Impresii editia 2006

Acum 10 min am ajuns acasa si am aruncat un ochi pe aici sa vad ce mai e nou, si se pare ca nimeni nu a creat acest thread, asa ca incep eu.



Well, a fo super ok, din punctul meu de vedere. Organizarea mi s-a parut destul de buna(se putea si mai bine, mai ales in prima zi, la fazele cu cazarea+mancarea), iar oamenii peste care am dat aici au fo super ok(tnx bucharest 4 electric guitar). Cel mai mult de prin zona mi-a placut plimbarea pe cheile tishitzei(am fo pana la tunel:-s, cu o glenza scrantita) si o alunecare de teren live, la intrarea in tunelul dintre Lepsa spre Tulnici.



Le zic felicitari celor care au luat mentiuni+premii(eu am luat 14 la web). Multe hug-uri la restul care nu au luat nimic(mai e o editie la anu!!).



PS. Ma duc acu sa iau o placa de retea wireless, ca cica sunt vreo 2 retele curate prin zona:D

Organizarea pana la urma a fost ok. Anu asta cel mai mult mi-au placut seminariile (go go Tudy), nu ca anu trecut. In rest toate la fel, prezentari una mai buna ca alta, una mai funny ca alta (remember Nemetona?? :smiley:), distractia numa buna, focurile de tabara la fel. Ce m-a dezamagit cel mai mult anu asta in schimb a fost tema de open de la utilitar, se putea mult mai bine…



Numar zilele pana la tabara de la anu. In rest numa bine, salutari din Brasov!

Clar si fara discutii, a fost geniala editia asta… Mi-a placut… Organizarea a fost ok (da, da, se poate mai bine, dar nu e asta problema). Competitia a fost destul de ridicata (totusi parca anul trecut au fost lucrari ceva mai bune) si premiile (premiul :laughing: ) au fost substantiale.



Oameni interesanti, de treaba, de la care am auzit lucruri noi, de la care am invatat si cu care poate ma voi intalni la anu, cand o sa vin din nou la concurs… nu stiu cu ce proiect inca, dar dar dar … sper sa fie o surpriza cat mai mare :sunglasses:



Ma declar in proportie de 99% satisfacut.



Va urez multa bafta si sa ne vedem sanatosi!

StTwister

cel mai mult mi-au placut seminariile (go go Tudy)



Subscriu. De asemenea mi-as dori sa se pastreze tot juriul de la web si pt anul viitor.. ar fi o idee sa votam si noi pt asta :laughing:

Multam de aprecieri. :smile:



Daca mai primim invitatie si la anu’ pt jurizare, eu unul voi face tot posibilul sa vin (si sa aduc si niste teme noi de seminarii).

Intr-adevar juriul web a fost la inaltime. Insa nu prea pot spune la fel despre juriul de la utilitar, care in afara de dl. Onea era cam tacut… MUUULT prea tacut

Buna!

Domnul Onea nu a facut parte din comisia de la soft utilitar, probabil ca vorbiti de domnul Popa Daniel. In general am lasat concurentul sa-si prezinte proiectul, prezentarea acestuia fiind de multe ori suficienta avand in vedere ca fiecaruia i s-a alocat muuult mai mult timp decat cel anuntat ( 7 minute + intrebari ).

As mai avea o observatie de facut: multe dintre intrebarile din public au fost total irelevante si faptul cel mai deranjat a fost ca erau puse in timpul prezentarii nu DUPA prezentare cum era normal si cum s-a anuntat.



/later edit:

Diferenta dintre jurizarea de la utilitare si cea de la web a facut-o si calitatea proiectelor care au participat.

Pentru primul meu an la galaciuc a fost super … la web comisia a fost excelenta as vrea ca la toate concursurile de web sa fie asa :smiley: !!! Dar noah oricum super fain infoeucatie 2006 ne vedem la anu ! Iar la fel Tudy rulz :smiley: … pacat ca numai puteam de somn la ultimu seminar ca avusem open si eram rupt si n-am putut sta si acuma imi pare rau …

ca si cei care au scris mai sus, tin sa felicit comisia la web si pe Tudy pentru seminariile excelente sustinute. Sper sa se pastreze si la anu aceeasi comisie.

