu scuza faptul ca in tabara ati stat si ati ras pe la spate iar acuma dati pe ei de parca i-ar chema mambo :smile:

Apropo… lasati comparatile dintre floppy si celelalte site-uri flash…ca nu are rost…compara un site de 130kb cu unul de 100mega (sau cat a avut css)…poate gasesti acolo ceva care le diferentiaza…floppy si-a luat painea la soft educational deci nu cred ca are ce sa reproseze juriului…

bloodpath


Apropo... lasati comparatile dintre floppy si celelalte site-uri flash...ca nu are rost...compara un site de 130kb cu unul de 100mega (sau cat a avut css)...poate gasesti acolo ceva care le diferentiaza...floppy si-a luat painea la soft educational deci nu cred ca are ce sa reproseze juriului...



nu inteleg ce vrei sa zici prin prima parte... adica un site de 100MB e mai bun decat un site 130KB?
au fost 3 jurii diferite... mentiunea de la educational m-a surprins... din cate mi-a spus tipul de la softwin am primit-o pt ca desi nu aveam un soft complex, era bine facut, atragea utilizatorul prin layout-ul curat, culorile bine alese etc... nu am vazut toate prezentaile de la educational (de fapt doar f putine) asa ca nu pot sa spun daca meritam sau nu aceasta distinctie...
juriul de la web a fost altul si acolo ma asteptam sa iau mentiune... nu pt cei 250.000 lei (apropo, la buzau au fost 500.000 mentiunile), nu pt diploma, ci pt ca meritam o mentiune...

incubus…n-are rost…unii sunt ingusti la minte pentru ca asa vor sa fie. punct.

ah, si inca o chestie… eu chiar in seara in care au fost anuntati calificatii pt open mi-am exprima uimirea in legatura cu css la unii din membrii juriului…

mha, mi lene sa citesc tot ceatzi scris, oricum cei din bucuresti si celalalt cu asp au dat dovada ca is paraleli in ceea ce priveste a face un site complex, dovada ca si-au scris codu asp vb la telefon, lol, poi asta da webdesign si web programming.

floppy mi-ai zis si mie in tabara de ce ai luat mentiune la soft. Dar asa cum acolo poate nu-ti aveai locul printre mentiuni dar ai primit mentiune asa s-a intamplat si cu css baschet la site-uri. Nu zic ca-i corect dar asa s-a intamplat…ce rost mai are acuma? Trebuie sa puneti atatea intrebari cand au prezentat cei de la css baschet incat juriul sa le acorde punctaj mic. De ce nu ati facut-o? apropo: eu dormeam la ora aia…

Si inca ceva. floppy , nu am zis ca un site de 100mega e mai bun decat unul de 130kb…dar daca ai privi juriul mai bine ai realiza ca 2 oameni cunosteau web-ul )chiar daca hobeanu nu este web designer…a navigat mult la viata lui) iar ceilalti erau de umplutura. Poate din aceste randuri vei realiza de ce te-ai clasat sub css baschet. Si apropo…au fost multe site-uri simpluze dar bine aranjate , care sa atrage ochiul …ca al tau…si nici ele nu au luat nimic…

Sincer…nu esti multumit de ce ai realizat? ce draqu vroiai acum!?

Mega_Bytu …deci desi la opne au fos la 2 compuri dinstantza nu stiam de faza kl asp la tel …deci LOL ma clar nu isi meritau locul al open … e adv nici noi (NeuroDev) nu am terminat site-ul si nici altzii dar o baza solida si bugg free avea ca si celalalte …la iei securitate 0 utilitate -10 si nah … nu mai vreau sa mai continui …

ideea cu juriu … cica erau 5 …hm … eu am vazut 4 …ma rog …

2 erau de domeni si inca 2 …nush d c erau … eu presupun ca ceilaltzi 2 erau pentru a oferui o parere din afara asupra site-ului … o parere de utilitate … o parere a userului …dar era deajuns unul

si k site-ul lu floppy …ma merita mentiune …adik asa k chestie ce le era 8 sau 9 mentziuni … punea timisu bani pt mentziune lui …chiar nu

mi-a placut ca nu a luat … daca intra la open era si mai fain (macar ma distram k el ) … orium a fost a acola alaturi de noi (pana a adormit pe tastatura)

