Ce nota i-ati da Galaciucului?

pai acu sa fim realisti , juriul e muuult mai slab pregatit ca multi dintre cei care participa , asa ca eu va intreb pe voi , cum se poate juriza daca juriul intelege softul pregatit din perspectiva unui user ?

Cum spune si @Iulian si eu am aceeasi parere, numai la categoria Educational. Din cate cunosc, sunt multi profesori, care inafara de Borland Pascal 3.1, FreePascal 7.0, si Adobe Flash nu cunosc absolut nici o tehnologie, inalta gen: Microsoft Visual C++, C#, Visual Basic, Borland C++ Builder, Delphi, Kylix, LISP, Pyton, Prolog, si sunt alte zeci.

Daca i-am intreba pe majoritatea[nu toti] de la soft educational daca au scris vreo aplicatie, in acele medii, inafara de Adobe Flash, vor raspunde cu NU. Ei cand vad o “prezentare” in flash, animata, cu balonase,bulinute, catelusi, zic ca aia trebuie sa ia premiu, deoarece au niste efecte facute in 2 pasi si 3 miscari. Iar raportul de 20-30%(si nu clase, obiecte, metode, coduri simple(chiar banale)) . Pecand aplicatiile care nu sunt create in domeniul lor[Flash] si au 95% codatul, si sunt dezavantajate.

Parerea mea, este sa fie in juriu cat mai mult studenti, cum este la utilitar, sau sa trimita o fisa cu proiecte realizate, limbaje de programare invatate.

Prima chestie care vreau sa ti-o spun nu e legata directa de topic ci de faptul ca ai inviat un thread mort de 4 ani, reinviat de cineva ce nu avea ce face acum 2 ani si mai nou de tine.

A2-a chestie pe care tin neaparat sa ti-o spune e ca gresesti, atat prin faptul ca te legi de niste domni profesori care au terminat cel putin o facultate daca nu chiar si un master. Toti acesti oameni chiar daca nu stiu o tehnologie din “pomelnicul” enumarat de tine au experienta, stiu sa vada o lucrare buna la care s-a muncita cu adevarat.
Cineva se ocupa cu selectia acestori profesori in juriu ca tu sa poti dormi linistit in timpul concursul ca nu te fura nimeni.

Nu ti se pare cam deplasat sa ceri o lista aplicatii realizate si limbaje invatate? Mie da asa ca revin la ce am zis au o diploma de licenta pe care eu zic ca tu nu o ai si asta e deja suficient pentru a juriza lucrarea ta.

De pe alta parte, zicand ca esti de acord cu iulian, incriminezi deja toate comisiile, ceea ce si tu stii ca nu e adevarat. Din cate tin eu minte anu trecut si la educational au fost 2 studenti.

Mai gandestete cand vorbesti despre juriul de la infoeducatie, ai toate sansele sa faci mari greseli.

Bogdan

PS: Nu e Pyton e PytHon

dj_crazy64

Cum spune si @Iulian si eu am aceeasi parere, numai la categoria Educational.



hai sa-ti spun de ce si cat de tare gresesti.
lucrarea care a castigat anul trecut a fost facuta intr-un hibrid ciudat de fox pro si java, unde, crede-ma, n-ai cum sa faci altceva decat prin 100% cod.
http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=39&t=2102

acum doi ani, la fel, lucrarea care a castigat a fost facuta tot in fox
http://www.infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=28&t=1632&p=8294&hilit=periodic#p8294

deci nu flash-ul castiga, ci originalitatea.

Sa fim seriosi… e cea mai tare tabara ever :smile:
Daca zici ca juriul nu e pregatit… te intreb: ai fost la alte concursuri? Eu da si fata de galaciuc ma durea mintea de ce prosti erau aia. Majoritatea din alte jurii (e corect asa?) sunt chiar useri nu programatori. Aici galaciuc-ul straluceste :smile:
P.s.: Ala e un 6 cu semnul exclamarii sau un 6 factorial? :smile:) (pe o scara de la 1 la 5 tabara merita un 6! cum am spus eu)

Ala e un 6 cu semnul exclamarii sau un 6 factorial? ) (pe o scara de la 1 la 5 tabara merita un 6!

:laughing: Frumos spus!