Scuze, am incurcat numele…



Nu cred ca ideea este ca juriul numai sa lase concurentul sa-si prezinte lucrarea si apoi sa puncte. Trebuie sa vezi si cum reuseste sa-si sustina proiectul cand cineva vine cu contraargumente, cum explica anumite probleme de implementare etc etc.

Juriul de la web a fost la intaltime si ar fi f fain sa fie pastrat si anul viitor iar seminariile lui Tudy au fost la fel, deci subscriu si eu la ce s-a scris mai sus. Per total a fost f fain, si da, asteptam editia de anul viitor. :smile:

StTwister

Scuze, am incurcat numele...

Nu cred ca ideea este ca juriul numai sa lase concurentul sa-si prezinte lucrarea si apoi sa puncte. Trebuie sa vezi si cum reuseste sa-si sustina proiectul cand cineva vine cu contraargumente, cum explica anumite probleme de implementare etc etc.




Complet de acord. Anul acesta nu a fost asa?
StTwister

...
Trebuie sa vezi si cum reuseste sa-si sustina proiectul cand cineva vine cu contraargumente, cum explica anumite probleme de implementare etc etc.
...


Nu neg ca juriul a pus mai putine intrebari decat anul trecut dar acest lucru a avut loc si datorita hiperactivitatii ( poate as fi prea dur daca as invoca lipsa de bunsimt fata de juriu si concurenti ) a publicului. De asemenea si calitatea lucrarii si a prezentarii dicteaza necesitatea intrebarilor din partea juriului.

Da sala a fost total aiurea anul asta … pentru ca la web si la soft utilitar era numai unul care punea intrebari . Asta e o problema adica daca ii toata sala asta inseamna ca ii ceva cu tine dar cand pune numai unu inseamna ca ii ala :unamused: !



Asta nu mi-a placut de la sala … in rest totul a fost super ok ! Premiile sustantiale la premii … comisia de la web faina ne vedem la anu :smiley: !

neoficial:

cel putin la soft utilitar stiu despre ce persoana vorbesti, ferice de el ca am nervi de otel.

Chiar daca am participat la Educational, am stat la cateva prezentari de la fiecare categorie (am preferat sa stau la web putin mai mult) si sunt de acord cu tot ceea ce s-a zis mai sus. Comisia de la web a fost super, s-a vazut ca toti sunt profesionisti, stiau ce fac si stiau ce intrebari sa puna. In ceea ce priveste restul comisiilor … la Utilitar doi dintre cei 4 nu au cam zis nimic, iar la educational, cred ca e vorba de 3 persoane.

Oricum, mi-a placut la nebunie cam tot ce s-a intamplat la Galaciuc, pentru mine a fost primul an, dar la anul sper sa ajung din nou acolo. Dupa cum spunea cineva…“numarul de minti luminate / metru patrat era mare” :smiley:.

Toata stima si respectul pentru Tudor, la fel pentru toata comisia de la Web, si pentru Andrei si domnul profesor Popa de la Utilitar.

In mare…totul a fost bine organizat, am ajuns acasa si cu un tricou :laughing: si gandindu-ma la cabana “Crina”…(de fapt la persoanele din ea :laughing: )

Multumim domnului Emil Onea si asteptam “Infoeducatie – Galaciuc 2007”

Din pacate, anul asta a fost cam nasoala vremea… a cam plouat, asa ca ne-am lins noi frumos pe bot de foc de tabara… Sau poate a fost si din cauza ca nu a mai fost Vivi, care era un fel de the little center the universe crowded itself around la focul de tabara… Ciudat…



Acuma, timp relativ: mi s-a parut ca tabara a durat foarte putin timp fizic, dar cand am plecat de acolo aveam impresia ca statusem doua-trei saptamani din punctul de vedere al solicitarii neuronale.



