Instalare lucrari pagini web

Termenul limita pentru instalarea lucrarilor la sectiunea pagini web pe server este 28.07.2010. Puteti vedea un exemplu de instalare in urmatorul tutorial.

Daca intampinati probleme de instalare ( dupa parcurgerea tutorialului ), va rog sa le discutati aici.

Salut,

Site-ul meu foloseste o baza de date MSSQL. Se pot gazdui si astfel de baze de date? Dimpreuna cu tehnologiile ASP.NET, C# + .net Framework.

Daca avem si propriul domeniu pentru site, putem face un redirect catre el pana la prezentarea proiectului si dupa aceasta? :smile:

Se lucrează la suportul pentru tehnologii Microsoft. Sunt 4 lucrări în această situaţie. Din acest motiv acele lucrări nu au primit încă date de acces.
În momentul în care primesc noi informaţii le voi posta pe forum.

Mulţumesc pentru înţelegere.

linkyndy

Daca avem si propriul domeniu pentru site, putem face un redirect catre el pana la prezentarea proiectului si dupa aceasta? :smile:



În nici un caz.

Scopul hosting-ului este să înlocuiască instalările la pagini web din tabară, care în ani precedenţi dura prea mult.

În ani precedenti trebuia să prezinţi de pe copia instalată pe calculatoarele oferite de concurs. Anul acesta prezinţi de pe domeniul oferit de concurs.

Pai da, de prezentat voi prezenta de pe acel domeniu, insa vreau doar sa redirectez traficul spre domeniul meu (pana la prezentare si dupa prezentare), sa nu pierd datele acumulate pe domeniul de la Hostway :smile:
Prezentarea oricum o voi face pe domeniul de la Hostway.

Ca sa faci ceea ce zici şi să funcţioneze trebuie să umbli în DNS. Practic prezinţi de pe domeniul oferit de concurs dar hosting-ul e la tine.

După cum am zis mai sus. Nu este permis. Sursele tale şi datele trebuie să fie pe hosting-ul oferit de concurs.

Instalarea site-urilor se face pana la ora 24.00( 28.07.2010)?
Dupa data de 28.07.2010 se mai pot aduce modificari pe sursele instalate pe server?

Totul merge bine, insa numai daca in link scriu

http://igluu.web2010.infoeducatie.ro/index.php

Daca scot /index.php, ma duce pe pagina cu “lucrarea inca nu a fost pusa”, desi am sters index.html din public_html
linkyndy

Totul merge bine, insa numai daca in link scriu

http://igluu.web2010.infoeducatie.ro/index.php

Daca scot /index.php, ma duce pe pagina cu "lucrarea inca nu a fost pusa", desi am sters index.html din public_html

Works for me...

Works without /index.php ? Odd…La mine e la fel :fearful:

Am verificat si eu link-ul, fara index.php, si functioneaza.

Sterge index.html-ul default in caz ca inca exista.
Verifica si cache-ul browser-ului. Din moment ce index.html-ul era un fisier static putea fi cache-uit agresiv.

Thanks. Cache problem :smile:

ajutati-ma si pe mine va rog…am creat baza de date si nu mai stiu ce sa fac mai departe…multumesc mult !

Ai urmărit tutorialul?

mitza

Ai urmărit tutorialul?



DA...
mitza

Ai urmărit tutorialul?



DA...AM FACUT TOT PANA LA 1:58 ...DE ACOLO PIERD FIRUL

Ok,
1. Te rog nu mai scrie cu litere mari :smile: , este ca şi cum ai ţipa pe forum
2. Presupun că acesta este lucrarea ta. http://infoeducatie.ro/forum/viewtopic.php?f=48&t=9623
La tehnologii ai scris doar html. Daca nu foloseşti MySql nu ai de ce să creezi o bază de date. Tu trebuie doar să uplodezi prin FTP sursele tale.

Când s-a creat tutorialul s-a luat drept exemplu o aplicaţie web simplă ce foloseşte tehnologii comune întâlnite în ultimi ani la Infoeducaţie. Nu trebuie să respecţi fiecare pas dacă nu ţi se aplică.

Întreb și eu ca mai înainte: Până pe 28 trebuie să uplodăm doar o versiune oarecare a aplicației, nu? Adică putem după aceea să modificăm și să facem update până înainte de concurs?

Până pe 28 trebuie să uplodezi ultima versiune a lucrării ( aceea care vrei să o prezinţi ), să vezi că totul merge ok, că ai toate librăriile necesare, etc.

Modificarile sunt permise după această dată doar pentru a face mici corecturi.
Update-uri mici poţi să faci până când pleci spre Galaciuc.
Apoi se taie accesul complet.