Ce nota i-ati da Galaciucului?

Am facut un poll, ptr cei care au mai fost. Ce nota ati da acestei tabere, pe o scara de la 1 la 5?

Galaciuc, iubirea noastra eterna, un colt de paradis ascuns in Muntii Vrancei …


De ce dam note in sistem rusesc ?

tudor

De ce dam note in sistem rusesc ?




Ptr ca imi era lene sa pun 10 optiuni. :smile:


Si nu era frumos sa pun doar de la 5 la 10, ca apoi ieseau vorbe cum ca notele mici nu s-au pus ptr ca nu le-am pus eu. :smile:

Va rog sa nu votati TOALETELE :flushed:





emil

:smiley: super tabara anul trecut si sunt sigur ca asa o sa fie si acum!

Într-adevăr domnule Onea, să nu votăm toaletele. De ce? Poate pentru că nici nu există? Sau oricum nu ai cum să intri acolo. E un zid de … miros :smiley:


Salvarea mea anu’ trecut a fost orezul pe care ni-l serveau în mod constant… Sper să ne dea si anul acesta, dacă nu voi fi nevoit să vin cu olita după mine :laughing:

Toaletele de la cantina mie mi s-au parut ok si le-am folosit mereu numai pe alea.

Sa lasam toaletele, si sa ne gandim la un vot dat organizarii/conditiilor/atmosferei…


Si sa mai dam idei


:bulb:



emil

hm… eu cred ca mancarea cam lasa de dorit. Nu mi s-a parut cine stie ce in comparatie cu alte tabere in care am mai fost.


Vrem sa stiim ce activitati ni-se mai pregatesc… asa cum a fost concursul de arte plastice sau discoteca.


P.S.: Mai este deschis chioscul din tabara ? Anul trecut pe vremea lui ONI 2002 nu mai era :disappointed: si unii elevi care au fost mai lenesi au murit de foame daca nu i-au pus pe alti colegi sa le care de mancare din sat sau daca nu si-au adus de acasa :laughing:.

Nu as vrea sa fiu rau, dar… Mancarea aceea nu era destula… In plus, nici nu o puteai manca, cu anumite exceptii. S-a vazut faptul ca nimeni de la (ma scuzati) nenorocita aia de revista a taberei nu m-a ascultat cand mi-a luat interviu… M-am oferit sa vin, cu colegii din Iasi, la curatat cartofi. Am crezut ca “nu au personal” si nu pot curata cartofi suficienti… Si veneam la curatat cartofi, nu stateam pe ganduri… In plus. De ce ati aruncat bani pe carnea aia care nu prea ajungea la toata lumea? Cu alea cumparati mai multe legume… De exemplu cartofi ; ).



Apropo de taolete… Taoletele au fost ele cum au fost, dar dusurile alea, … Nu puteau avea si ele niste perdele impermeabile… ?!? Mie, sincer mi-e cam rusine sa intru acolo ashea, dezbracat, la un loc cu profesori, elevi de diferite varste… Si, in plus, mai fac dus si baieti de varste mai mici acolo… Ar treubui sa va ganditi bine… Cred eu.


Pe de alta parte, anul acesta ni s-a parut ca unul dintre profesori (nu zic cine pentru ca nu cred ca e nevoie, dar cu tot respectul) avea probleme… E cam ciudat ca de fiecare data cand colegul meu se ducea la dus sa se gaseasca si el pe acolo… Cu tot respectul, ma scuzati… Sunt foarte sincer… Si imi cer scuze daca am facut aluzii aiurea. Oricum sper ca el nu se uita pe forum.



Ashea… Si revista… Adica… Care revista?!? Se pare ca baietii de la Focsani nu s-au prea descurcat (adica, nu s-au descurcat deloc). Ca cica organizarea, ca cica n-au computere… Da` laptopul ala pe care l-au primit de la d-ul Onea? Ala nu se pune? Si atunci cand foloseau compiterul de la rockoteca? Hmm…


Bine ca la anul face echipa de la BOI2003 revista… Adica si eu. :laughing:

Hai sa fie 5. Vin totusi de trei ani si doar un an ca si concurent. Restu’ vin cu mancarea mea, transportul meu. Doar la cazare incerc sa ma descurc cum pot. Ba un cort (anul trecut), ba s-au oferit niste colegi mai mici cu o juma’ de pat.


Da’ as veni si in continuare. E misto atmosfera.


Pacat de interdictia pe alcool (pe care la aia minori o inteleg, ca totusi…), dar cand vezi profesorii cu berea in mana la balcon ti se cam face sete.



Oricum, la anu’ sper sa fac rost de cort ca ar merita facut un traseu pe acolo, dormit ceva pe munte si daca stau la cort n-o sa se mai ai profesorii de mine ca par putin afumat cand merg (chiar daca nu mi s-a intamplat niciodata, sunt prea patit ca sa ma mai imbat rau si sa nu ma culc dupa aia). E prea greu de mers pana in Tulnici si sa te si mai intorci cu destula bautura intr-un rucsac pentru a imbata 3-4 oameni. Asta pe langa mancarea si tigarile de rigoare(NU va apucati de fumat. FOARTE SERIOS. deja nu mai pot urca muntele ala cum faceam acum 2 ani cand abia ma apucasem).



Si nota 10 organizatorilor pentru efort, nota 1 ministerului pentru banii alocati pt. mancare. Macar sa dea ceva mai mult sa creasca cantitatea daca nu calitatea ca mor astia de foame pe acolo.



Nota 1 conducerii taberei pentru ca nu au reusit intr-un an sa repare o masa de tenis din lemn. Ca doar fiul directorului taberei a stricat-o in 2002. Inca o data nota 1 pt. ca au incuiat dusurile. Poate unii pot face dusuri si cu apa rece (mai ales ca am 2 luni de cand nu am vazut apa calda in Regie). Inca un nota 1 pt. ca nu atrag un investitor care sa deschida un chiosc in tabara. Nu trebuie sa vanda tigari si alcool, dar macar ceva care sa completeze masa. Poate chiar sa se puna la dispozitie o masina care sa faca curse la cerere pana in Tulnici. Sa zicem 100k/cursa si se imparte la cati merg. Ar iesi ceva bani. Cel putin cu mult peste costul combustibilului.

Eu iubesc Galaciucul… Am fost o singura data… in 2003 si as vrea sa mai vin, cu toate ca nu shtiu daca se poate pt. ca am terminat liceul. Oamenii sunt fantastici, vorbim totzi aceeashi limba. In alea 5 zile cat am stat acolo am simtzit ca am calcat pe o bucatzica din rai… asta poate si din alte motive (m-am indragostit mai mult decat imi puteam imagina ca ma pot indragosti de prietena mea - si ea concurenta). Pe mine nu m-a deranjat in nici un fel organizarea… as fi mancat si iarba daca ma mai lasau inca 2-3 zile… cat despre toalete and stuff like that… eram inconjuratzi de padure… wtf? iar dushurile… ma descurcam si cu apa rece. Singura problema este ca s-au format bisericutze(pe orashe) insa cred ca fiecare in bisericutza lui se simtzea foarte bine.


Cand am plecat de acolo simtzeam ca ma rup… a fost intradevar frumos…


Au fost putzinele clipe in care m-am odihnit in vara aia pt. ca daca inchideam ochii vedeam cum se mishca bitzii din programul pe care il codasem in ultimele 50 de ore pt. a putea preda proiecul la timp. A fost ceva ce nu o sa uit niciodata… A FOST MAGIC si as repeta oricand experientza asta…



Sa vorbesc si despre juriu… nu pot spune ca m-a deranjat foarte tare… pt. ca nu prea mi-a pasat de juriu… Oricum trebuie sa spun ca la soft utilitar ceva n-a mers bine… au existat cateva programele pe cat de simple(dar utile) pe atat de complexe ca arhitectura si au ajuns pe ultimele locuri. Spre exemplu a fost un tip(nu o sa spun ce a prezentat pt. ca nu vreau sa arat cu degetul) care realizase un program cu adevarat complex, implementase in programul lui ceva la care… lucreaza cate o echipa de 10-20 de oameni… ce-i drept a lucrat mai mult - a zis ca lucreaza la program de un an si ceva(nu mai retzin exact), iar dupa cum a expus arhitectura… damn… era filosofie microsoft in programul ala… insa juriul nu a shtiut sa vada lucrurile astea. Oricum a shtiut sa raspunda la toate intrebarile iar dupa ce a terminat de prezentat, eu impreuna cu o gramada de altzi tipi pe acolo am tabarat pe el sa ni-l dea si noua… shtitzi ce a raspuns ? “Vi l-as da cu cea mai mare placere… insa programul se vinde si se vinde bine” - nu shtiu catzi din cei care au prezentat shi-au mai vandut programele… insa asta era o dovada clara a utilitatzii…


Un alt lucru pe care l-am observat a fost ca se luau in calcul intrebarile(daca le pot spune asa) celorlatzi. Care erau de foarte multe ori nefondate… pai il aud pe unu ca intreaba “Ai implementat tu functzile pt. TCP/IP?” - asta apropos de originalitate… sa fim serioshi… daca asa se pune problema nici un program din cele prezentate nu a fost original intrucat trebuie sa nu depinda nici macar de sistem de operare… pt. ca si cel mai de baza OS ofera nishte functzii… care evident ar fura din originalitate… nimic rau pana aici… dar a fost sustzinut…


Alta faza care m-a frapat a fost cand s-a pus problema moralitatzii… ei bine… un soft utilitar nu este neaparat moral este doar utilitar… iar problema moralitatzii s-a pus doar la anumite programe… troineii au fost punctazi drept programe pt. internet caffe… come on…



Eh… oricum… asta a fost un mic comentariu… asupra juriului dar la celelalte sectziuni s-au descurcat bine… punctajul a fost destul de corect… ah… cu o mica obiectzie… a aparut un site acolo… damn… cel mai prost dintre cele pe care le shtiu eu de genul ala… a fost si premiat… securitatea site-ului e jalnica… nu s-a uitat nimeni la lucrul asta… eu m-am uitat prin baza de date :stuck_out_tongue: (just looking)… pt. ca a fost candva online si am reushit sa patrund mai ushor decat mi-as fi putut imagina vreoadata.



In rest toate bune si frumoase pt. ca am considerat ca totzi meritam sa fim acolo… spuma tzarii :stuck_out_tongue:



Toate cele bune… si cine shtie… cumva poate mai ajung pe acolo in vizita… imi place la nebunie atmosfera…

dakalro



Pacat de interdictia pe alcool (pe care la aia minori o inteleg, ca totusi...), dar cand vezi profesorii cu berea in mana la balcon ti se cam face sete.



CE???? :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful:
este interdictie de alcool in tabara??? si care sunt masurile care sa iau in caz ca se incalca aceasta interdicite???
Floppy

CE???? :fearful: :fearful: :fearful: :fearful: :fearful:
este interdictie de alcool in tabara??? si care sunt masurile care sa iau in caz ca se incalca aceasta interdicite???


Nu ti se pare normal sa fie? Vorbim de elevi de liceu ( majoritatea sub 18 ani).
Cred ca te da afara din tabara daca te prinde. Adica... te trimite acasa.

floppy ti si tu regim cateva zile…dupa care mergi acasa si te bagi in perfuzii cu vodka :smile:

10 :smile:

10


din 100 sau 200 ?

mha, buna intrebare :stuck_out_tongue: din cat vrei tu … nu conteaza, io ash zice din 1000 :laughing: :laughing: :laughing:

Pe o scara de la 1 la 1000000 i-as da nota 1. Nu merita nici un scuipat. Camere cu sobolani, mancare infecta si putina, calculatoare la care puteam umbla doar la mila unor profi (ca noi aveam interdictie), 3 km pana la civilizatie si mult, mult, mult jeg la bude…

Intrebare:

Cata lume a murit in tabara? DE PLICTISEALA

Raspuns: …

Spuneti c-a fost naspa.Eu sincer m-am distrat de minune sa zic 2 zile din 7 cu tot cu nopti.

Ce interdictie la calculatoare?Aia nu era interdictie,era prea multa grija si teama de a nu se strica ceva.FAZA ASTA M-A ENERVAT RAU DE TOT. Ai 20 de calculatoare care stau dejeaba.Macar noaptea sa ne fi lasat sa ne jucam.Un campionat ceva…