Sfaturi pentru participanti 2

Salut,

Sunt unul din participantii de anul trecut. Nu am deschis topicul pentru flame si alte bazaconii de genul.

So, sfaturile:
- nu veniti cu content sau parte tehnica luate din alte site-uri, proiecte etc. Nu spune nimeni sa nu veniti cu TinyMCE, jQuery etc. insa nu cu module Joomla, Joomla pe de-a-ntregu’ sau copie Wordpress.
- contentul este destul de important. Nu veniti cu copy-paste de pe alte site-uri si nici pagini de genul “qqqqqqqaaaaaaaaasdafdsafdsfadsfds”.
- aveti grija la securitate. Mare grija :smile:. Filtrati tot ce se poate.
- designul este la fel, si el important. Nu combinati roz cu albastru sau rosu cu verde.
- faceti proiectele functionale pe mai toate browserele: Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera si Safari
- nu faceti proiectele dependente de JavaScript. Se va testa si functionalitatea site-ului fara JS activat.
- nu integrati module ce se folosesc strict de net. Acum ma dau exemplu pe mine: anul trecut integrasem un widget pentru Google Translate si neavand net pe perioada prezentarii, widget-ul nu se incarca => pagina nu se incarca.
- veniti cu inovatii. Degeaba faceti doar un alt filesharing site cand sunt atatea sute, mii.
- curatati codul cat se poate de mult. Conteaza! Aici ma refer si la modul de a aranja “in pagina” dar si la optimizare.
- pregatiti-va bine discursul. Nu aveti tot timpul din lume. Prea putin e prea putin si ce e mult, strica. Axati-va pe ideile centrale si nu pe eye candy-uri gen “ia uite cum se incarca pagina”. Toata lumea stie ce pot face jQuery, moo.tools sau prototype.
- la prezentare, fiti voi insiva. Nu faceti pe desteptii si nu va timorati. Nu va mananca nimeni.

In rest…

Bafta multa!

O seara buna,
Bogdan M. (http://m0fo.net) (contact IM: twitterpated_guy) (twitter: http://twitter.com/m0fodotnet)

PS: @emil, @wickedman: topicul are caracter informativ. Nu este creat pentru reclama, “maretie” s.a.

- nu integrati module ce se folosesc strict de net. Acum ma dau exemplu pe mine: anul trecut integrasem un widget pentru Google Translate si neavand net pe perioada prezentarii, widget-ul nu se incarca => pagina nu se incarca.[/quote:2cy8zbo3]

Eu cred ca a venit timpul ca unele aplicatii sa aiba nevoie de internet.
Ce te faci daca ai facut un mashup? In feedbackup de la sectiunea web de anu trecut(2008) Irina spunea sa incercam sa aducem ceva nou imbinand serviciile web actuale:
[quote:2cy8zbo3]De exemplu: un site de social networking (Facebook) integrat cu Google Maps si cu un soft de GPS Tracking.

Eu consider mai practice si mai interesante genul acesta de proiecte!

Anul trecut parca am spus chestia cu netul in timpul prezentarilor insa nu mai stiu cine nu a fost de acord. Nu s-a specificat nimic de genul acesta in editia din 2009. Ramane de vazut.

Asa sunt o groaza de intrebuintari: un portal dedicat webmasterilor printre care: check PR, predict PR, check whois etc.

Din ce am vazut eu in pozele de la sedintele de lucru erau 3 AP-uri care urmau sa fie conectate la un super switch :smile:
Asa ca exista foarte multe posibilitati sa avem net in toate salile unde se vor tine prezentarile.
Oricum daca cineva care stie mai bine ce o sa se intample vede acest thread/post il rog sa ne zica si noua.
Eu unul am nevoie de internet deoarece particip cu un mashup.

la faza cu netu cred ca ShadowOne a vrut sa zica sa nu va bazati EXCLUSIV pe net. Adica daca se poate sa mearga si fara net, just in case.

iar daca pagina mea este facuta in flashcs3 cu containere xml, pierd ceva?

Exact…spuneam sa nu va bazati pe net ca nu se stie…

Cat despre site full-flash…deja s-a exagerat cu ele. Anul trecut s-au clasat foarte prost…

ShadowOne

Exact...spuneam sa nu va bazati pe net ca nu se stie...