intrebari la cei de la css li s-au tot pus… si din modul in care vorbeau cei din juriu se parea ca nici ei nu au o parere chiar buna despre el… i-au f**** cu multe intrebari, legat de marimea site-ului, de meniu de o groaza de chestii…



spune-mi te rog si mie cateva din acele site-uri simplutze dar bine aranjate…

de ceea ce am realizat sunt oarecum multumit… de concurs nu sunt…



cei 3 membri de umplutura stiau ca nu stiu, ca sa zicem asa… stiau ca sunt de umplutura si nu prea au ce cauta acolo… asa ca probabil cuvintele mai grele la jurizare le-au avut liviu si hobeanu… si tocmai de aia nu inteleg clasamentul… daca era incompetenta (cum a fost la CIA) era o treaba… dar nu cred ca a fost asta… si e mai rau asa…



imi spunea vivi ca cica s-au uitat la mai multe site-uri si pe net au gasit coduri asemanatoare si de aia le-au depunctat… nu stiu care sunt respectivele site-uri, dar parerea mea e ca in astfel de situatii echipele respective trebuiau chemate si puse sa explice codul pe care il aveau… asta ar fi clarificat situatia…

deci da



mentziuni meritau multzi care nau luat acuma noah, asta este.

mai am un comentariu legat de css … eu am RDS modem de 56 kilo …k tot tzaranu roman…si m-am uitat pe site-ul css …ma scuza-ma …dar unu la mana … daca am comp mai sl;ab mi se blocheaza… 2 poate imi moare netul …3 ma evernez naibi pana mi se incarca …asa ca daca nu ai fibra optica k NEO …care ii rostul …si best games e mare da … ma nici chiar asa

P.S. Bucuresteni is de vina … (si continuare de la hotel cismigiu)

asa e… in fond mentiune la info educatie chiar nu e nush ce motiv de mandrie, diploma super meseriasa care sa insemne mare branza…



dar e pacat ca la cel mai important concurs de gen de la noi din tara sunt astfel de erori, care, cred eu, trag mult mai tare in jos infoedu decat masa naspa alte alea…


luat de pe net …hm … tre` sa mai vb k vivi … de aia o ajuns centrul ce excelentza la mentziune ? cot la cot k CSS baschet … tot ce ne-au intrebat in leg k sursele le-am aratat si le-am explicat … interesant

Floppy

imi spunea vivi ca cica s-au uitat la mai multe site-uri si pe net au gasit coduri asemanatoare si de aia le-au depunctat... nu stiu care sunt respectivele site-uri, dar parerea mea e ca in astfel de situatii echipele respective trebuiau chemate si puse sa explice codul pe care il aveau... asta ar fi clarificat situatia...



Tin minte ca Duminca seara spunea Liviu ceva de genu " Vom investiga si razboi.ro care se pare ca a fost facut dupa un joc... Kings Of Chaos". E buna asta. Daca am scris in descriere ca este un "joc gen kings of chaos" asta nu inseamna ca am facut 90% dupa el. Nu le poti compara. Eu unul nici nu am jucat acel joc, desi mi-am facut cont acolo acu un an pentru "research" dar nu am mai intrat pe el ( lene ). KOC este mult mai complex, mai bine facut, are alta tema decat ce am facut noi.

Ma intreb oare daca am fost depunctati. Cel mult sa nu fiim punctati prea mult pentru originalitate.

floppy…esti culmea…imi pare rau pentru tine ca n-ai luat…sincer nu ma intereseaza daca meritai sau nu…eu am vrut sa vad site-uri de calitate pe acolo…am vazut cateva…in rest nu ma intereseaza…a luat si judetul meu un loc ceea ce este perfect! multi din cei ce au primit mentiuni nu meritau asa ceva…dar asta-i viata…asa se intampla in fiecare an…

Discutile aprinse nu-si au locul intr-o lume in care schimbarile nu par sa aiba loc…

ok… uitam de concurs si gata… va promit ca voi face tot ce pot ca la CIA 2005 sa nu fie la fel… sper sa veniti (si sper sa pot si eu sa merg)



totuasi, inca cateva remarci legate de css… acum am observat ca are nevoie de scroll si ca muzica se incarca la fiecare pagina… exact aceeasi muzica se incarca de vreo 7 ori… :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: