Frumoasa tentativa a openului dar foarte prost organizat

Bloodie degeaba ma acuzi pe mine ca am incalcat regulile.Intre mine si tine nu este nici o diferenta. SI chiar daca regulile au fost facute de persoane care au mult mai multe cunostinte decat mine asta tot nu inseamna ca ele sunt corecte.

Si pana la urma tu ai stat cu mainile in buzunar in timp ce Ciprian, Andrei si Marius ti-au facut proiectul in totalitate.

Una este sa fi foarte bun programator si alta e s a fi in juriu si sa ai experienta in asa ceva.

Eu vad ca voi tot nu intelegeti ce vreau eu sa spun. Mai cititi si voi ce am scris mai sus si dupa aceea mai scrieti.

Daca nu se putea. ma chinuiam singura… si daca iesea ceva bine, daca nu… iar foarte bine. da nu-mi permiteam sa incalc regulile.

Vezi ce penibila este situatia? Si asta din cauza regulilor! S-a dat posibilitatea sa se spuna ce ai spus tu, adica "daca nu erau regulile astea poate faceam si eu ceva la program, dar asa i-am lasat pe ceilalti sa lucreze pentru mine totul [ de ce sa nu profit de ei] "

Puteam eu sa-i oblig? daca nu vroiau… asta era… ghinion… Nu incepeam sa plang pe forum…

Este usor sa dai vina pe reguli. Plus ca nu ma plang pe forum. Am spus asta si in tabara la 3 persoane din juriu. Citeste mai sus.

Un concurs nu trebuie sa fie de ghinion sau de noroc (asta este problema), asta daca se vrea a fi un concurs serios. Degeaba te aperi atat iar eu degeaba ma zbat (dar nu suport nedreptatea). EU te inteleg! Iti aperi pozitia. Nu esti tu de vina ca ai facut ce ai facut. Tema la educational a fost prost aleasa si regulile prost facute.

Oricum eu il respect pe Alexandru care, desi a luat locul 1 (cu teoria grafurilor) si a castigat locul 1 si la open, a fost destul de matur sa recunoasca faptul ca a openul la educational a fost prost organizat si incorect fata de unii.

inainte de concurs va plageati (pe bune) ca vreti neaparat open si la educational…nu doar la utilitar si pagini web…ca nu ar fi corect…ei bine…ati primit open…ce mai comentati!?

Intradevar…este mai complicat de realizat un open pentru soft educational.

Desi sectiunea se numeste soft participa si unii indivizi cu proiecte care ar putea intra usor in categoria paginilor web…altii isi fac proiectele in flash…si asa mai departe…iar la open apar discrepante…nu este normal!?

La site-uri din fericire au cam nimerit la open cei care aveau notiuni de programare…au fost alesi pentru participarea la oepn cei de pe primele pozitii cu proiecte impresionante…ei bine…acestia s-au descurcat…

Normal ca vroiam open la soft. Dar vroiam unul corect.

Eu nu inteleg ce este cu metalitatea

inainte de concurs va plageati (pe bune) ca vreti neaparat open si la educational…nu doar la utilitar si pagini web…ca nu ar fi corect…ei bine…ati primit open…ce mai comentati!?
. Conteaza si cum se da si ce ti se da. Nu numai ca ti se da :laughing: :laughing:

Si la soft educational nu prea a mers tema asta. Este o diferenta intre educational si utilitar chiar daca ambele se numesc “soft”, iar regulile dupa cum am spus de 1000 de ori nu au fost prea corecte deoarece a avantajat foarte mult pe unii (care au avut posibilitatea din cauza regulilor sa stea cu mainille in san si sa se uite cum ceilalti din judet realizeaza totul la open). La open la educational ar fi trebuit sa se dea o tema (si material) si sa se realizeze un soft educational, dar dupa cum a spus si cineva din juriu tema este greu de gasit, asa ca mai bine dam aceasi tema si la utilitar si la educational (poate asa a fost mai usor pt juriu).

Eu nici nu ma asteptam sa nu existe nemultumiti. Asta se intampla doar la cupa Siveco, unde ii spala pe participanti pe creier si parca numai lapte si miere curge 24 din 24. :smile:



Toata lumea si-a spus punctul de vedere (si organizatorii si participantii) si nu cred ca mai are rost sa repetem aceleasi si aceleasi mesaje.

