Queen Romania - Web - Bucuresti - 2006 Nationala

Informatii generale

  • Categorie: Web
  • Judetul: Bucuresti

Descriere

Queen Romania este la ora actuala cel mai amplu si mai complet website in limba romana despre formatia Queen, o prezenta neintrerupta de 3 ani in spatiul online romanesc, sediul Queen Fan Club Romania, singurul fan club din tara al acestei formatii, dorindu-si sa devina un adevarat portal Queen autohton.
Contine informatii despre biografiile membrilor, istoria trupei, discografie, activitati solo, noutati, jocuri, galerie foto, versuri si comentarii la 81 piese Queen. Site-ul fan clubului este un spatiu prietenos, personalizat, mai putin formal, care ofera membrilor facilitati precum: forum, chat, hub, sectiune de download, serviciu de e-cards si multe altele inca.
In peste 3 ani de experienta online si de promovare a muzicii de calitate (intr-o epoca in care adesea comercialul primeaza in defavoarea valorii artistice), Queen Romania s-a afirmat deja ca o constanta a peisajului web romanesc. Va dorim o vizita placuta!

Tehnologii

Scripturi si limbaje de programare: HTML 4.0, PHP 4.3.3, C++, JavaScript, Flash ActionScript; Baza de date: MySQL; Programe utilizate pentru realizarea site-ului: Notepad, Macromedia Dreamweaver Mx, Microsoft Word, Paint, CorelDraw 10, Macromedia Flash Mx, MGI VideoWave, Windows Movie Maker, AcdSee Photo Enhancer, BS Player 10, Cool Edit Pro 2, Borland C++, Selteco Menu Maker, Ptoka X DC Hub 0.3.4.0 etc.

Cerinte sistem

Server web Apache cu suport PHP4 si baza de date MySQL.
Clientul: browser web (Internet Explorer, Opera Web Browser, Mozilla Firefox s.a.)

Realizatori

Ciucu Alexandra-Elena

  • Scoala: Colegiul National “Gheorghe Lazar”
  • Clasa: 12 G
  • Judet: Bucuresti

Dumbrava Maria

  • Scoala: Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii “Gheorghe Airinei”
  • Clasa: 12 K
  • Judet: Bucuresti

Screenshots

Sincer si fara suparare, design-ul nu prea exista.

Hello tuturor! Sunt Alexa, una din realizatoarele site-ului Queen Romania.



Din nefericire, pagina de inscriere a proiectului nu m-a lasat sa uploadez mai mult de 1 screenshot, altfel se zapacea de tot si avea impresia ca am uitat de judetul meu (ceea ce nu era deloc adevarat) :stuck_out_tongue:



De aceea, vreau sa postez mai ajos linkurile si celorlalte doua screenshot-uri:



http://www.geocities.com/brianmay1975/poza2.JPG



http://www.geocities.com/brianmay1975/poza3.JPG

liquidsnake

Sincer si fara suparare, design-ul nu prea exista.



Tot sincer, de unde ai tras aceasta concluzie? Screenshot-ul e de pe prima pagina, care nu trebuie incarcata ca o sorcova - de fapt, nici restul site-ului nu ar trebui sa fie...

wow, da la ce ai folosit C++?



Eu am mai folosit in realizarea siteului: Windows, Command Prompt, ping, tracert si altele, si bara din Windows, din cand in cand si Task Manager cand se mai bloca. :laughing:

Mega_Bytu

wow, da la ce ai folosit C++?

Eu am mai folosit in realizarea siteului: Windows, Command Prompt, ping, tracert si altele, si bara din Windows, din cand in cand si Task Manager cand se mai bloca. :laughing:



Hai sa iti zic ceva.... Chiar daca stii mai multe decat multi care isi dau cu parerea pe forumu asta, nu iti mai bate joc de ei. Ok? Ca si tu ai putea primii lectii de la altii si nu ti-ar prea conveni

Nu ai o structura, cu un meniu, ceva.

Prima pagina e o insiruire de linkuri. Dupa aia dau click, dau de inca o pagina cu background-ul negru, dupa aia dau de una cu background alb.

Cateva greseli la sursa:

* css in-line:

style=“background-color: #000000; border-width: 1px; border-color: #d3d3d3; border-style: solid”


* style in body

* center e deprecated

* <cellpadding=20> ?? n-am mai auzit de tagul asta



and the list could go on…

Per total un amstec cam nefericit intre culori, design, bravenet free stuff si top66,100.

de ce sunteti rai cu fetele? :smiley:



acu pt fete: poate sunteti mandre de continutul site-ului dar la web o mare importanta o are designu’, or la voi acesta nu prea exista.

Oke si care-i problema ta cu css-inline :neutral_face: ? Si cu style in body … adica eu am o pagina de inscriere in care am folosit syle in body pentru niste tabele (singurele tabele din tot site-ul acesta fiind tabel less) …



Chestie interesanta e ca o folosit C++ :laughing: si BS Player 10 si Ptoka X DC Hub 0.3.4.0 ! Care sincer nu prea inteleg unde le e rostul :laughing:

hehe… lume de pe olimpiade.ro

Anonymous

(singurele tabele din tot site-ul acesta fiind tabel less) …



Stiu ca asta face bine la google (seo to extreme)… dar ar tb sa incercati sa folositi macar <div>uri… lumea e obisnuita sa citeasca informatia “ca in ziar” ; ))

Legat de css inline si alte artificii d-astea… juriul chiar se va uita la asa ceva?!

Dragi prieteni, imi place sa vad ca sunteti atat de multi experti pe site-ul asta.

Totusi, ma mira sincer ca nu ati auzit pana acum de tag-ul <cellpadding>. Acest tag seteaza distanta dintre continutul unei celule de tabel si marginile acesteia. Daca nu ma credeti, puteti sa incercati si voi cu un tabel si sa modificati valoarea lui, ca sa vedeti ca nu este o inventie de a mea.

In plus, C++ am folosit pentru jocurile Queen.exe si Queen2.exe (programul Borland C++) si mai am materiale neuploadate inca pe server lucrate in C++ Builder. La fel, am materiale lucrate cu PHP care nu se regasesc inca pe site, ma mir ca nu mi-ati reprosat inca si asta…

BS Player 10 l-am utilizat pentru a capta imagini din inregistrari video. Si, poate ca nu ati remarcat, dar exista si un hub legat de acest site si m-am simtit datoare sa mentionez toate programele utilizate.

Cat despre meniu, va rog sa ma scuzati, dar parerea mea sincera este ca meniul, ca element de structura al unui website, a fost atat de mult folosit, incat si-a pierdut orice originalitate. In plus, tinand cont ca am foarte multe pagini, fiecare cu utilitati diferite, am incercat sa personalizez fiecare sectiune prin anumite elemente (daca v-ati fi dat interesul sa analizati, ati fi observat). De aceea, nu mi-am dorit sa fiu restransa de conventiile grafice ale unui meniu. Pentru nimeni nu ar fi fost interesant (nici pentru cititor, nici pentru mine ca webdesigner) sa creez 800 pagini cu acelasi tip de grafica.

Iar in legatura cu bravenet free stuff, care, de altfel, nu se va regasi pe proiectul sustinut la concurs (stiam ca se prezinta offline), sa stiti ca nu sunt cu nimic injositoare acele mici unelte pentru webmasteri. Site-ul in primul rand a fost facut pentru a fiinta pe net, nu pentru a participa la concurs, si propun sa lasam snobismele gratuite deoparte. Nu este nicio rusine sa folosesti un program de formulare prin e-mail oferit de host-ul tau, decat sa iti dai osteneala sa creezi unul cu php sau cgi, cand rezultatul este exact acelasi. Evident, nu am spus ca la concurs voi participa cu bravenet free stuff (altfel as fi mentionat la tehnologii).

In plus, remarca ironica vizavi de topurile 100, 66 etc. ma fac sa zambesc. Niste experti intr-ale netului cum pareti sa fiti ar trebui sa stie ca poti avea cel mai frumos site de expozitie, dar daca nu ii poti mentine un flux de vizitatori cat de cat constant, se prafuieste iremediabil. Fenomenul poarta in economie numele de uzura morala. Un site este mort in momentul in care nu mai atrage vizitatori. Si cum ii atragem? Inscriem site-ul la motoarele de cautare, ne facem publicitate, intram in webringuri, il inscriem la topuri - da, la topuri din astea care nu stiu de ce vi se par penibile…

Prima pagina este un tabel, in caz ca nu ati remarcat, nu o insiruire de linkuri, plus o caseta de site updates. Site-ul este conceput ca un portal, construit pe trei sectiuni: cea in engleza (deocamdata in proiect), cea in romana cu informatii despre Queen si cea cu fan clubul… Initial, am avut o prima pagina mult mai incarcata - iar traficul pe site a crescut considerabil dupa ce am inlocuit-o cu aceasta, asa ca imi rezerv dreptul de a considera ca a fost o miscare eficienta.

Cat despre “greselile” pe care mi le imputati, nu vad ce anume este gresit, atata vreme cat site-ul este afisat corect.

Si nu sunt mandra doar de continutul site-ului, ci sunt multumita si de conceptia lui grafica. Daca voua nu va place, este o chestiune de gust si de moda - doar pentru ca acum sunt foarte en vogue website-urile cu meniuri si antete, asta nu inseamna ca acesta este singurul template acceptabil estetic.

Si, in caz ca ati uitat, am ajuns la faza nationala pentru ca niste profesori au dat acestui proiect punctajul necesar calificarii. Asa ca, sincer, anumite ironii chiar ca nu isi au locul. Putem pastra o discutie in limitele civilizatiei si ale bunului-simt, nu-i asa? Nici mie nu imi plac unele din site-urile propuse, pe cand altele imi plac enorm. E, asa cum am zis, o chestiune de gust. Iar gusturile sunt subiective…

Nu, n-am auzit de tag-ul <cellpadding>. E adevarat ca exista proprietatea cellpadding care exista intr-adevar si am vazut acum ca e folosita pe acolo.



Cat despre meniu, e ca si cum ai spune ca a fost cuprinsul atat de folosit in carti ca nu mai e original. Nu e original dar e tare folositor.



Faza cu stylesheet-urile si cu <style>-ul era mai mult un sfat, daca citesti aici s-ar putea sa intelegi mai multe.



Legat de gusturi, cand mai multe persoane spun acelasi lucru, poate ar trebui sa iti pui semne de intrebare… Daca nu, e pierderea ta.



Legat de css inline si alte artificii d-astea… juriul chiar se va uita la asa ceva?!


Probabil ca nu.

Nu este vorba de atributul cellpadding. Ideea e ca intreg continutul sa fie asezat ordonat, intr-o ordine logica. Vizitatorul trebuie sa gaseasca informatiile cat mai repede posibil. Din aceasta cauza s-a inventat si meniul. E bine ca vrei sa folosesti lucruri originale, dar meniul in nici un caz nu il inlocuiesti cu altceva. Cat despre “conventiile grafice”… modul in care il asterni pe o pagina depinde doar de imaginatia ta, tot ce trebuie e sa sara in ochi si sa fie lizibil.

Sunt impotriva folosirii acelor scripturi free. De ce? Pentru ca nu se integreaza in theme-ul websitului (daca ar exista) si pentru ca lasa o impresie proasta. Intrebi de ce sa iti dai osteneala sa creezi un script ca acela. Atunci de ce ti-ai dat osteneala sa faci restul sitului? Puteai foarte usor sa instalezi un cms, bagai continutul si era gata tot.

Sunt de acord ca traficul este inima unui website. Dar el se obtine prin SEO. Optimizare on-site si off-site.



Iar opiniile pe care le-ai primit sunt facute sa te ajute sa iti imbunatatesti lucrarea.

Spor la treaba! :smile:

O kestie de care ma-s lega si eu e faptul ca exista text atat in engleza, cat si in romana, pe pagina care este pt limba romana “Bine ati venit pe site-ul nostru, dedicat legendarei formatii QueeN! Just take a look at the menu, we give you rock a la carte…” La asa ceva se uita si juriul, si depuncteaza…

ciprybalea

O kestie de care ma-s lega si eu e faptul ca exista text atat in engleza, cat si in romana, pe pagina care este pt limba romana "Bine ati venit pe site-ul nostru, dedicat legendarei formatii QueeN! Just take a look at the menu, we give you rock a la carte..." La asa ceva se uita si juriul, si depuncteaza.....



Hm, e un citat dintr-o piesa de Queen. Ce ar trebui sa fac, sa pun si traducerea?... Poate ar trebui sa pun in paranteza sau cu un asterisc titlul cantecului din care citez... Am sa ma gandesc la aspectul asta :smile:

P.S. - Sper sa nu va faceti o idee gresita despre mine, din cauza postului meu anterior. Nu de criticile constructive m-am suparat, ci de atitudinea de luat peste picior si de superioritate din unele posturi. :smile:

o sa ascultam mult queen in tabara ? cool :smiley:

Iti place Queen? Noi aducem mp3-player-ul si toata discografia Queen :smiley:

acum vad, sunteti din bucuresti :smiley: sunt happy :smiley: stati cu noi in cabana

ciprybalea
Mega_Bytu

wow, da la ce ai folosit C++?

Eu am mai folosit in realizarea siteului: Windows, Command Prompt, ping, tracert si altele, si bara din Windows, din cand in cand si Task Manager cand se mai bloca. :laughing:



Hai sa iti zic ceva.... Chiar daca stii mai multe decat multi care isi dau cu parerea pe forumu asta, nu iti mai bate joc de ei. Ok? Ca si tu ai putea primii lectii de la altii si nu ti-ar prea conveni

Din pacate asta e o boala des intalnita la cei care se claseaza pe locuri bune la Galaciuc. Tin minte ca acum 2 ani au fost niste baieti din Hunedoara care au luat locul I la Infomatrix si au venit cu pretentii mari si la Galaciuc. Aici nu au mai luat acelasi loc si au fost foarte nemultumiti. Anul trecut din nou au luat premiu la Infomatrix si din nou au venit la Galaciuc cu o mentalitate "daca nu luam noi premiul I , atunci cine?". Din pacate pentru ei, in timpul prezentarii s-a descoperit cum ca partea "hot" din lucrarea lor era copiata si prin urmare au fost descalificati. Dupa aceea brusc toate fumurile au disparut. Nu zic ca ar fi vreo asemanare cu cineva de pe forum-ul acesta, spun doar ca adevarul iese de obicei la iveala si cei care sunt cu adevarat buni vor fi descoperiti de cine trebuie prin alte mijloace decat prin aroganta.

Le-as sugera celor ce practica acelasi sport sa se concentreze mai mult pe imbunatatirea lucrarilor proprii si mai putin pe aroganta fata de ceilalti participanti. Doar primul lucru mentionat ii va ajuta sa obtina un punctaj mai mare.

nu va atacati mey, glumeam si eu! scuze!