Cat despre site full-flash...deja s-a exagerat cu ele. Anul trecut s-au clasat foarte prost...


Sa fie full-flash... asa au sanse altii mai buni :smiley:

dar de ce? nu inteleg :angry:> …un site in xml e mult mai elegant decat sa stai sa faci in xhtml sau mai simplu sa deschizi un dreamweaver si sa ti se genrreze codul automat

Credca sunt clasate prost pt ca multi profesorii haaabar n-au sa deschida un document .fla si asta am vzut-o si la judet.

Si am uitat sa mai raspund la o chestie: “profesorii nu au habar”. Cum iti permiti sa faci o astfel de afirmatie? Aici nu este ca la judet. Si oricum nu ma refer doar la “profesori”. Ma refer la intreaga comunitate de webdesigneri.

ok, am gresit eu atunci sa zicem. Dar tot nu inteleg de ce pierzi daca e un site in flash/:slight_smile: ??
Ca sa faci o pagina web in dreamweaver destul de reusita nu trebuie sa stii multe chestii: 2 carti citite si gata pagina. In schimb o pagina in flash-xml nu mai e asa simplu. Asta nu inteleg…

c.guiu

ok, am gresit eu atunci sa zicem. Dar tot nu inteleg de ce pierzi daca e un site in flash/:) ??
Ca sa faci o pagina web in dreamweaver destul de reusita nu trebuie sa stii multe chestii: 2 carti citite si gata pagina. In schimb o pagina in flash-xml nu mai e asa simplu. Asta nu inteleg...


Nu-i chiar asa. Depinde si ce pagina vrei sa faci. Daca vrei sa faci ceva simplu normal, niste css frumos si ai terminat treaba.

Ma gandesc ca zicea de flash in sensul ca nu-l folositi la "capacitatae potrivita". Adica de exemplu eu in cei 2 ani de cand "monitorizez" acest forum, nu am vazut un proiect in flash care sa-mi starneasca curiozitatea. Toate au aceleasi elemente gasite si in anii precedenti.

Un site bun nu se creaza in Dreamweaver. Designul nu se creaza in editor WYSIWYG.

Si de ce nu site full-flash?
1) SEO ce tinde spre 0;
2) timp de incarcare mai mare;
3) necesita Flash Player instalat pe calculatorul-client si stim ca Flash Player papa ceva resurse;
4) securitate mai slaba
5) prea mult eye-candy strica

Parerea mea si a multor altora este ca Flash trebuie folosit, pentru partea de webdesign, la meniu, header, banner si poate chiar la jocuri browser-based MMO.

Voi scrie pe larg despre acest subiect pe blogul personal. In ziua de azi si Ajax a inceput sa fie folosit in exces si de la niste idei geniale, iesi niste kitsch-uri…

[mai postasem o data, dar nu stiu ce s-a intamplat cu postul]
[legat de Flash din anii trecuti: anul trecut toate Flash-urile aveau pageflip-ul. Absolut TOATE rofl]

Asa cum am promis: http://m0fo.net/web/site-urile-flash-pro-si-contra/

Cand marea majoritate habar nu au sa faca chestiile de care am spus (am si spus pe blog, daca nu ma insel, la partea de link-uri) ca 90% nu stiu sa lucreze un site full-flash.

Gresit. Google indexeaza Flash de vreun an de zile, insa cu ceva “probleme”: nu indexeaza decat text (fara imagini etc.) s.a. Un articol destul de interesant: http://googlewebmastercentral.blogspot. … exing.html

Flash-ul trebuie optimizat.

Touche…

Folosesti flash pentru lucruri care NU se pot realiza folosind html+css+js.


Adica animatii, bannere s.a.

Pai atunci la ce ai mai face site-ul in Flash? Nu pentru eye candy? Efecte, briz briz-uri…

Daca cineva imi copiaza site-ul de multi bani crede-ma ca ma enervez rau de tot.