A da…ala care punea multe intrebari, a terminat anu asta… asa ca bye bye… Te stii tu…



Acu stau si pentru prima data in ultimele doua luni, nu fac nimic. Nimic. Nu citesc. Nu scriu. Nu scriu cod. Stau. Ma uit la filme. Dorm. Mananc. Fumez. E ca faza aia cu “Fumez si in pauze dorm”… Acu e 4:36… si vreau sa ma uit la Lord of War. Si dupa ce trece starea asta de somnolenta bine meritata…vreau sa ma apuc…de ceva…you see, I got this brand new idea for a software… see you next year :sunglasses:

Vad ca zice lumea lucruri de rau despre comisia de la utilitar… NU sunt de acord… mi s-au parut foarte de treaba… si am impresia ca si-au facut treaba bine. Acuma, dupa cum spunea cineva, intrebarile pe care le puneau dumnealor erau strict limitate de calitatea proiectelor, in primul rand, si de numarul substantial de intrebari puse din sala (inainte de expirarea celor 7 minute alocate!). Adica, ganditi-va si voi… venea un tip cu o pagina web (goddamnit!) la soft utilitar… stiti voi despre cine e vorba, da? ca sunt mai multi. Omul isi prezenta lucrarea. Domnul Popa il intreba ce cauta la utilitar si de ce nu s-a dus la web sau educational, dupa caz. Respectivul raspundea in 90% din cazuri ca a venit la utilitar fiindca “softul” lui i s-a parut mai mult util decat educational.



Morala povestii: Nu da cu piatra in geam, ca nu e bicicleta ta. Daca oamenii aia patru din comisie pareau plictisiti si nu puneau atatea intrebari, poate (!) era din cauza nivelului proiectelor, din cauza ca la multe proiecte nu prea aveau ce sa intrebe. Stiti voi, poate e vina proiectelor, nu a comisiei… d’oh…



Apropo, imi pare rau ca nu mai e competitia asa de stransa la utilitar… Imi pare rau ca la web sunt mai multi participanti si mai bune proiecte… Haideti, oameni! Apucati-va serios de facut soft serios… utilitar, de preferinta.



Si apropo de “mi s-a parut mai mult util”… FOARTE IMPORTANT!.. Oamenilor, uitati-va in DEX or smth… or even better… ascultati de bunul simt cu care suntem inzestrati natural… “UTIL” si “UTILITAR” sunt doua notiuni FUNDAMENTAL diferite!



Dupa cum ziceam, ma bag sa (re)vad Lord of War…



Toate bune,

Krueger.

La noi la Vaslui era Picture Security si o pus sa comparam pozele in hexa and shit adica totusi :neutral_face: !

Iar la web sa stai cu carnetelul si sa pui intrebari numai tu mi se pare o prostie ! Adica cum am mai zis cand ii toata sala agresiva ii ceva da cand ii numai 1 :neutral_face: in fine nu avem ce face dar aia care se stiu cu musca pe caciula sa stea cuminti la anu doar asa for the sake of our soules :stuck_out_tongue: !

hehe. In legatura cu focu de tabara. S-a facut in fiecare seara dupa ora 2 noaptea(/me organizator in ultima seara). Primul foc l-au facut ca nu aveau ce face, chiar daca aia de la administratie au zic ca numara scandurile din fatza de la cabana galaciuc. Da nu a fo asa:D Pana la urma sambata, la ora 4 juma dimineatza era focu de iti era mai mare dragu de el.:smiley:



La anul inca mai poate participa Vlad(tipul cu Nemetona). So, o sa fie show din nou(ca tipul cu care venea pana acu nu mai poate sa vina ca participant, ci numai ca spectator).



Ca tot am uitat cand am deschis threadul: felicitari juriului de la web, care a fost de nota 10(profesionisti, parte din ei absolventi de galaciuc), lui tudy pt seminarii(inca astept sa imi soseasca placa de retea wireless=)) ), celor care au sustinut atmosfera de la utilitar(am ras intr-o zi cat intr-un an, cel putin in prima zi de prezentari(Nemetona+fazele cu sesiunile si prajiturelele+progress barul ala de… efect sunt de trecut in top 10)).



Multumiri: celor care mi-au dat mentiunea si tricourile(oracle si softwin), baietilor din iasi pt ca nu m-au tinut pe uscat, baietilor din bucuresti(uder siege) pentru chitara electrica, organizatorilor pentru masa + cazare(care mi s-au parut super ok), colegilor de camera ca au fost pasnici(incredibil, dar era luna prin camera cand am plecat), etc etc



Eu de pe acum le transmit ceva organizatorilor: o sa aveti muuuuuuuulte persoane in plus ca asistenta la anul! Eu unul de pe acu imi fac planul sa dau pe acolo(puii mei, 50 de euro pt 6 zile e mai nimic!)