Care erau criteriile de punctare?

P.S. Bucuresteni is de vina ...

normal... dati vina p bucuresteni... c legatura mai are acuma faptul k siteul CSS e din bucuresti? vi se pare k d'asta a luat punctaj mai mare? uitati-va bine in topuri k nimeni nu a fost defavorizat pentru bucuresteni, la nici o categorie...( ba mai mult... a fost si descalificat un site) si in continuare din toate siteurile inscrise la Open, numai de el vatzi legat...

ah deci cei cu Mambo nu meritau descalificati sau cum???

si normal ca toata lumea se leaga numa de CSS din cele 6 site-uri calificate… e singurul site de cacat care a ajuns acolo

Si banuiesc ca a fost si al 6-lea. A fost… cea mai mare surpriza de la premiile mari si pana luni seara,

chiar o fo descalificata o lucrare ? pai ma o fo … eu am fost de fatza la mambo … nu se descurca in “codul lui” . cand a dat de copiright s-a milogir tipul de juriu sa nu-l faca de kkt noi radeam si k fundul de el .

mambo a fos descalificat ca a fos neconstit , mincinos … ce sa mai zic … sub orice cristica … daca eram domnul onea nu i-ash mai lasa sa vina la anul … descalificarea e prea putzin. m-au suparat ingrozitor k faza aia … si apoi k faza din ultima seara a bucurestenilor … ca au venit pe la timis si arad pusi pe scandal … deci ce mai zici u de bucuresteni ?

nu am comentat descalificarea dar nici nu va mai luati de bucuresteni pt nimik… iar la partea cu scandalul revin… nimeni nu a cautat scandal, dak am fi vrut bataie… nu crezi k am fi venit toti 20? au fost doar 3 care au vrut sa lamureasca dc un coleg de-al meu a fost injurat… dak voi acum vreti sa va transformati in martiri ca si cum bucurestenii cei rai au intrat peste voi si v-au agresat… e treaba voastra…

mie personal mi-au placut cel mai mult bucurestenii, prin prisma site-ului de la open. nu am mai ras de multa vreme, cum am ras la prezentarea lor. afirmatii de genu “m-am saturat de site-urile alea mari…banda, banda…”, etc…au facut deliciul publicului :smile:

imi pare rau ca nu am asistat la prezentarile de la open… poate asta e explicatia… CSS-ul a fost ales pt open ca termen de comparatie :laughing:

sa descreteasca niste frunti prin prezentarea lor…



vreau totusi sa zic ceva… eu nu am nimik cu cei 2 baieti cu CSS-ul… sunt cam pe langa dar asta e problema lor si in rest, ca oameni mi s-au parut ok…

Nici eu nu am spus ca as avea ceva cu ei. Dar, probabil daca noi am fi mers la un turneu de basket, ei faceau misto de noi. Dupa aceiasi logica e normal sa ne amuzam si noi…right? :laughing:

e si asta un punct de vedere… desi nu a fost nici pe departe singura lucrare naspa din acest concurs…

Dar a fost singura lucrare naspa calificata la open … plus multe lucrari naspa cu mentiuni …

Floppy

ok... il bagam in #!@#!@#!@ masii de concurs si gata...
...
totusi, inca cateva remarci legate de css... acum am observat ca are nevoie de scroll si ca muzica se incarca la fiecare pagina... exact aceeasi muzica se incarca de vreo 7 ori... :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:



probabil moderatorul a sters deja mesajul pe care il citez eu acum.


am ramas foarte neplacut impresionat atat de modul in care ai pus problema cat si de exprimarea pe care ai folosit`o.
desi incerci sa vorbesti in numele nostru ("il bagam ...") - participantii IE2004 - vreau sa-ti spun ca esti (aproape) singur in "cruciada" pe care o duci.

nu am fost la prezentarea site-ului tau. am vazut doar ce e pe net (pe server`ul transcent + flowingmist) si aprob hotararea juriului. nu inteleg ce vrei. parerea mea este ca daca una dintre cele doua lucrari (css5, vilosophe) merita o mentiune atunci aceea ar merge la CSS5.
stiu ca fiecare pagina are 400+ Kb, stiu ca fiecare pagina are scroll orizontal si stiu ca e 0 la uzabilitate si accesibilitate.
si mai stiu ca pe site-ul vilosophe (cel putin cel de pe net) nu se afla nimic in afara de 3 sectiuni (about, portfolio, links) si ceva arta digitala. sincer, gasesc site-ul CSS5 mult mai util. nu conteaza ca e implementat mult mai prost. prefer sa vad *ceva* decat 3 cuvinte albe pe un fundal negru.

am vazut lucrari in concurs mult mai bune decat cele doua mentionate mai sus si care meritau (dupa parerea mea, bineinteles) sa intre in OPEN. una dintre cele trei lucrari ale lui Taras Mircea & co din HD (cel putin CNI Traian Lucescu sau WebDeveloper) sau tipul din Medgidia cu cele doua site-uri - chiar daca nu avea interactivitatea foarte multa, erau niste lucrari foarte ingrijite si bine puse la punct ca si continut, iar chestiile alea cu 360 deg. chiar m-au impresionat foarte mult.

insa, sa nu uitam ca juriul a studiat lucrarile mai indeaproape. nu putem sti ce chestii ascunse de prezentare au descoperit, de ce erori / lipsa de functionalitate s-au lovit.
facem doar speculatii, iar tu "ai luat`o pe aratura" si ai culminat cu injuratura aceea care NU isi gaseste locul pe forumul InfoEducatie. sper ca data viitoare sa fii mai retinut in a-ti varsa nervii si a ne indispune pe toti cu obscenitati. ma asteptam la ceva mai multa maturitate si demnitate.

Do not weep; do not wax indignant. Understand.
Baruch Spinoza (1632 - 1677)


asa cum bine stii, citatul de mai sus e scris si pe site-ul tau insa FARA nici o referire la autorul lui. bravooo

cand am zis chestia aia nu am generalizat… era un reply la postul lui jay-c

gasesc foarte nefericita preferinta ta pentru site-ul CSS fata de al meu… esti intr-o minoriate mai mult decat evidenta in aceasta problema si asta inseamna ceva…



site-ul meu isi indeplineste scopul ff bine… si asta nu am spus-o doar eu… mai am de lucru la unele detalii dar este cu mult peste oricare site flash de la infoeducatie… daca vrei am putea sa punem un poll pe wow-factor.com, design-kulture.ro, visualart.ro sau cine stie ce alta comunitatea de genul… eu sunt gata sa pun pariu ca voi castiga detasat…



despre citatele de pe site-ul meu… la prima varianta toate apareau in preloader si era trecut si autorul… la varianta astalalta le-am mutat, si din diverse motive am renuntat la randul in plus care ar fi fost necesar pentru asta… eu nu mi-am atribuit nici un merit asupra citatelor de acolo…



ceea ce e pe net nu e tot site-ul… continutul inca nu e pus…



despre Medgidia sunt total de acord… merita mentiune… celelalte nu mi le aduc aminte…

dar am comparat CSS cu mine pt ca sunt doua site-uri flash… si pb ca totusi, era normal sa fie si asa ceva (un site fllash) in open…

revenind la css… la mine, pe 1152 nu are scroll orizontal, ci vertical… dar si asta e o eroare clara la uns ite flash de prezentare… in partea de jos nu exist nimik interesant si totusi avem scroll… pe langa usability si functionalitate site-ul tinde spre 0 si la grafica… stilul graficii numa de seriozitate nu da impresia… afecteaza clar imaginea clublui care pare a fi unul de duzina… in fine, nu stiu de ce ne certam… prin afirmatia mea nu am generalizat nimik… poate am luat totul mult prea personal pt ca inca dinainte de concurs am fost oarecum atatcat (view this http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?t=349)



felicitari inca o data pentru premiile primite, le meriti din plin… mi-am primit si eu portia la alte concursuri si in alte cercuri… doar ca nu imi place sa mi se “spuna” ca nu prea am treaba cu web-ul de un juriu format din 2 oameni care stiu cate ceva (dar cel putin de hobeanu stiu ca nu lucreaza in domeniu) si 3 care sunt total pe langa…



spun ca stiu cate ceva si nu doar “stiu” pt ca am impresia ca se pricep la scripting & stuff dar cand e vorba de design…

Dupa terminarea prezentarilor am luat la mana majoritatea site-urilor si am inceput sa ma uit prin codul sursa. Ma interesa in special modul de organizare al codului, eficienta, securitatea, lucruri care nu pot fi prezentate foarte mult in decursul a 10-15 minute. Si surprizele nu au fost putine. Am gasit destule site-uri care aveau cod sursa copiat, inclusiv cu copyright-ul intact, despre care “autorii” nu au zis nimic. Asa se explica faptul ca anumite lucrari “bune” nu au intrat la Open sau la mentiuni. Au fost depunctate pentru aceste bucati de cod copiate.