Cat despre platforma de blogging: nu-ti da de gandit faptul ca au renuntat la Flash? Daca era chiar asa OK inca ramaneau la ea. Intr-adevar, am vazut forum full-flash…

Tu cand cauti ceva pe google(chiar si imagini) scrii text nu? Deci continutu(aka textul) e important, ar fi interesant cum vede google un site cu un continut original si cu imagini “preluate” si poate redimensionat. Eu zic ca la fel :smile:

Google stie de flash de mult timp doar ca nu oficial pentru ca algoritmul lor nu era foarte eficient. Erau site-uri full flash indexate cu ceva ani in urma.

90% nu stiu sa lucreze un site full flash pentru ca fac greseala de a face cu flash-ul ce se poate face cu html+css.

Flashul a evoluat nu mai e chestia aia cu care faci efecte si bannere. In ultimii ani s-a lucrat foate mult a partea de Javascript, acum avem JS workers, exista sute de librarii cu mii de plugin-uri, avem browsere gen google chrome si safari care ruleaza JS foarte repede. Poti sa randezi in timp real cu javascript, poti sa faci face recognition intr-un film ce ruleaza intr-un video tag chestii pe care nici nu le puteam gandi si pentru care foloseam flash.

Faci site-uri in Flash pentru a face ce incanu poti face cu JavaScript.

Flashul este o platforma foarte puternica atunci cand este folosita eficient. Cei de la kontain nu au trecut la html pentru ca “nu era OK”, sunt specializati pe flash si au trebuit sa angajeze oameni sa migreze :smile: La ei a fost vorba de platforme si de o noua piata, piata celor ce folosesc iphone mai precis si deoarece Apple si Adobe nu s-au inteles cu Flash pe iphone pentru a intra pe aceasta piata au trebuit sa migreze toata platforma.

Concluzie: Site-urile full-flash sunt eficiente atunci cand sunt facute cu cap. Flash-ul da posibilitatea sa faci un astfel de site cu succes atat din punct de vedere al sigurantei cat si al platformei. Problema cea mai mare este sa stii cum si sa nu reinventezi roata folosind flash in locul tehnologiilor web existente.

Pai ce nu poti face cu JavaScript dar poti cu Flash? Aici ma refer la partea de scripting propriu-zis si nu la animatii, bannere etc.

Si din ce spui, tinzi sa crezi ca mine…de ce site full-flash? Ce are el in plus?

Plus la partea cu imagini…“alt”-urile, chiar numele imaginilor…ai fi surprins sa vezi cat trafic vine partea de cautare de imagini. Sa presupunem ca avem site Nike full-flash. Eu intru pe google images si caut un model anume de adidasi, sa vad cum arata. Nu-i asa ca nu va aparea site-ul oficial Nike? Este doar un exemplu :smile:

Oricum discutia asta nu prea isi are rostul aici…titlul topicului era “sfaturi pentru participanti” :smile:

timotei21

Ma gandesc ca zicea de flash in sensul ca nu-l folositi la "capacitatae potrivita". Adica de exemplu eu in cei 2 ani de cand "monitorizez" acest forum, nu am vazut un proiect in flash care sa-mi starneasca curiozitatea. Toate au aceleasi elemente gasite si in anii precedenti.




o sa ai ocazia anul acesta sa vezi un site full flash bun :smiley: .
c.guiu
timotei21

Ma gandesc ca zicea de flash in sensul ca nu-l folositi la "capacitatae potrivita". Adica de exemplu eu in cei 2 ani de cand "monitorizez" acest forum, nu am vazut un proiect in flash care sa-mi starneasca curiozitatea. Toate au aceleasi elemente gasite si in anii precedenti.




o sa ai ocazia anul acesta sa vezi un site full flash bun :smiley: .
De abia astept :wink:
timotei21
ShadowOne

Exact...spuneam sa nu va bazati pe net ca nu se stie...

Cat despre site full-flash...deja s-a exagerat cu ele. Anul trecut s-au clasat foarte prost...


Sa fie full-flash... asa au sanse altii mai buni :smiley:

dar de ce? nu inteleg ....un site in xml e mult mai elegant decat sa stai sa faci in xhtml sau mai simplu sa deschizi un dreamweaver si sa ti se genrreze codul automat

Credca sunt clasate prost pt ca multi profesorii haaabar n-au sa deschida un document .fla si asta am vzut-o si la judet.