Are dreptate Vivi… mesajele lui Blue sunt aproape identice… (si multe…)

Off Bloodie, in locul tau nu as mai comenta atat. Nu esti intr-o pozitie asa de buna nici tu. Am spus mai sus de ce (nu vezi ca numai tu ma combati intr-un fel ilogic si ca iti aperi pozitia?). Nu stiu cum de mai ai curajul…

Eu unul nu mai spun nimic. M-am saturat. Grav este ca nu se vede greseala, si ca nu se recunoaste asta. Nu-i nimic. Asa va decadea concursul. Daca anul viitor nu se vor schimba regulile atunci…

Iar Vivi, nu uita ca cei care au luat locul 1 la Siveco au luat locul 1 si la Infoeducatie anul acesta, iar echipa lor a fost de acord cu mine ( ca openul la soft educational a fost inadecvat si a avut reguli incorecte, la care au adaugat ca la Cupa Siveco a fost mai multa corectitudine si au fost mai bine organizati anul acesta)…

Plus ca majoritatea profesorilor mei cand au auzit regulile de aici au spus ca sunt de acord cu mine si ca nu stiu cum de nu se observa si nu se recunoaste aceasta nedreptate.

Succes la urmatoarele editii si numai bine!

Cred ca ne-a saturat cu totii… aah… si din moment e m-ai atacat direct (dar totusi subtil)… era normal sa-ti raspund… nu?



Bafta in continuare si tie…

Dan, ceea ce tu insisti sa nu intelegi este ca partea de OPEN a testat cunostintele voastre de softisti.

Partea de soft educational din InfoEducatie pune accentul mai mult pe soft decat pe continut educational (asa cum face Cupa Siveco).



De aceea eu cred in continuare ca tema propusa a fost potrivita. Totul se reduce la scopul concursului si la ce am vrut noi sa testam la voi. Tu crezi ca ar fi trebuit sa testam altceva. Noi avem alta viziune. E simplu. Dar tu, ca in toate discutiile de pe forumuri pe care le-am avut pana acum, vei continua sa postezi aceleasi si aceleasi idei incapatanate.

Nu stiu cat de spalat e creierul meu de cei de la Siveco. Intr-adevar ei pun accent pe continul, dar sa stii ca nu au lasat deoparte nici scripturile. Au fost discutii chiar interesante pe aceasta tema.



Si chiar nu stiu de ce faci afirmatii dinastea, si cu ce scop. Uite ca astia cu creierul spalat de Siveco, au luat si la Info-Educatia loc 1.

nu stiu de ce a aparut guest. Eu am scris mesajul.

Anonymous

Si chiar nu stiu de ce faci afirmatii dinastea, si cu ce scop. Uite ca astia cu creierul spalat de Siveco, au luat si la Info-Educatia loc 1.


Nu te atacam pe tine. Era doar o ironie la adresa laudelor (cred eu) exagerate la adresa concursului Cupa Siveco. Nu atacam in nici un fel participantii.

Banuiesc ca ai citit forumul Cupei Siveco si eu unul as zice ca nici daca se desfasura in Hawaii nu era mai laudat de atata. Dar deviem de la subiect, asa ca ma opresc aici.

Vivi sa sti ca nici eu, in proiectul meu nu am pus accent pe continut.

Eu nu ma iau de tema in mod special (pt ca mi-a placut si mie). Ma luam de faptul ca s-a dat posibilitatea prin regulile impuse de voi de a lasa pe unii care s-au calificat in open DOAR sa stea si sa se uite la ceilalti din judetul lor cum le fac programul de la open, pentru care au luat premiu (asta mi se pare mie buba).Si aici au fost foarte multi de acord cu mine!!!

Da am citit forumul. Doar trebuie sa fiu informat de noutati. Eu vorbesc in numele unuia care a fost acolo si stiu atmosfera creata.

Ce stiu de Galaciuc, este din ce mi-a povestiti coechipierul meu. Sunt doua concursuri diferite, cu viziuni diferite, cu oameni diferiti.

Nu stiu daca e bine ce spui, fiind in nestiinta de cauza, sau poate ca e bine daca stii lucruri sigure si ai fost printre ei.

Eu am fost si stiu, iar ce spui tu este gresit.



Cu scuzele de rigoare daca am fost rautacos, desi nu a fost cu intentie

BBBluEEE

Ma luam de faptul ca s-a dat posibilitatea prin regulile impuse de voi de a lasa pe unii care s-au calificat in open DOAR sa stea si sa se uite la ceilalti din judetul lor cum le fac programul de la open, pentru care au luat premiu (asta mi se pare mie buba).



Te mai luai de acest fapt, daca erau oameni din judetul tau care sa te ajute si sa-ti faca treaba?

Normal ca nu era corect si eram constient de acest lucru. BIneinteles ca pozitia mea de atunci m-a facut totusi sa imi dau seama mai bine ca nu este corect.