Jay-C

am vazut lucrari in concurs mult mai bune decat cele doua mentionate mai sus si care meritau (dupa parerea mea, bineinteles) sa intre in OPEN. una dintre cele trei lucrari ale lui Taras Mircea & co din HD (cel putin CNI Traian Lucescu sau WebDeveloper) sau tipul din Medgidia cu cele doua site-uri - chiar daca nu avea interactivitatea foarte multa, erau niste lucrari foarte ingrijite si bine puse la punct ca si continut, iar chestiile alea cu 360 deg. chiar m-au impresionat foarte mult.



In legatura cu www.medgidia.com:
- pentru generarea galeriei de imagini se foloseste Tecaimage (http://www.tecazone.com/products/tecaimage/) - TECAImage is a multi-platform compatible powerful image gallery tool. It is capable of generating thumbnails of images inside a particular folder (and sub-folders) and shows them in an organized way.
- pentru upload-ul de fisiere se foloseste File Upload Manager al lui Adam Medici (http://webdev.mtnpeak.net/index.php?pg=php) - A simple, powerful tool to upload and manage files using your web browser.
- pentru cautare se foloseste Atrise Everyfind (www.atrise.com) - Website search engine software for web site, CD, DVD, MP3 and documentation.
- pentru generarea de imagini panoramice la 360 de grade se foloseste un script free (Flash) pentru www.medgidia.com si un applet Java free pentru pentru celalalt site.

Si pentru sondaje este folosit un script free dar exceptand acest script si pe cele 2 pentru imagini panoramice de celalate “a uitat” sa mentioneze la prezentare.

In ceea ce priveste CNI Traian Lalescu acesta avea meniul generat cu Switch Menu Script (www.dynamicdrive.com) + probleme de afisare in Mozilla si Opera.

De unde credeti ca avea dictionare.ro luat modulul de teme? Raspunsul: Mambo Open Source.

Si exemplele pot continua. Acestea sunt doar cateva. Puteti sa va convingeti si voi de spusele mele studiind sursele de pe CD (cei care aveti CD-ul). Eu a trebuit sa plec mai devreme si nu am apucat sa imi scriu un CD asa ca tot ce am scris aici este din amintiri si cateva notite pe care le-am facut la fiecare site in parte.

Eu si cu Bagdan nu am fost de acord cu includerea site-ului CSS la Open, dar cum in juriu mai erau inca 3 membri …

Jay-C


Tin minte ca Duminca seara spunea Liviu ceva de genu " Vom investiga si razboi.ro care se pare ca a fost facut dupa un joc… Kings Of Chaos". E buna asta. Daca am scris in descriere ca este un “joc gen kings of chaos” asta nu inseamna ca am facut 90% dupa el. Nu le poti compara. Eu unul nici nu am jucat acel joc, desi mi-am facut cont acolo acu un an pentru “research” dar nu am mai intrat pe el ( lene ). KOC este mult mai complex, mai bine facut, are alta tema decat ce am facut noi.

Ma intreb oare daca am fost depunctati. Cel mult sa nu fiim punctati prea mult pentru originalitate.





In seara aceea un concurent ne-a spus ca razboi.ro ar fi copiat dupa Kings Of Chaos asa ca am intrat pe site si am observat ca nu era nici pe departe copiat dupa respectivul joc. Daca am fi gasit ceva cu siguranta am fi anuntat pe respectivii concurenti. Am studiat si codul sursa si nu am descoperit nimic “suspect”. Si intradevar nu ati fost punctati foarte mult la originalitate si inovatie.

Dar pana la urma pe ce loc a fost razboi.ro , sau ce punctaje a obtinut ?



Cat despre incapatanarea celorlalti membri ai juriului … cred ca a fost dorinta de afirmare a statului dansilor de membri ai juriului.

Liviu, primul citat nu este al meu ci al lui wickedman :stuck_out_tongue:.

In rest iti multumesc pentru raspunsul acordat :smile:.

Netcrusher, cu ce lucrare ai participat si la ce sectiune? Daca tu crezi ca nu ai fost punctat corespunzator, expune-ti parerea aici si da-ne mai multe detalii.



Lucrarile care iau primul loc nu au neaparat punctaj maxim. Asta inseamna ca nu iau neaparat punctaj maxim la fiecare criteriu.



In ceea ce priveste Scan4Dots, se vede clar ca nu prea ai inteles bine cum stateau lucurile pe acolo. Nu se scana prin interfata web, pentru ca nici nu aveau cum fara drivere. Oricum, daca tu ai inteles altceva, ceva scartaie pe la tine.



Netcrusher


Nu vreau sa atac pe nimeni, pentru ca nu programele sunt de vina, ci jurizarea.



Spune-ne ce a fost de vina cu jurizarea, ce nu a fost corect. Din moment ce faci niste acuzatii, trebuie sa le si sustii cu ceva, nu?

Si parca anul acesta in comisie trebuiau sa fie programatori experimentati, nu copii care ciudat au luat de doua ori locul 1 si o data chiar 2. Si nu profesori, pentru ca majoritatea nu stiu ce-i aia o functzie de callback… asa ca, curatati bugurile Galaciucului pana la anul, si dati-mi si mie niste raspunsuri.




Ii spuneai cuiva pe forum sa nu te judece pentru ca nu stie ce nivel de pregatire ai tu. Ar fi bine sa-ti urmezi propriile sfaturi inainte sa le ceri altora sa faca asta. Mai spui ca am o lipsa de cunostinte si ca as fi zis eu ca sparg orice program de securitate cu CD bootabil. Daca tu ai fost cu al tau cap in nori la prezentare, atunci e problema ta. A fost cineva la prezentare care m-a apostrofat cand am adus vorba de CD bootabil (probabil sa fi fost chiar tu, nu stiu) care a zis ca asa se sparge orice soft de securitate. L-am corectat si atunci si te corectez si pe tine. Am spus: “Nu, nu orice soft de securitate”. Deloc intamplator, securitatea este un domeniu care ma intereseaza in mod activ. Ai stii asta daca ai fi vazut lucrarile care le-am dezvoltat impreuna cu fratele meu si care au fost premiate la InfoEducatie. Si da, am dezvoltat un soft de securitate (nu a fost prezentat la InfoEducatie) de care nu scapi cu nici un CD bootabil sau discheta.



Oricum, A.R.A.L.I am considerat ca nu merita mai mult decat o mentiune. Si daca vrei, o sa-ti dau si motivele pentru care am considerat asta.



Asa cum am spus si mai sus, ar fi bine sa-ti argumentezi acuzatiile.

Nu prea inteleg eu cum isi da lumea cu parerea despre un program la a carui prezentare nu a fost, sau, in cel mai rau caz, cand nu a inteles anumite detalii. Intrebarile trebuiau puse la momentul oportun, adica dupa prezentare.

Il asteptam pe Netcrusher sa isi argumenteze afirmatiile si speram sa nu mai posteze in virtutea inertiei.

Deci draga membru al juriului care sparge orice cu un cd bootabil… eu am bios si al meu se poate parola. De asemenea se poate alege ordinea de boot. Si atat timp cat booteaza de pe hdd, nu ai ce sa-i faci nici cu cd bootabil. Si asta mi s-a parul amuzant acolo. Ca multi au venit cu programe de restrictionare, care nu se aparau nici de alt-ctrl-del si lor nu le-ai spus chestia asta, dar mie da. Apoi, nu castigi daca ai cel mai mare punctaj, dar daca ai mai micut, da ? Aici iarasi nu inteleg, si din cauza asta am deschis topicul. Punctarea nu se face dupa punctajul final de la fiecare membru al juriului ? Daca nu, de rost au acele criterii care nu sunt punctate ? Astept raspunsuri in continuare !

cand nu ai ce spune cu adevarat, raspunzi incoerent la intrebari doar pentru a creea confuzie. tot cu acelasi scop se raspunde fara a citi intrebarile si se pun intrebari fara nici o gara cu discutia. asa, ca sa facem conversatie si sa parem ca suntem convingatori.



premiul la aceasta categorie merge la netcrusher. :exclamation: