Tot despre open la soft :D

nu cred ca are vreo sansa sa fie.

ca sa faci o lectie iti trebuie material stiintific pe care nu o sa il ai la dispozitie.

Pacat. Ar fi fost frumos sa fie. Asa este, ar fi greu de gasit o tema care sa fie abordabila de toti care ar intra la open.

Poate daca s-ar pune la dispoziti informatie pentru toti concurentii si sa fie punctata implementarea si ideile.

S-a spus…open la soft…nu la soft utilitar sau educational…sau nu tin eu bine minte!?

Cei de la soft educational ce fac? deseneaza? sau ei de ce nu pot participa la open-ul pentru soft.

Acelasi lucru fac si ei doar ca au alta tema iar cum la open se da o tema comuna se pot imbina skill-urile participantilor…

Si la pagini web exista persoane care se bazeaza pe teme educationale…si acestia pot participa la open…

Deci nu vad problema…

Suna beton…open la soft!!! Cum ramane insa cu mediul de programare ?

Vii cu Delphi fara licenta ? (eu asa voi face). Sau lucrezi in ce iti pune la dispozitie juriul? Este aberant… Ce ziceti ??? Dar sa ajungem acolo !

oricum nu cred ca se va tine open la educational ca daca se tinea se anunta pana acum. :cry:

o lectie complexa cu mult continut stiintific nu o sa ai cum sa faci intr-un timp asa de mic si fara un profesor sau un pachet de carti.

de exemplu daca ti-ar da tema “Evolutia mediilor optice” si vreo 30 de pagini de text despre asta ce ai putea face in 48 de ore… dupa aceea compara cu o lectie lucrata in mai multe luni acasa.

Va atrag atentia ca tot ce s-a comentat pana acum sunt pareri ale participantilor la infoeducatie si nu pozitii oficiale ale vreunui organizator. :smile:

Deci nu stiu cum au gandit utilizatorii insa eu gandesc problema in felul urmator:

- open pagini web (participa toti de la pagini web)

-open soft (participa primii clasati de la utilitar+educational)

Si cei de la soft educational au un soft nU? nu au doar text brut…si ei sunt petentiali programatori…deci nu vad care este problema.

Sau vreti sa spuneti ca cine face un soft educational nu este in stare sa faca un soft utilitar…sau invers? hmmmm…

Oricum…se va da o tema (banuiesc) care sa multumeasca partile…

eu nu cred ca softul utilitar si softul educational nu pot fi bagata in aceeasi oala.Amandoua sunt software doar pentru ca sunt in format digital si le folosesti pe calculator dar scopul in care le folosesti e complet diferit



Educational software is computer software whose primary purpose is teaching. It ranges from programs for pre-school children, which have a large entertainment component, to straightforward typing tutors and programs that teach foreign languages (computer-assisted language learning, a.k.a. CALL). 




pentru soft utilitar nu am gasit o definitie dar e un soft care te ajuta in indeplinirea unei activitati practice.



in concluzie nu ai cum sa gasesti tema pt un program care trebuie sa te ajute la o activitate dar in acelasi timp sa te educe.



invit un “oficial” sa ia o pozitie oficiala referitoare la aceasta problema
bloodpath

Deci nu stiu cum au gandit utilizatorii insa eu gandesc problema in felul urmator:
- open pagini web (participa toti de la pagini web)
-open soft (participa primii clasati de la utilitar+educational)
Si cei de la soft educational au un soft nU? nu au doar text brut...si ei sunt petentiali programatori...deci nu vad care este problema.
Sau vreti sa spuneti ca cine face un soft educational nu este in stare sa faca un soft utilitar...sau invers? hmmmm...
Oricum...se va da o tema (banuiesc) care sa multumeasca partile...


majoritatea softurilor edu sunt in flash, html, s.a.

Aia deja este problema lor…oricum nu cred ca ceva html va urca pe podium la soft educational…flash se intampla des…dar problema flash-ului s-a dezbatut…ideea este urmatoarea…se pot gasi solutii pentru a multumii ambele categorii fara a face discriminari. Unele teme pot fi exploate folosind delphi etc , dar si flash.

Se poate gasi o cale de mijloc…

Presupun ca nu te deranjeaza ca si jocurile sunt bagate in aceeasi oala. Aici ‘chiar se potriveste’ treaba…

ca sa va impace pe amandoi,propun sa se organizeze open pentru joc educational :wink:

daca cineva se afla printre primele locuri la soft educational atunci el stie cu siguranta sa faca si o aplicatie utilitara (sau invers). deci nu vad de ce s-ar tine open la soft utilitar si nu la educational (nu ar fi fair).

nu fii asa sigur

Ce-am inteles eu pana acum:



La open la soft fiecare vine cu propria trusa. Din punctul asta de vedere n-o sa fie discriminari?



Beleaua mea ca nu cunosc prea multe medii vizuale de programare intrucat softul meu utilitar e facut in php, sql. (cunosc ceva visual basic… si cam atat )



Se va alege oare o tema care sa poate fi accesibila si la fel de greu / usor de creat in orice mediu de programare?



"Clasamentul realizat in urma acestui open se va combina cu clasamentul rezultat in urma prezentarilor si se va obtine clasamentul final. "



Initial intelesesem ca primii calificati la concursul pe proiectele de-acasa vor participa la open. acum inteleg ca toti ( ziceti-mi ca e asa, ca vreau sa particip si io :confused: - si daca cineva din judetul meu s-a calificat la pagini web, din ce-a scris jay-c pe la inceputu threadului inseamna ca pot sa particip si eu la open la web? )

Scytale

Se va alege oare o tema care sa poate fi accesibila si la fel de greu / usor de creat in orice mediu de programare?


In mare, cam da. :smile:

Scytale

"Clasamentul realizat in urma acestui open se va combina cu clasamentul rezultat in urma prezentarilor si se va obtine clasamentul final. "

Initial intelesesem ca primii calificati la concursul pe proiectele de-acasa vor participa la open. acum inteleg ca toti


Nu toti, ci doar primii. Clasamentul acestora se va combina si se va obtine clasamentul final.

Pana la urma se tine open si la educational sau nu? :question:

M-ar interesa ceva oficial!!! Dak se poate!!!



Toate cele bune!! :stuck_out_tongue:



Ne vedem la Galaciuc!!! :smiley: :smiley:

Pana la urma se tine open si la educational sau nu? Question
M-ar interesa ceva oficial!!!!! Dak se poate!!!

Exact!!!
Se tot vorbeste aici dar nimic oficial. Este asa de greu???!!!
Sa se dea mai multe detalii.

daca era aflai pana acum… :unamused: