Frumoasa tentativa a openului dar foarte prost organizat

tu n-ai inteles ideea open-ului…concurentii trebuie sa se poata adapta la orice mediu…unde este programatorul din tine…numai flash cunosti? :smile:

BBBluEEE eu in locul tau as incerca sa invat, pana la urma nu poti da vina pe Open ci pe lipsa de conostinte. Open-ul a fost conceput in asa fel incat comisia sa poata vedea nivelul la care intradevar se lucreaza, cred.

Mai, voi chiar nu intelegeti ideea sau va prefaceti. Cititi mai bine tot ce am spus eu si dupa aceea mai vorbim. Ideea era ca nu trebuia sa se lase tot judetul sa lucreze pentru cel care s-a calificat in open. V-am spus ca la edcational in afara de unul care s-a descurcat singur (de la proiectul nefumatori pt care am toata stima si respectul si il felicit), ceilalti nu au facut NIMIC la program si i-au lasat pe CEILALTI din judet sa lucreze tot pentru ei (dar la ei a fost “legal” pt ca erau din acelasi judet, dar la mine nu, pt ca m-a ajutat cineva din alt judet) [ chiar mi se pare stupid, petru ca nu este nici o diferenta intre cele doua cazuri]

Daca se lasa numai echipa care s-a calificat sa lucreze atunci ar fi fost excelent! Toti aveau aceleasi sanse!

BBBluEEE eu in locul tau as incerca sa invat, pana la urma nu poti da vina pe Open ci pe lipsa de conostinte. Open-ul a fost conceput in asa fel incat comisia sa poata vedea nivelul la care intradevar se lucreaza, cred.


Da asa este, dar daca se gandeste asa, tocmai ca nu este diferenta la open intre mine si ceilalti doi concurenti care au luat premiu in afara de cel de la proiectul “nefumatori” [pt ca nici la ei nu reflecta nivelul de cunostinta, deoarece li s-a facut in totalitate proiectul de catre ceilalti din judet]

Si oricum chiar daca nu vor sa recunoasca ca au gresit, anul viitor o sa se schimbe regulile cu siguranta (deoarece cred ca si ei sunt constienti) si atunci o sa se vada cu adevarat daca am dreptate sau nu! :smiling_imp::

ideea cu judetul este foarte buna…daca tu intamplator ai fost dezavantajat…treaba ta…!

S-a intamplat si anul trecut la open la pagini web ca tipul ce a luat locul 1 sa-i intrebe pe organizatori daca poate sa ia pe cineva din afara judetului caci el are doar un coleg participant la infoeducatie din acelasi judet.

Ei bine…a frost refuzat!

Baiatu s-a pus si a lucrat singur…!

Daca nu-ti place sa lucrezi singur…fa-ti echipa!

Altfel…lucreaza singur!

Intradevar , urat din partea celui calificat la open sa-si tina mainile in buzunar in timp ce colegii sai ii fac proiectul…insa urat sa si incalci regulile!

Twins are dreptate.Nu se poate sa nu stii dupa 2-3 ani de liceu si ceva experienta in programare algoritmul lui Lee.Era 50% dintr-un “agent” castigator.Restu de 49% era sa se miste in grup si 1% norocul de la macelu ce urma…

Ai vazut ultimele meciuri demonstrative cand se lasa cu o batalie eroica pana la ultimul foc?

Tema a fost ok din moment ce era singurul “sport” la care cam toti din tabara puteau spune ceva si a testat mai ales inventivitatea si capacitatea de a se adapta la ceva nou.Socket-urile se puteau asimila usor si mai ales ca membrii comisiei te ajutau cand ii intrebai despre ele.

Nu inteleg de ce o dai in limbaje.Noi am lucrat in VB.NET si a iesit ceva destul de bun.



Show-ul de la concurs a facut toti banii.Sper ca la anu sa dea ceva similar in care sa bage programele in ring…



Inca nu inteleg cum un bot de-al nostru a batut 3 adversari care trageau simultan :fearful:

Mai baieti, eu nu ma mai cert cu voi (deoarece sunt foarte sigur ca am dreptate)!

Normal ca nimeni nu imi va da mie acum dreptate, deoarece nu ar avea nici un interes (cei care au fost in open au luat premii chiar daca au fost ajutati de cei din judet, organizatorii nu au nici un interes sa recunoasca ca au gresit, iar ceilalti care nu au participat nu au idee ce s-a intamplat). Deci nu are rost sa ma mai chinui :laughing:

Vom vedea anul viitor daca am avut dreptate sau nu.

Numai bine si cat mai multe succese!

Pe de o parte are si juriul dreptate pe de alta parte are si Dan dreptate.

In sfarsit! Cineva care a inteles ce am spus! Thanks!

Era si timpul. Deci asta vroiam sa spun si eu. Openul a avut o idee foarte misto si a iesit misto la utilitar, dar mai trebuiesc schimbate regulile deoarece anul acesta nu au fost deloc corecte si au avantajat cateva echipe PE NEDREPT!

Ce sa spun, si pe noi ne-a acuzat lumea, ca la realizatori am trecut pe prof. indrumator. Si pana la urma, uite ca am reusit sa demonstram ca suntem buni la nivel de judet (Valcea). Mi s-a raspuns foarte clar ca trebuie sa respectam niste reguli, si asta am facut. Am fost acuzati ca nu stim scriptul din proiect si alte minuni, si uite ca am demnstrat contrariul. Astea sunt regulile, si ca la orice concurs trebuie sa existe nemultumiti.



Din asta ar trebui sa invete ogranizatorii, si nu sa ne certam noi pe forum pentru asta.



Pe langa lupta individuala, la open a fost o lupta intre judete. Si asta e o idee buna, chiar foarte buna.



Si in alta ordine de idei, flashul are in spate ceva c, daca ai lucrat in flash, stii ca semantica este asemanatore, nu stiu daca am folosit cuvantul potrivit. Procedurile intr-adevar mai defera, sau chiar foarte mult. Dar eu facand Pascal la scoala si invatand Flash, tot la scoala la orele optionale si acasa in particular, am descoperit c-ul. Gandeam in pascal si transformam in c.



Acum mai multe nu pot spune, pentru ca eu am ramas acasa. Fac parte din echipa Teoria Grafurilor. Cu facultatea, stiti voi.

Dar ce va spun ca nu merita sa va certati. Toata viata invatam, si concursurile astea trebuie sa ne ambitioneze si mai mult.



Multe succese si impliniri.

Eu nu ma cert cu nimeni aici. Eu doar am sesizat multe nereguli! Si oricum stiu ca Teoria Grafurilor lua premiul 1 oricum chiar daca nu facea la open nimic. Asa ca, bravo si felicitari!

Adica stiu si sunt foarte constient de valoarea mea! Daca nu as fi fost neindreptatit nu as mai fi zis nimic.

Nici nu am spus ca meritam locul 1 dar nici 4!

Faza cu munca pe judet nu mi se pare corecta! Pai sa se dea diploma pentru toti din judet nu numai pentru cel cu proiectul calificat in Open (iar openul nu ar trebui sa mai conteze la nota finala) daca este sa o luam asa!

Faptul ca eu, X, am intrat la open la soft pentru ca am luat cu softul meu Y puncte, dar la open i-am pus pe ceilalti de la mine din judet sa lucreze iar eu doar i-am incurajat, mi-se pare foarte nedrept si pe de ne meritat.

O fi adevarat, nu o fi adevarat, eu nu am dee unde sa stiu cum a fost acolo exact, si pana la proba contrarie nu pot decat sa va dau dreptate.



Din asta au de invatat organizatorii. Oricum si eu cand am auzit sarcina am ramas putin surprins.



Normal ar fi fosr din punctul meu de vedere sa se dea sarcini separate in functie de programul folosit. Daca ai lucrat in Flash sa ti se dea Flash, daca ai lucrat Director sa ti se dea director, VB 6.



Asta pentru ca s-au facut niste discriminari intre software, si soft educational.



Si stim cu totii, ca la soft educational, Flash-ul raspunde cel mai bine si cel mai prompt. Pentru altele exista vb, etc.

Exact! Dar organizatorii nu vor sa recunoasca ca au gresit! Oricum juriul de anul acesta nu prea avea legatura cu softul educational, deoarece era tot cel de la utilitar (juriul specializat in educational care a fost anul trecut a fost anul acesta la CIA si nu am mai venit aici[nu stiu de ce] ). Prima etapa, cea a prezentarii a fost chiar buna iar juriul s-a descurcat foarte bine si au fost obiectivi (am luat exact cat stiam ca merit pe proiect adica locul 2,dupa teoria grafurilor) dar la open au bagat in aceeasi oala educationalul cu utilitarul spunand ca ambele se numesc “soft”, si au pus niste reguli cam incorecte.

Era normal, la educational sa se dea o tema, si sa se realizeze un soft educational cum a fost si la Web.

Dupa cum s-a mai spus, ideea de a permite intregului judet sa participe la open permite echilibrarea echipelor. Ar fi inegal ca o echipa de 4 persoane sa concureze cu un singur om.

S-a spus aici ca nu este corect sa se dea diploma doar pentru lucrarea care a intrat in open ci pentru echipa intregului judet. Asta depinde de la caz la caz. Cand eram si eu participant la InfoEducatie (si se dadea premiu la toata echipa judetului) am avut colegi care datorita mie au luat un premiu la InfoEducatie fara sa faca nimic, ci doar pentru ca faceau parte din echipa judetului meu.

Asa cum restul participantilor la sectiunea software educational au reusit sa se descurce fara a incalca regulile si au reusit sa invete lucrul cu socketi, tot asa cred ca ai fi reusit si tu daca dadeai dovada de un minim interes. Chiar si daca foloseai cunostintele dobadite in liceu (de Pascal si C) + informatiile de socketi oferite de noi si tot reuseai sa creezi un bot elementar. Noi am fost pe toata desfasurarea concursului cooperanti si am incercat sa va ajutam cat de mult posibil. Poate ca ar fi fost mult mai bine daca in loc a incalca regulile ai fi incercat sa faci tu ceva si sa ne intrebi acolo unde ai fi intampinat probleme.

Cand eram si eu participant la InfoEducatie (si se dadea premiu la toata echipa judetului) am avut colegi care datorita mie au luat un premiu la InfoEducatie fara sa faca nimic, ci doar pentru ca faceau parte din echipa judetului meu.

PAi daca nici asa nu e bine, cel mai corect este sa lucreze numai echipa care s-a calificat in open, clar.
Si faza cu echilibratul... Lasa ca si la web un coleg de camera care a intrat in open cu epcars, a renuntat pt ca era singurul din judet (si a fost descurajat cand a vazut ca lucreaza in open 4 insi)
ORicum sa stiti ca la soft educational trebuia sa fie ceva ca la web si nu ca la utilitar. Nu trebuiesc bagate in aceiasi oala. Sunt multe chestii diferite si sunt foarte multi de acord cu mine.
ORicum recunosc ca si eu am gresit dar din cauza regulilor voastre. Se vede de la o posta ca au fost gresite. Pacat ca nu m-ati luat in seama pe loc acolo cand v-am spus (diupa care sunt acuzat ca " dau cu pietre dupa" chiar daca acolo am vorbit cu 3 din juriu problemele acestea)

Ia zi compari unul care a facut un utilitar in vb .Net si stie mult mai multa programare hai sa pun si " " cu unul de la pagini web care lucreaza doar html??



Hai ca unul de la educational mai are habar de un Pascal, de un c.



Ii pui pe toti in acceasi oala?

Alexandru

Ia zi compari unul care a facut un utilitar in vb .Net si stie mult mai multa programare hai sa pun si " " cu unul de la pagini web care lucreaza doar html??



:laughing: ma faci sa rad :smile:

Asa pot si eu sa spun: compari unul de la pagini web care lucreaza in asp .net (== vb .Net) cu unul de la soft utilitar care doar pune form-uri si event-uri ?

daca esti programator deadevaratelea nu renuntai si te descurcai sa faci un bot elementar, crede-ma! Daca un tip de la mine din judet (care l-am luat sa ma ajute in open) lucra in Java si a reusit sa invete intr-o seara VB puteai si tu sa incerci sa inveti C++ Builder, VB sau Delphi … puteai incerca. Puteai intreba si ceilalti participanti la open in cazul in care nu reusheai deloc sa lucrii cu socketzii … eu cel putin am dat dovada de fairplay si le-am oferit si celorlalti idei. Concluzia e ca daca erai programator adevarat te descurcai.

Blue nu treuia sa incalci regulile indiferent de corectitudinea lor. Ele au fost facute si impuse de oameni superiori (dpdv al cunostintelor) tie deocamdata. Cand o sa ajungi tu la nivelul lor si la rezultatele lor, atunci faci tu ce concursuri si ce reguli vrei. Pana atunci… If u can`t beat them, join them!

In conditiile in care inaite de concurs s-a spus ca echipele sa trimita la Galaciuc doar un membru era normal sa se bage tot judetul.Oricum daca nu se facea asa era f probabil sa nu fie 8 boti in concurs…

Ele au fost facute si impuse de oameni superiori (dpdv al cunostintelor)


Am intrebat un membru al comisiei la un moment dat cum stiu ei sa aprecieze cat % un soft atinge scopul propus.Mi-a zis ca se presupune ca sunt mai destepti ca noi.Probabil ca asa si e.